Denník N

Ako nákupné centrá vysali zo Štúrovej ulice v Bratislave život

Štúrova ulica je reprezentatívna ulica v centre Bratislavy, možno by sme mohli s trochou preháňania povedať bulvár, alebo aspoň bulvárik. Je lemovaná významnými, často veľmi fotogenickými budovami. Príjemne sa ňou prechádza, je nedávno rekonštruovaná. Automobilová doprava je na nej utlmená na jeden smer, chodí sa tu pešo, na bicykli a električkou.

Ulica spája centrálne sú-námestie (Hurbanovo, SNP, Nežnej revolúcie a Kamenné) Bratislavy s nábrežím a obchodným centrom Eurovea. V teórii by to mala byť jedna z najživších a najatraktívnejších pre maloobchod a gastro v meste.

Ako vyzerá Štúrova ulica po koronavírusových uzáverách a otvorení 100 000 metrov štvorcových nákupného centra Stanica Nivy a pred otvorením ďalších štyridsaťtisíc metrov štvorcových nákupného centra Eurovea (dovedna tiež stotisíc) len pár krokov od tejto ulice?

Začnime od Kamenného námestia. Okná funkcionalistickej budovy palácu Luxor s priestormi bývalej kaviarne Luxorka na poschodí už roky prekrýva transparent s výzvou na prenájom priestorov. Na prízemí bola dlho rakúska pekáreň Naglreiter, ktorá však nedávno zatvorila. Už veľmi dlho je prázdny veľký priestor priamo s vchodom z ulice, kde bolo papiernictvo Ševt. K tomu je prázdny menší priestor vedľa. Tiež už dlho bez nájomcu.

Smerom k rieke pokračuje Štúrova storočným bankovým palácom, v ktorom donedávna sídlila OTP Banka. Tá na Slovensku prestala fúziou s ČSOB pôsobiť a budova je na predaj.

Vedľa v budove, ktorá patrí Univerzite Komenského, bola dlho predajňa doplnkov do bytu Apropo, pobočka českého obchodu. Tá tiež pred pár rokmi zmizla, dnes je v časti priestoru otvorená úplná novinka – informačné centrum Univerzity Komenského. Signál, že na mestský parter nemusí byť len o obchodoch. V druhej časti šedej budovy číslo 9 sídli akademické kníhkupectvo, bez ohľadu na režim, storočie alebo počet okoloidúcich.

Prejdime na druhú stranu, trochu smerom späť k centru. Je tu budova Pravdy z 50. rokov, ktorá prešla pred asi 15 rokmi rekonštrukciou a dostala obchodný parter. Pobočku tam mala Billa, ktorá v tých časoch otvárala po celom centre Bratislavy, potom však na centrum mesta príliš hustú sieť postupne začala obmedzovať a tento priestor si už nikdy nikto neprenajal. Veľa nájomcov sa striedalo aj v menšom priestore čelom k Štúrovej, naposledy s Coffee Point, ale ten neprežil covid. Naposledy z parteru odišla DM Drogerie Market a parter budovy zostal úplne prázdny, polepený len ponukami na prenájom. Všetky tri obchody človek nájde v neďalekom obchodnom centre Eurovea.

O dva domy ďalej, v strohej budove číslo 8 je nádej, že aj táto ulica môže stále lákať ľudí, aby nielen prešli, ale sa aj zastavili – nové a hneď populárne bistro Arabeska v priestoroch po kaviarni Štúr. Susedí s jednou z drahých bratislavských pekární Fleur s trochu náhodnými otváracími hodinami.

V susednej budove číslo 10 je jedna z krásnych secesných budov Bratislavy, apartmánový dom z roku 1903. Rozpadávajúcu budovu zachránila rekonštrukcia, asi pred desiatimi rokmi v nej otvorili 5-hviezdičkový hotel Tulip s peknými priestormi loby reštaurácie a kaviarne otvorenými pre verejnosť, dalo sa tam chodiť na kávu či raňajky. Dnes sa už reštaurácia a kaviareň neuživia, výklady sú zatemnené, ornamenty na fasáde zapĺňajú pavučiny. Po covide sa do priestorov vrátil hotel, funguje však skromnejšie, ako apartmány na prenájom. Aj priestor v parteri, dlhšie butik, dnes ponúka len sám seba na prenájom.

Vedľa Tulipu je ďalšia nádherná secesná budova, tentoraz tmavoružová. V prízemí bola ešte v tomto storočí populárna vývarovňa Karmína, neskôr sa tu striedali nájomcovia reštauračných priestorov a dnes je priestor na prenájom.

Prejdime oproti. V žltej klasicistickej budove číslo 11 bola Slovenská sporiteľňa, ale tá zatvorila už pred covidom. Parter dom mal donedávna druhého nájomcu, večierku Delia, ktorá potrebuje buď veľa okoloidúcich, alebo veľa obyvateľov, ani jedno asi nemala, a tak musela zatvoriť. Bola to väčšia pobočka s kaviarňou. Oba priestory sú teraz prázdne, bez výzvy na prenájom. Okná na prvom poschodí chýbajú, možno sa rekonštruuje.

Na čísle 13 je budova s kameňom obloženým parterom a slávnym ruským nápisom z roku 1945. Drží sa tu lekáreň Penty Dr. Max, posledná z prevádzok „mesta krátkych vzdialeností“, keďže supermarket, drogéria, pekáreň či banka už odišli. Susedí s prázdnym priestorom na prenájom. Svojho času tu malo centrálu bistro Bagel & Coffee Story inšpirované klasickými newyorskými podniku, do roku 2010 malo mnoho pobočiek po celom centre. Postupne zanikli. Naposledy tam bola ázijská reštaurácia.

Posledná budova na tejto strane pred Landererovým parkom, číslo 20, má parter zatemnený – okná sú roky špinavé, kancelárske žalúzie dokrkvané. Vyzerá, že je tam roky mŕtvo, a vzhľad rozhodne neprispieva k pocitu, že lokalita je živá a bezpečná. V skutočnosti je to pobočka polície, ale našťastie zanedbaná o niečo menej ako pobočka na Štefánikovej ulici, ktorá sa rozpadáva tak, že chodci musia chodiť popod ochranné lešenie.

Teraz najčítanejšie

Radoslav Augustín

Ako dieťa viedol fiktívnu televíziu, potom založil Mediálne.sk, aby mohol o médiách písať, a prešiel do SME a potom do Denníka N, aby médiá robil. Zaujíma sa okrem médií o mestá. V súčasnosti je šéfom produktu Denníka N. Pendluje medzi Bratislavou a Prahou.