Denník N

Skôr ako si kúpite elektromobil: toto sa oplatí vedieť o ich servise

servis elektromobilu

Ak je reč o elektromobiloch, pozornosť sa upiera predovšetkým na dojazd a nadobúdaciu cenu. Často sa ale zabúda na servis, ktorý je v porovnaní s údržbou áut vybavených spaľovacím motorom celkom odlišný. Elektromobil totiž množstvo komponentov jednoducho nemá, pretože ich na svoje fungovanie nepotrebuje. Menej súčiastok ale nemusí hneď automaticky znamenať, že servis bude lacnejší.

Platí staré známe, že čo auto vo výbave nemá, to sa ani nemôže pokaziť. Elektromobil z tohto pohľadu skutočne veľa komponentov nemá. Nepotrebuje zapaľovacie sviečky, výmenu motorového oleja, nemá výfukovú sústavu, palivový filter, turbo a mnohé ďalšie diely, ktorých výmena dokáže urobiť poriadny škrt cez rozpočet. Na druhej strane ale netreba zabúdať, že tým najdrahším komponentom elektromobilu je batéria a keď sa jej kapacita zníži a po niekoľkých rokoch bude potrebná jej výmena. Rovnako sa môže pokaziť konektor nabíjania či teplotný manažment batérie.

Elektromobily nie sú bezúdržbové

Mohlo by sa zdať, že elektromobily si nevyžadujú žiadnu údržbu, čo pochopiteľne nie je pravda. Elektromobily sú okrem batérie a samotného elektromotora vybavené aj pokročilým brzdovým systémom s rekuperáciou, ktorý si z času na čas vyžaduje pozornosť odborníka. Netreba tiež zabúdať, že elektromobily kvôli väčšiemu krútiacemu momentu a vyššej hmotnosti viac zaťažujú pneumatiky, ktoré tak vydržia menej ako na aute so spaľovacím motorom.

servis automobilu

Servis elektromobilu nezvládne každý

Ak máte známeho, ktorý vám za symbolické ceny zabezpečuje servis auta niekde v garáži, s elektromobilom u neho zrejme nepochodíte. Nároky na servisy elektromobilov sú totiž pomerne veľké, a to ako z pohľadu vybavenia, tak aj dodatočného vzdelania automechanikov. Ak si napríklad kúpite elektrické Volvo, mali by ste vždy uprednostniť oficiálny Volvo servis, kde k vášmu elektromobilu budú pristupovať s maximálnou zodpovednosťou.

Aká je teda úspora za servis elektromobilu? 

Odhaduje sa, že servis elektromobilu je z čisto finančného hľadiska o zhruba 30 % lacnejší, ako v prípade auta so spaľovacím motorom. Akékoľvek výpočty však budú vždy iba veľmi hrubým odhadom. S elektromobilom totiž treba navštevovať oficiálny autoservis, ako napríklad Jaguar servis Bratislava, kdežto spaľovacie auto vám relatívne jednoducho opravia aj mimo oficiálnej siete. Zároveň autá so spaľovacími motormi sú stále omnoho rozšírenejšie, takže aj náhradné diely dokážete zohnať jednoduchšie.

nabijanie elektromobilu

Foto: elements.envato.com

Teraz najčítanejšie

top auto

T.O.P AUTO Bratislava

Sme s vami už viac ako 25 rokov.

Garancia spokojnosti, záruka kvality a profesionálny prístup.

Tento blog je platený.