Denník N

Zodpovedným nakupovaním pracovných odevov šetríte životné prostredie a aj svoju peňaženku

reflexna vesta

Kúpiť si kvalitné pracovné oblečenie je základom na to, aby ste sa pri práci nemuseli obávať o svoju bezpečnosť a pohodlie. V prípade, že si vyberiete naozaj zodpovedne, získate kvalitný kúsok, s ktorým v konečnom dôsledku ušetríte možno viac ako by ste si mysleli. Čo sa oplatí vedieť o materiáloch, výrobe pracovného oblečenia a jeho dopadoch na životné prostredie?

Nie je to tak dávno, čo sa začalo nahlas hovoriť o negatívnych dopadoch odevného priemyslu na životné prostredie. Koncept fast-fashion a jeho negatívne dopady na životné prostredie vzbudili veľa pozornosti aj medzi bežnými spotrebiteľmi a preto dnes už aj veľké reťazce s módnym oblečením viac dbajú na šetrnejšie využívanie zdrojov a možnosť opätovnej recyklácie materiálov. Trendy udržateľnosti sa pochopiteľne nevyhli ani segmentu pracovných odevov. Svojou troškou môžete k týmto snahám prispieť aj vy, a to práve zodpovedným výberom. Ako na to?

Spoznajte zásady etického nakupovania

Vo svete sa čoraz častejšie uplatňujú zásady tzv. etického nakupovania. Ide o súbor zásad predstavujúcich uvedomelé spotrebiteľské správanie a výber tovar podľa toho, za akých podmienok prebieha výroba, jej energetickej náročnosti a tiež, dopadov na životné prostredie. Negatívne je vnímaná napríklad práca v nebezpečných podmienkach či práca za veľmi nízke mzdy v rozvojových krajinách. Pri etickom nakupovaní teda prioritou nie je čo najnižšia cena produktu, ale dopady jeho výroby na životné prostredie a iných ľudí.

Zaujímajte sa o pôvod materiálov

Kúpiť si extra lacné pracovní tričko z nekvalitných materiálov s vedomím, že sa aj tak zničí, môže znieť ako dobrý nápad. Takéto nákupné správanie je však voči životnému prostrediu nezodpovedné, pretože aj to najlacnejšie tričko bolo potrebné vyrobiť, prepraviť z výroby na sklad a zo skladu zasa ku kupujúcemu. Ak chcete nakupovať zodpovedne, mali by ste sa zaujímať o pôvod materiálov. Našťastie, v odevnom priemysle sa čoraz častejšie využívajú recyklovateľné materiály, ako je organická bavlna, konope či dokonca bambus.

pracovne oblecenie

Uprednostnite kvalitu pred kvantitou

Mať dostatok pracovného oblečenia a ďalších ochranných prostriedkov, ako je napríklad pracovný respirátor, je pochopiteľne dôležité. Mali by ste sa však vyhnúť situácii, kedy uprednostníte kvantitu na úkor kvality. Treba si uvedomiť, že na výrobu 1 kilogramu pracovného oblečenia sa spotrebuje približne 100 až 150 litrov vody, nevraviac o ďalších energetických vstupoch. Z praktického, finančného a napokon aj ekologického hľadiska sa preto oplatí nakupovať radšej menej, avšak vysokokvalitných vecí, ako množstvo nekvalitných vecí s krátkou životnosťou.

Myslite na bezpečnosť pri práci

Hoci dopyt po pracovnom oblečení vyrobenom trvalo udržateľným spôsobom a z recyklovateľných materiálov postupne rastie, netreba zabúdať, že absolútnou prioritou je bezpečnosť pri práci. Pracovné rukavice a ďalšie ochranné doplnky si vždy vyberajte s ohľadom na charakter vykonávanej práce, ohľadom bezpečnosti sa totiž neoplatí robiť žiadne kompromisy.


Foto: elements.envato.com

Teraz najčítanejšie