Denník N

Euro je zase o niečo slabšie a nevyzerá to s ním dobre

Európska mena už aktuálne stojí menej ako dolár. Najhoršie je, že ďalší vývoj nevyzerá vôbec ružovo. Problém je, že v Európe sa najsilnejšie prejavuje kombinácia následkov vojny Ruska na Ukrajine, energetickej krízy a blížiacej sa recesie.

Hodnota európskej meny v poslednej dobe zaznamenala pokles kvôli viacerým faktorom. Forexoví investori sa logicky pýtajú, či bude euro naďalej klesať oproti americkému doláru, alebo je šanca na razantnejší nárast. Poďme sa pozrieť na okolnosti, ktoré najvýraznejšie ovplyvnili vývoj meny a menového páru.

Menová parita prekonaná

Po 20-tich rokoch sa euro sa ocitlo pod hodnotou amerického dolára. Práve v tomto čase európske spoločnosti a spotrebitelia začnú platiť viac za tovar a služby, ktoré dovážajú. Pre zahraničie to, naopak, znamená, že európsky vývoz sa na medzinárodných trhoch okamžite zlacnel.

Ako sa bude ďalej hýbať menový pár EUR/USD bude záležať od viacerých faktorov. Všetko sa to však začalo trvajúcim vojenským konfliktom na Ukrajine, ktorého koniec je v nedohľadne. Európsky región ovplyvňujú hlavne témy ako ruský plyn, prichádzajúca recesia a očakávania okolo septembrového zvýšenia sadzieb ECB.

Euro už naplnilo kurzom 0,99 dolára predpovede mnohých expertov a ďalší pokles by mohol spôsobiť nedostatok ruského plynu pre priemysel. Naposledy sa euro prepadlo pod úroveň dolára v novembri 2002.

Podpora amerického dolára

Kurz eura oslabil od januára približne o 12 %, kým americký dolár neustále rastie.  Ako podpora pre rast  USD slúži hlavne v poslednej dobe zvyšovanie úrokových sadzieb a kvantitatívne sprísňovanie zavedené americkou centrálnou bankou FED, ktorá celkom razantne bojuje s infláciou.  Tá sa v júni vyšplhala na 9,1 %, avšak v júli klesla na 8,5%.

ProfitLevel-Žárska-Inflácia v USA už dosiahla vrchol a klesáVývoj inflácie v USA za posledných 12 mesiacov; Zdroj: Tradingeconomics

Najmä krajiny s vyššou energetickou závislosťou budú na konci roka 2022 a počas 2023 nepochybne cítiť vyššie inflačné tlaky. Počas rokov 2022 až 2023 je predpoklad, že inflácia zostane na zvýšenej úrovni, budeme teda čoraz viac pociťovať tlak rastúcich cien. Keďže európsky región je najviac zasiahnutý vojenským konfliktom na Ukrajine, tak očakávame, že hodnota eura sa bude držať stále nižšie, ako sme si zvykli za predošlé roky.

ProfitLevel-Žárska-Euro už stojí menej ako dolár a vyhliadky nie sú dobréVýkon menového páru EUR/USD za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Menový pár EUR/USD má aktuálne medvedí výhľad. Výhľady hospodárstva eurozóny totiž nie sú veľmi pozitívne. Predpokladá sa, že ekonomika sa ocitne v recesii, čo bude brániť ECB v boji proti vysokej inflácii razantným zvyšovaním sadzieb.

 

Teraz najčítanejšie

ProfitLevel_Lucia Zarska

Lucia Zarska

Som spoluzakladateľkou webu Mafinn, na ktorom som sa po obsahovej stránke venovala vzdelávaniu laického publika v oblasti rôznych druhov investícií. Som presvedčená, že investovanie môže byť jasné, zrozumiteľné a dostupné pro každého, stačí len vedieť ako na to. Aj preto som sa rozhodla v oblasti finančných trhov nasmerovať svoje ďalšie kroky na pozíciu analytičky. V pozícii hlavnej analytičky brokerskej spoločnosti ProfitLevel sa teraz venujem tejto téme podrobnejšie. Zároveň sa snažím pokračovať v písaní odborných textov o kapitálových trhoch do médií a na blogy. https://www.linkedin.com/in/lucia-%C5%BE%C3%A1rska-356b40b2/