Denník N

30 návodov na šťastie – nájdite si ten svoj…

Ak túžite po šťastí a nedarí sa Vám. Ak by ste chceli začať a neviete ako, tak práve pre Vás je určený dnešný článok…

Život je naozaj pestrý. A bohatý je aj prístup k nemu v rôznych častiach sveta. Helen Russell sa rozhodla po celom svete hľadať návod na šťastie – vytypovala si jednotlivé národy a skúmala, v čom tkvie ich prístup k životu a na čom je postavená ich predstava šťastia. Poznatky svojho výskumu približuje v knihe Atlas šťastia a mnohé úlomky z nej si dnes priblížime.

Ako prvý si predstavíme kostarický recept na šťastie, známy ako pura vida. Je to optimistický prístup k životu. Zahŕňa tiež čerstvú stravu, pobyt na čerstvom vzduchu, pohyb a turistiku. Keď sa človek o seba stará, je zdravší a teda aj šťastnejší. Okrem toho, každý tu dbá na svoj osobný život. A veľa času investuje do vzťahov. Pura vida zahŕňa aj ochotu oddychovať a byť v pohode. Tento stav je podobný Aristotelovej eudaimónií.

S Nemeckom sa spája pojem gemütlichkeit. Možno ho tiež označiť za komplex nemeckých vlastností. Je tu dôraz na subjektivitu a individualitu. Nemecký pohľad na šťastie je veľmi praktický. Ako sa zvykne hovoriť – najprv práca, potom zábava. Nemci sú hrdí na dobre odvedenú prácu. To čo robia, robia poriadne. Nečakajú, že ich práca bude baviť. A šťastie ani nespájajú s prácou. Po práci je priestor na oddych a zábavu. Venovať sa sebe a nájsť si čas pre seba. Domov je pre nich miestom kde cítia, že sú doma a že tam patria. Dokonca aj čas na oddych a zábavu má svoj čas a je v ňom aj kus organizovania. K tomu treba prirátať dochvíľnosť, úprimnosť, spoľahlivosť a výkonnosť. A tiež dôraz na vzdelanie. Najprv práca, potom zábava. Je v tom kus hrdosti a na ňu nadväzuje všetko ostatné.

S Anglickom sa spája pojem jolly, ktorý možno preložiť ako radostný, veselý, alebo v nálade. Ak je niečo proti jolly, tak to je mrzutosť, či nevraživosť. Ako na to? Ak nemáte náladu, urobte si čaj a dajte si sušienku. Nepomohlo? Choďte sa prejsť. Pohyb vedie k uvoľneniu endorfínov. Môžete cestou spučiť nejaké zviera. Ak ani to nepomôže, porozprávajte sa s niekým. Rozhovor hoci aj o počasí je lepší, ako nič. Usmievajte sa a nebojte sa satiry.

Zaujímavý koncept prináša Austrália s koncepciou fair go. Je to viera, že každý si zaslúži spravodlivé zachádzanie. Je to o rovnosti príležitostí a o rovnakej štartovacej pozícií pre každého. V Austrálií je dobrý systém sociálneho zabezpečenia, zdravotnej starostlivosti a vzdelávania. Ľudia v práci končia v normálnom čase a ak chcú, nič im nebráni vybrať sa na niektorú z desiatich tisíc pláží. Väčšina Austrálčanov, ak je to len trochu možné, rada trávi čas v prírode. Ale zároveň radi trávia čas v spoločnosti niekoho a tak tieto aktivity spájajú do jednej. Austrálsky návod na šťastie, to je hľadanie toho, za čo môžeme byť vďační. A ak je slnečný deň, nezabudnite sa slniť. Uvidíte, že vďaka slnečným lúčom vám bude lepšie.

Všetci poznáme hrubý domáci produkt známy ako HDP. V Bhutáne kladú dôraz na hrubé národné šťastie (HNŠ). Je to dôraz na blahobyt a šťastie národa, pred ekonomickými ukazovateľmi. Ako žiť v súlade s HNŠ? Nebojte sa súcitu. Môžete sa hnevať, ale súcit je lepší. Možno práve nedostatok súcitu viedol ku konaniu, ktoré teraz môže viesť k hnevu. Čo tak skúsiť najprv súcit? Každý môžeme mať zlý deň. Skúste dať bokom ego. Dovoľte iným, aby Vás obohatili. Čo tak klásť dôraz na udržateľnosť životného prostredia? Robte niečo pre prírodu. Dávajte dôraz na šťastie pred peniazmi. A tiež dôraz na zážitky pred peniazmi a hromadením vecí. A nakoniec, cesta k šťastiu je individuálna. Hľadajte tú svoju…

Koncept saudade sa spája s Portugalskom. Kedysi sa spájal s pocitom smútku za blížnymi, ktorí odišli za more. Bolo to obdobie dobíjania nových území. Preto tento koncept siaha do 13 storočia. Dnes sa spája okrem Portugalska aj s Brazíliou. Dnes to je túžba a smútok po niekom / niečom. Niečo čo bolo a už nie je. Môžete na to spomínať, ale ostala už len spomienka. V niečom stále obohacujúca a v niečom pripomínajúca poklad. To čo bolo, ostalo súčasťou Vás. Je jedno, či ide o človeka, udalosť, zážitok, jedlo, alebo počasie. To čo bolo, už sa nezopakuje. Je to horko-sladká melanchólia. Jediný spôsob ako sa vyhýbať zármutku a smútku, je nežiť život. K životu totiž patria okamihy, ktoré sú spojené so zármutkom a smútkom. A práve vďaka nim vieme doceniť aj to pekné. Aj utrpenie patrí k životu. To neznamená, že sa máme oddávať sebaľútosti. Ale je dôležité si uvedomovať, že nič nie je samozrejmé. Vďaka koncepcií a prístupu saudade žijeme intenzívnejšie. Dôraz sa tu tiež kladie na dobré jedlo, stretnutia, dotyky a vrúcne objatia. V kontexte Brazílie to je aj tanec a karneval. Saudade, to je milostný dopis venovaný tomu, čo sme stratili. Vďaka nemu však ostávame na hladine. A znovu prežijeme niečo pekné.

Koncept sing-fu sa spája s Čínou. Označuje stav radosti. Je odvodený od slova šťastie a odkazuje na dostatok toho, čo je potrebné k životu. Je to dôraz na dobrý život, kde všetko je udržateľné a zmysluplné. Sing-fu je hlbšie ako šťastie. Je to zmysel. Je to životný status. Je to niečo, čo nie je materiálne a čo sa nedá kúpiť. V podstate zahŕňa presvedčenie, že niekedy sa bude dariť a niekedy nie. Ale aj tak záleží len na tom, ako to dopadne celkovo. Nie je to šťastie, po ktorom možno dychtiť. Dôležité sú očakávania a aby boli primerané. Ani veľké a ani malé. Tak akurát. Kedysi bolo jednoduchšie dosiahnuť sing-fu. Bolo pomerne jednoduché dosiahnuť isté zázemie a venovať veľa času záľubám, ale aj premýšľaniu a zamysleniam. Dnes sa všetci niekam ženú. A zmysel ide bokom. Skúste sa pustiť do niečoho tvorivého. Vypnite na chvíľu ľavý mozog a zapnite pravý. Buďte tvoriví. Ponorte sa do ticha. Spoznávajte seba. Potom dajte priestor ľavej časti mozgu. Popremýšľajte nad tím, aký život by ste chceli viesť. A potom spíšte jednotlivé kroky, potrebné pre dosiahnutie cieľa. A nasledujte ich.

S Dánskom si mnohí spájajú hygge a lykke. Ale je tu aj arbejdsglaede. Možno ho preložiť ako šťastie z práce. Je v tom harmónia práce a života. Ľudia tu pracujú cca 33 hodín týždenne. A aj tak sú 4 najproduktívnejšou krajinou sveta. Krátky pracovný týždeň dáva človeku veľa priestoru na voľno a záľuby. A ak k tomu pridáme kvalitný zdravotný a sociálny systém, podporu umenia a kultúry, nemožno sa čudovať skutočnosti, že Dánsko patrí k najlepším miestam na život. Ale vráťme sa k práci. Neexistuje tu klasická hierarchia. Každý vie, čo má robiť. Je tu pohyblivá pracovná doba. A každý kladie dôraz na myšlienku – nemysli si, že si niečím výnimočný. Je v tom kus pokory, ktorá vedie k spolupráci. Ak Vás tento koncept zaujal, skúste inak pristupovať k svojej práci. Častejšie si pripomínajte jej zmysel. A ak Vás naozaj nebaví, investujte do rekvalifikácie a robte niečo, čo Vás baviť bude. Bola by škoda toľko času robiť niečo, čo Vás nebaví, alebo čo už Vám nemá čo ponúknuť.

V Škandinávií ešte chvíľu zostaneme. S Fínskom sa spája koncept kalsarikännit, čo sa dá preložiť ako pohodlie domova. Ok. Originál je presne: popíjať doma v spodnom prádle bez úmyslu ísť von. Táto aktivita sa dá uskutočniť v počte 1 až 2. S Fínskom sa spája Netflix a práve kalsarikännit. Jednoducho príďte domov, urobte si pohodlie, doprajte si niečo dobré pod zub a niečo hrejivé na popíjanie, pustite si k tomu nejaký dobrý film a to všetko pri zatiahnutých záclonách – v súkromí domova. Istou obmenou je dobrý rozhovor. Užívať si pohodlie domova. Vonku ste už boli, no nie?

Teraz pôjdeme na ostrov Havaj. S ním sa spája aloha. To je láska, súcit, pochopenie, láskavosť, úcta a odpustenie. Táto koncepcia sem prišla v 6 storočí vďaka obyvateľom Polynézie. Je tu dôraz na rozhodnutia v duchu lásky a pocitu zodpovednosti. Žiť v súlade so svojím okolím. Správať sa k zemi, ako keby sme k nej patrili – nie je naša, je nám zverená. Klásť dôraz na rozhodnutia, ktoré budú prínosom nielen pre nás, ale aj naše rodiny, priateľov, pre naše komunity a našu krajinu. Na začiatok sa môžeme snažiť o viac úcty pre ľudí okolo nás. Potom sa pokúsiť byť príjemnejší a vľúdnejší. A neboli by sme na ostrove, ak by tu nebola snaha užiť si vodu. Ale aj my si môžeme dať záväzok častejšie plávať.

S Indiou sa spája slovo jugaad. Je to snaha doťahovať veci do konca. Je to schopnosť improvizovať. Je v tom dôvtip, vynaliezavosť, ale aj hľadanie rýchleho riešenia. Nemusí byť dokonalé, hlavne že splní svoj účel. A keď sa niečo nepodarí? Nevadí. Treba skúsiť niečo iné. Tu nie je čas a priestor na dlhé úvahy a premýšľanie. Treba konať a využiť príležitosť. Že Vám to príde trochu hrrŕ? Je to spôsob / nástroj prežitia. Pokiaľ máte na čom stavať, tak jugaad Vám pomôže vyšplhať na vrchol Maslowej pyramídy. Netrápte sa možnosťami, tie sú často limitujúce. Hľadajte riešenia.

Craic je írsky pohľad na šťastie. S čím sa spája? S príbehom, s rozprávaním, so stretávaním s priateľmi (a najlepšie v krčme). Je v tom zdieľanie zážitkov, ale aj pocitov a životných príbehov. A toto môžete robiť aj s cudzími ľuďmi ak dodržíte podmienku, že oni vypočujú Vás a Vy ich. Je v tom aj snaha žiť pre prítomnosť a nemyslieť nad zajtrajškom. A tam kde je priestor pre rozhovor, tam je aj miesto pre poéziu, piesne a tanec.

Petta reddast zosobňuje islandské presvedčenie, že to čo sme si zaumienili, sa aj naozaj podarí. Je v tom kus vytrvalosti a odolnosti – bez ohľadu na okolnosti veriť, že nakoniec sa to podarí. Od okamihu kedy Vikingovia prišli na tento ostrov, ľudia tu žijú v drsnej prírode a v drsnom počasí. Deti tu vedú od malička, aby čo najviac chodili. Žiadne rozvážanie autami do škôl. Bez ohľadu na počasie, ak nie je obdobie tmy, čo najviac času trávia vonku a v prírode. A keď je vonku stále tma? Rozprávajú si príbehy. Niet divu, že každý 10 Islanďan vydá počas života aspoň jednu knihu. Skúste byť tvoriví. A ak je vonkajší svet nehostinný, ponorte sa do vnútorného sveta a ten prehlbujte. Veľa sa hýbte. A dožičte si pravidelnú dávku rybieho tuku, najlepšie rovno z fľaše a hneď z rána a na lačno. Odmenou Vám okrem zdravia budú lesklé vlasy.

Dolce far niente – je sladké nič nerobenie spojené s talianskym životným štýlom. Doslova ide o oslavu nič nerobenia. Taliani lepšie ako ktokoľvek iní, ovládajú schopnosť nič nerobenia a sú v tom veľmi kreatívni a tvoriví. To čo považujeme za dokonalé, dokážu ešte vyšperkovať. Ako sami píšu, žijú v skorumpovanej zemi, kde sa nedá veriť zákonu, pravidlám a ani spoločnosti. Chaos je tu všade prítomný. Jediné na čo sa dá spoľahnúť je rodina a priatelia. A tak šťastie hľadajú v drobnostiach. Drobných radostiach. Zajtra nič nerobíš? To je skvelé! Taký nemec sa začne vypytovať: stalo sa niečo? Ako to že nerobíš? Je v tom radosť z prítomnosti. Naplánované nič, alebo niečo oddychové. S tým sa spája spojenie carpe diem – zajtrajšok možno nepríde a tak treba žiť v prítomnosti a naplno. Okamžité potešenie tu dostáva prednosť pred dlhodobým šťastím. A tak si naplánujte deň voľna. Pokojne aj uprostred týždňa. Nikomu o tom nepovedzte, aby Vám tam niečo nenaplánoval. Je to deň len a len pre vás. A skúste nerobiť nič. Po večeroch a cez víkendy vypínajte telefón. Buďte offline. Skúste sa obzrieť po dobrom drinku, skvelých cestovinách, alebo aspoň chutnom koláči. Doprajte si!

Wabi sabi je japonská koncepcia ktorá hovorí o jednoduchosti, nedokonalosti a prítomnosti. Jednoducho nemusíte byť dokonalý a prijmite samých seba. Práve v Japonsku má korene technika kincugi – opravovanie starej a poškodenej keramiky, kde pukliny a odlomené miesta sa opravujú pomocou zlata. Je to nedokonalé, možno opäť funkčné, a predsa hlavne originálne. Z nedokonalosti sa stala prednosť a niečo vzácne. Hľadajte v živote svoje úlomky radosti. Pracujte tvrdo a hľadajte útechu v prírode. Hľadajte pokoj, obdivujte kvetiny, navštevujte horské pramene, doprajte si lesný kúpeľ (slnenie v lese). Rovnako pristupujte aj k veciam okolo vás. Doprajte im nové úlohy a miesta, aj keď budú slúžiť inak. Je to cesta k udržateľnému spôsobu života.

Koncepcia ubuntu sa spája s Juhoafrickou republikou. Je v nej dôraz na človeka – našiel som svoju hodnotu v tebe a ty vo mne. Ide o vzájomné prepojenie a vieru v existenciu puta medzi ľuďmi. Je to snaha o život v harmónií a v miery s druhými. Sme ľuďmi, vďaka iným ľuďom. Každý z nás je na ceste. Máme si navzájom pomáhať a kráčať spolu. Bok po boku. A tak odpúšťajte, buďte vďační, vážte si ľudí, zaujímajte sa o ľudí a zanechajte Descartovo myslím, teda som. Miesto toho vytvorte miesto myšlienke – som, lebo si ty.

Joie de vivre predstavuje radosť zo života. Vo Francúzsku sa takmer stal náboženstvom. Ale potom si túto myšlienku vzali k srdcu Kanaďania. V Kanade vysoké dane rozdeľujú bohatstvo rovnomerne a tým znižujú nerovnosť medzi obyvateľmi. Je tu kvalitná zdravotná starostlivosť, vzdelanie a sociálne zabezpečenie. A tolerancia k rôznosti. A nízka kriminalita. Ľudia sú tu menej individualisticky založení, ako ľudia v USA. Je tu veľká kultúrna mozaika, ktorá je cestou k obohateniu. Pozitívny a vše objímajúci prístup, je kľúčom k pochopeniu Joie de vivre. A tak buďte zdvorilejší. Strážte si voľný čas. Bežte von a dajte si do tela. Plánujte spoločné akcie v kruhu priateľov a nebojte sa spoznávať nových ľudí!

Slovo gezellig znamená útulný a predstavuje aj emóciu súdržnosti. Pridajte k tomu záujem o to, čo už má svoj vek. A tiež kus liberalizmu a toleranciu a prídete k útulnosti. K holandskej predstave šťastia. Častejšie sa pohybujte na čerstvom vzduchu. Nájdite si svoj podnik, kde si môžete zájsť na rozhovor a zahriať sa nielen slovami. Usilujte sa o zdravší život. Otvárajte sa novým možnostiam a názorom. A tu a tam sa nechajte bičovať nárazom vetra, je v tom niečo chaotické, čo vás nakoniec privedie k niečomu zmysluplnému.

Na Novom Zélande majú slovné spojenie tūrangawaewae, ktoré sa spájajú s maormi a prekladá sa ako nohy a stále miesto. Predstavujú miesto, kde má človek svoje miesto, kde má právo byť. Byť sám sebou. Mať svoj domov. Cítiť sa nezávisle a predsa byť súčasťou komunity. Tūrangawaewae predstavuje niečo, čo je nám blízke a po čom túžime. Predstavte si, že zajtra svet skončí. Čo budete robiť? S kým prežijete ten čas? Kam pôjdete? Skúste prestať aspoň na chvíľu potláčať emócie a nechajte ich plynúť…

Friluftsliv predstavuje život na voľnom vzduchu a pod šírim nebom. Friluftsliv živí našu dušu. V prírode sa stávame niekým iným. Všetka tá krása nám vyráža dych. Ale potom sa v nej upokojíme a sýtime ňou dušu. Vedie nás k meditácií. Táto koncepcia sa spája s Nórskom. Väčšina ľudí tu aspoň 2 – 3 krát týždenne vyráža do prírody. Učia sa zachádzať s prírodou. Často tu chodia na turistiku. Keď po dlhej zime sa znovu objaví slnko, privítajú ho prvým pivom vypitým vonku. Ešte nie je teplo, ale už je o niečo menšia zima. A pribúda svetla. To treba osláviť! A tak, vylezte na každú horu, ktorá je dostupná. Obed si treba zaslúžiť – podajte nejaký športový výkon. Choďte von, bez ohľadu na predpoveď – neexistuje zlé počasie, len nevhodne zvolené oblečenie. Spomaľte.

Aj slovo azart sa spája s francúzskom. Predstavuje zanietenie a vášeň. Objavuje sa, keď je úspech na dosah. Je to okamih, kedy ideme na vlne vášne a nedokážeme ovládnuť emócie. Je to nadšenie pre život a očakávanie pôžitku. A paradoxne sa spája s Ruskom. Je v tom kus fatalizmu. Rusi o sebe hovoria, že prežijú všetko. A tak sa učia siahnuť po každej príležitosti. Nikto totiž nevie, čo bude. Je to oblasť, kde je poriadna zima. Preto vyhľadávajú teplo. Ako sami humorne dodávajú, človek tu trpí ale Rusi trpia radi. To utrpenie majú Rusi radi. Hovejú si v ňom. Ešte aj v saune sa neľudsky potia, prejedajú a opíjajú, potom sa zbijú / vyšľahajú halúzkami a vybehnú von a hodia sa do snehu. Ale v niečom je to aj inšpirujúce – skúste proste o svoj dopamín zabojovať, choďte do prírody, aj keď je zlé počasie, a urobte niečo, čo už dlho odkladáte. A po tejto obeti a trýzni si niečo doprajte.

Meraki je gréckym pojmom a znamená starostlivosť a pozornosť. Je spojené s láskou k ľuďom. Ale aj s vášňou. Netrápiť sa prácou a problémami, viac času venovať vzťahom a ľuďom. Je to o prioritách. Uvarte si niečo dobré. Stretnite sa s priateľmi. Venujte sa im a dajte bokom iné veci. Hľadajte potešenie vo svojich projektoch. A robte ich s vášňou. To čomu sa venujeme, môže byť zdrojom radosti.

Tarab má pôvod v Osmanskej ríši. A dnes sa spája s arabskými krajinami. Je to hudba ktorá si dokáže človeka podmaniť. A okúzliť. Ako by ste vstupovali do iného sveta. Často sa spája so slovami o láske, ale aj veľkými príbehmi a hlbokými otázkami. S touto hudbou sa spájajú špecifické hudobné nástroje, ale aj určité kompozície – opakovanie nôt a predsa rozvíjanie melódie. Nájdite si hudbu, ktorá vo vás prebúdza emócie. Dovoľte im, aby vás zasiahli. Plačte a ak treba, smejte sa. Prežívajte.

Slovo tapeo je spojené s tapas. A hoci tapas si spájame s istým občerstvením, tapeo sa spája s celou filozofiou oslavy života a priateľstva. Stretnúť sa, posedieť, vychutnávať, nikam sa neponáhľať, rozprávať a tráviť čas vonku. Prechádzať z baru do baru, až pokým sa nad ránom nerozhodnete to zabaliť. Aj ľudia ktorí bývajú na dedinách, vyrážajú v piatok večer do mesta – a to všetko v duchu – uvidím, kam až ma to zavedie. Treba vymiesť aspoň tri bary. Užívať si, ale v malom. Neopiť a neprejesť sa. Vychutnávať. Prostredie, jedlo a ľudí. Oslava života. V našich končinách môže byť obohatením už dopriať si čas na jedlo, vychutnať si ho a spoločne sa stretnúť pri stole a porozprávať…

Smultronställe sa spája so Švédskom. A zosobňuje skryté miesto, kde čerpáme silu pre dušu. Utiahnuť sa na miesto, kde načerpáme silu. Je v tom aj kus lagom – nájsť tú správnu mieru. Má pôvod vo Vikingských zvykoch – aby prišlo na každého a aby sa každému ušlo. To miesto kam sa utiahnete, môže byť v prírode a nemusí. Môže ním byť domov, ale aj kaviareň. Miesto kam sa môžete utiahnuť a kde vás nikto neruší. Je to únik pred svetom. Ale aj potom prichádza okamih blízkosti. Šťastie však nachádzajú aj v malých skupinkách. Vstavajú skoro ráno, snažia sa zachytiť spev vtákov. Ale aj lúče slnka. Trávia veľa času v prírode. Uprednostňujú miestne potraviny a sezónne veci. Ak je to možné, sami si jedlo zbierajú a pestujú. Pred tmou a zimou nachádzajú útočisko vo svojich teplých domoch, pri sviečkach, pohovkách, rozhovoroch a chutnom jedle. Hlavne piatky sú v tomto duchu. Preferujú pritom fast food – aby nikto nemusel variť. Ak celý týždeň športujete a zdravo sa stravujete, tak ani piatkové hranolky či iné šmakociny neuškodia vášmu zdraviu a postave… Zamyslite sa nad tím, čo naozaj potrebujete k životu. A žite.

Federerizmus sa spája so švajčiarskom. A podobne ako pri Nemcoch, aj tu predstavuje istý zoznam vlastností a charakterových čŕt. Prehľad, presnosť, šport, pracovitosť, poriadok, čistota a pokora. Fungujúci štát, prepracovaný sociálny systém, kvalitné vzdelanie, nízka nezamestnanosť a dobré zdravotníctvo. Funkčná demokracia, veľa rozhovorov a referendá. Kultúra štátu a demokracie. Dôraz na prítomnosť a sebadisciplínu. Byť slušní a rezervovaní. Možno sa nimi inšpirovať – napríklad byť naozaj dobrý v niečom a tím obohatiť spoločnosť a ľudí okolo. A predsa nepriťahovať pozornosť. A na čo aj? Stačí robiť si svoju prácu. A žiť pre prítomnosť. Neboli by sme vo Švajčiarsku, ak by sa pri plánovaní a zvažovaní možností nekládol dôraz na všetky možnosti, ktoré môžu nastať. Potom vás len tak ľahko niečo neprekvapí.

Mmai pen rai je thajské slovo a znamená – neboj sa, nevadí, a na tom nezáleží. Je snahou prijímať veci také, aké sú a zbytočne sa netrápiť. Je v tom kus stoicizmu – jednoducho nelipnúť na veciach a predstavách. Ak sa niečo nepodarí, nevadí. Podarí sa niečo iné. Alebo sa to podarí inokedy. V tomto ich dosť usmernila príroda. Naučili sa s ňou nebojovať, ale radšej s ňou spolupracujú. Hľadať pokoj a prijať to, čo je. Tu a teraz. Mať tak akurát. Prijať seba. A prijať veci okolo seba, také aké sú. Skúste sa pozerať na veci s odstupom. Ak ste v strese, tri krát sa zhlboka nadýchnite. Usmejte sa. A žite udržateľným spôsobom života. V súlade s prírodou.

Keyif je arabské slovo a znamená náladu, spokojnosť a opojenie. Používa sa v tomto kontexte v Turecku. Je v tom kus nič nerobenia, ale aj uvoľnenia a pohody. Robiť veci pomaly. Dopriať si čas. Nikam sa neponáhľať. Jedzte pomaly. Pomaly dýchajte. Pomaly sa hýbte. Nikam sa neponáhľajte. A bez ohľadu na okolnosti, spoľahnite sa na rodinu a priateľov. Na inom nezáleží.

Homeyness sa spája so slovom domov a domácnosť. Ale aj s útulnosťou, s interiérom a so všetkými tými predmetmi, ktoré zaberajú miesta, pričom pri polovici už netušíte, odkiaľ ich máte a na čo Vám vlastne sú. Na jednej strane čistota domova a na druhu stranu množstvo predmetov, ktoré sa spájajú s nejakou spomienkou a zážitkom. Tieto predmety robia domov útulným a niečím špecifickým. Ale tým to nekončí. Je v tom aj výzva vystúpiť z komfortnej zóny a naučiť sa niečo nové. Niečo vytvorte vlastnými rukami. To čo ste urobili, venujte niekomu ako darček. S rovnakou láskou prijmite darček od niekoho iného. Dať a prijať. Už viete, odkiaľ sa hromadia? Možno si spomeniete na niektorý film s tak typickou scénou – pred domom sú vyložené mnohé takéto predmety a ponúkané na predaj. Ak máte šťastie, kúpite niečo od nádejného umelca. Alebo len gýč. Homeyness sa spája s USA…

A cestu za šťastím uzavrieme vo Walese. Hwyl je slovo sprítomňujúce silný a vzrušujúci nával citu a vrúcnosť. Je v tom nadšenie vložiť sa do niečoho. Prijmite život so všetkým. Aj s vrcholmi a s pádmi. Tie patria k životu. Klaďte dôraz na vzdelanie. Milujte svoj domov a ľudí, ktorí tam žijú. A ak ho musíte na nejaký čas opustiť, je prirodzené, že sa Vám po ňom cnie. To už k tomu patrí. Hwyl má pôvod v slove, ktoré označovalo plachtu vo vetre. Bolo v tom umenie – podmaniť si vietor a s vetrom ísť dopredu. Mať svoje prečo.
.
Máme za sebou tridsať návodov na šťastie. Možno ste sa v niektorom našli a zistili, že žijete v nesprávnej krajine. Možno ste našli inšpiráciu a konečne svoj recept na šťastie. A možno len prijmete život v jeho rozmanitosti. Naozaj neexistuje len jedna cesta životom… Šťastie je odmena za to, že žijeme svoj život. Už viete, prečo je cesta k nemu individuálna?

Tomáš Hupka

Helen Russell dlhé roky pracovala ako novinárka. A popri písaní článkov začala písať knihy. Tie zaznamenali veľký ohlas a doteraz boli preložené do 21 jazykov. V súčasnosti píše články a stĺpčeky pre médiá po celom svete. Je známa svojou snahou chápať veci v širších a aj v kultúrnych rozmeroch. My sme si dnes priblížili jej knihu Atlas šťastia.

Zdroj fotografie:
www. thnk. org

Teraz najčítanejšie

Tomáš Hupka

Vzťahom som sa začal venovať pred 10 rokmi, cez blogy na stránke .týždňa. Potom nasledovalo obdobie, kedy som pripravoval stretnutia pre ľudí, ktorí sa chceli pripraviť na vzťah. Sám som spolu s pani manželkou absolvoval kurz Manželské večery, ktorý vytvorili Nicky a Sila Lee. O vzťahoch som znovu začal písať cez blogy na stránke denníka N. Pridal som aj témy z oblasti životného štýlu, keďže je dôležité ako človek žije a to sa prenáša aj do jeho vzťahu.  Venujem sa témam, ktoré ma zaujímajú, ale aj témam ktorými žijú iní ľudia... Prajem Vám príjemné čítanie! Tom