Denník N

Súťaž krásy promuje vapovanie. Vrátili sa 50. roky 20. storočia?

Be Happy, Go Lucky!
Be Happy, Go Lucky!

Vapovanie vitamínov nemusí byť také skvelé, ako sa občas prezentuje. Evolúcia akosi predpokladala, že tie vitamíny budeme jesť. Nie že ich zahrejeme a potom ich budeme vdychovať.

Včera ma prakvapila správa, že Miss Universe Slovakia si spravila podsúťaž s vapom (e-cigaretou). Prekvapila ma hneď dvojmo:

Tie súťaže krásy sa ešte stále organizujú?

Klasickú televíziu nepozerám už mnoho rokov, viac mi vyhovuje Netflix a podobne.

Preto som ostala zaskočená, že súťaž, v ktorej sa ženy prezentujú ako závodné kone, ešte stále existuje. Naivne som si myslela, že tieto praktiky sme nechali 90. rokom 20. storočia. Naivka, viem. A potom vysvetľujme dievčatám, že sa nemajú definovať cez optiku svojho tela v plavkách a vyšpúlených pier. Hm.

Ale o tom som v skutočnosti nechcela…

Majú finalistky problém s odvykaním?

Oveľa viac ma prekvapil obrázok s misskami s farebnými paličkami pri perách. Nejde pritom o pastelky, ktorým sme ako deti zamyslene obhrýzali konce. Ale o vape bez nikotínu s vitamínmi.

Prečo je to problém?

Vape či už s nikotínom alebo bez sa často prezentuje ako „zdravšia“ náhrada fajčenia. Prípadne ako spôsob odvykania od fajčenia.

Takže čo sa snažíme povedať obrázkom s finalistkami, keď má každá vape v prstoch?

Že každá jedna má vo svojom veku 20 – 25 rokov vážnu starosť so závislosťou od tabakových výrobkov a potrebuje na odvykanie vape?

Ak áno, tak to je dosť tragédia, nie?

Funguje však vape na odvykanie?

Dodnes sú otázniky, či tento prístup k odvykaniu vôbec funguje.

Podľa jednej kvalitnej analýzy vedeckých štúdií, tí, ktorí používajú e-cigarety, majú štatisticky významne nižšiu šancu, že skutočne prestanú fajčiť, než keď nepoužívajú takéto náhrady. Naopak, podľa inej (z dielne Cochrane) tí, ktorí prejdú na e-cigarety s nikotínom majú o čosi väčšiu šancu prestať fajčiť. To „o čosi“ je 9 – 14 zo 100 v porovnaní s 7 zo 100 ak majú e-cigarety bez nikotínu či 4 zo 100 ak nepoužívajú žiadne náhrady.

Z doterajších výsledkov nemáme úplnú istotu, preto aj hovorím o otáznikoch. O tých by ste mali vedieť, ak po vape siahnete, aby ste prestali fajčiť.

Menej rizík, ale nie bez rizika

Ak na vape prejdete z klasického fajčenia, môže to byť spôsob, ako si menej ubližovať. Vapovanie má menšie riziká než klasické fajčenie, nie je však úplne bez rizík. Z pohľadu zdravia je najlepšie nefajčiť ani klasické, ani elektronické cigarety.

Analýza 6 štúdií z roku 2020 naznačuje, že klasickí fajčiari cigariet, ktorí prejdú na nikotínové e-cigarety, majú menšie riziko chorôb dýchacieho traktu. Prechod na e-cigarety z normálnych však neznižuje riziko srdcovo-cievnych chorôb. Teda tých, na ktoré sa najčastejšie umiera.

Má byť vapovanie cool?

Je však zjavné, že súťažiace krásky nechcú dávať najavo problémy so závislosťou od nikotínu.

Takže podprahový odkaz organizátorov a súťažiacich bude asi iný. Aký? Že vapovať je cool? Trendy? Zaujímavé? Krásne?

Chcú dosiahnuť, aby ľudia, ktorí nikdy nefajčili, začali vapovať?

Pripomína mi to hlášku z britského komediálneho seriálu Vicious, v ktorom starý herec spomína na svoju dávnu úspešnú reklamu na cigarety. Vraví, že je hrdý, koľkí ľudia kvôli jeho reklame začali fajčiť. Ide o krutý žart, na ktorom sa vždy dobre smejem.

Toto však nie je seriál, ale realita, a tá nie je na smiech.

Vapovanie zvyšuje riziko, že adolescenti a mladí dospelí začnú neskôr fajčiť klasické cigarety (analýza výskumov z roku 2017). To je azda okej?

Vapovanie má vlastnú chorobu

Vapovanie je síce menej rizikové než klasické fajčenie, ale nie je 100% bezpečné.

Choroba pľúc spojená s e-cigaretami a vapovaním má už aj vlastné meno – EVALI – z anglického e-cigaratte or vaping use-associated lung injury.

Do februára 2020, teda než sa COVID-19 rozbehol naplno, len v USA zaznamenali viac než 2800 hospitalizácií pre EVALI a 68 úmrtí zapríčinených touto chorobou.

Vdychovanie vitamínov a príchutí nemusí byť dobré

EVALI zapríčiňuje, zdá sa, vitamín E, keď je vo forme acetátu. Možno je to prekvapivé, veď vitamíny si spájame so zdravím.

No lenže evolúcia akosi predpokladala, že tie vitamíny budeme jesť. Nie že ich, my magori, zahrejeme a potom ich budeme vdychovať.

A darmo je vitamín E prírodný či bio. Jeho zahrievanie a vdychovanie je blbý nápad, vravia viaceré štúdie (napríklad aj z roku 2022).

O vitamíne E sa v tých farebných paličkách, čo propagujú finalistky, síce nepíše. Ale ono sa o ňom nepíše skoro pri žiadnej e-cigarete, a predsa tam býva. Takže to by som nepovažovala za smerodajné, kým sa nespravia analýzy obsahu.

Ani ostatné vitamíny nemusia byť pri inhalácii prospešné. Môžu, ale v skutočnosti o tom veľa nevieme. A ani o tom, ako a v akom množstve sa vyparujú z vitamínových e-cigariet (Dooley, 2022).

Ako sa vitamíny správajú v našom pľúcnom tkanive po pravidelnom vdychovaní? A neškodí to z dlhodobého hľadiska? Nevieme naisto.

Niektoré výskumy tiež naznačujú, že škodliviny v podobe oxidatívneho stresu môžu vo vapoch vznikať aj pri rôznych pridaných príchutiach. Nie všetkých, na to treba ďalšie skúmania.

Výskumy pribúdajú, no otázok je stále dosť.

Varovný list od FDA

Niektorým predajcom takýchto produktov celosvetovo neprekáža hovoriť s istotou, aké je vapovanie vitamínov či rôznych rastlín perfektné. Kým im nenasolia pokuty za zavádzajúce tvrdenia, pokojne vám nasľubujú zázraky na počkanie a nemožné za pár dní.

Americká FDA napísala pár varovných listov výrobcom vitamínových vapov. V stanovisku FDA sa píše:

„FDA poslala varovné listy niektorým firmám predávajúcim „wellness“ vaping produkty obsahujúce vitamíny a/alebo silice (esenciálne oleje). Tieto produkty sa nelegálne predávajú s nedokázanými tvrdeniami a môžu byť nebezpečné pre zdravie. V súčasnosti nie sú žiadne produkty na vapovanie schválené FDA na prevenciu či liečbu zdravotných stavov či chorôb.“

Prečo je to dôležité pre nás?

No vlastne by nemalo byť prečo…

Ignorancia či neznalosť slovenských úradov?

… keby na slovenskej stránke propagujúcej tieto pestré produkty neodflákli preklady a prispôsobili výroky slovenským reáliám.

Preklady miešajúce češtinu, slovenčinu a angličtinu mi pripomínajú spamové maily. Nepôsobia na mňa vôbec seriózne.

Zaujímavejšie je však toto varovanie:

„Tieto produkty nie sú určené na diagnostiku, liečbu, liečenie alebo prevenciu akejkoľvek choroby. Tietovo hlásenia neboli hodnotené správou potravín aliečiv.“

Tie preklepy sú ich, tak som to dnes ráno našla na stránke vitamínových vapov, s ktorými sa fotili finalistky.

Správa potravín a liečiv bude zrejme odkaz na americké FDA, teda Food and Drug Administration. U nás by sa týmto zaoberal buď ŠÚKL, keby malo ísť o registrovaný liek, alebo Úrad verejného zdravotníctva, keby malo ísť o výživový doplnok (teda potravinu).

Slovenské úrady by sa na ten web možno mohli pozrieť bližšie. Keď už sa web asi ani nepozrel na to, ako sa volajú naše úrady.

Reklama útočí najmä na adolescentov a mladých dospelých

Mnohé reklamné výroky aj zahraničných vapov sa nás snažia presvedčiť, že vapovanie je pre nás vlastne dobré. (Nie je.)

Či už zdôrazňovaním lákavej chuti alebo vyvolávaním dojmu, že by ich produkt mohol mať zdravotný efekt. Používajú napríklad techniku, ktorú volám „babka je ryba“, a písala som o nej napríklad u seba na Instagrame.

Pri nej sa najskôr povie, že e-cigareta obsahuje nejakú zložku (povedzme konjakový koreň). Potom sa predstaví všeobecný efekt tejto zložky (konjakový koreň obsahuje vlákninu, tá v žalúdku napučí a vytvorí dojem sýtosti). Náš mozog si to spojí a domyslí si, že konjakový koreň z e-cigarety nám vytvorí dojem sýtosti.

Ak sa však nenecháte nachytať, zistíte, že reklama nič také nepíše.

Neprezradí, či sa vláknina vôbec dostane do výparov e-cigarety, alebo akoby sa mali výpary vlákniny dostať z pľúc do žalúdka a už vôbec nie, či e-cigareta ozaj vytvorí pocit sýtosti. Skúmal to niekto? Či sú to len také tvrdenia od buka?

To už mi zaváňa riadnym šarlatánstvom, bez ohľadu na vôňu koly v limitovanej edícii.

Nejde o drobnosť

Vapovanie je celosvetovo rastúci problém, tak ako kedysi bývali cigarety. Rozširuje sa najmä medzi adolescentami a mladými dospelými. Reklamy na nich útočia veľmi šikovne.

Časté sú napríklad videá s rôznymi cool trikmi s vapom a s takzvaným drippingom, ktorých je plný YouTube či TikTok. Adolescenti často a radi tieto triky sledujú či robia. Propaguje sa tiež „skvelá“ chuť, najmä ovocná, mätová a pripomínajúca sladkosti.

To sú spôsoby, pri ktorých by som ja už asi len prekrútila oči, no ja nie som cieľovka. Mnohé z týchto reklám platia priamo výrobcovia e-cigariet a vapov. Dobre vedia, čo robia. (Štúdie: 2019, 2020, 2017)

Aj tým, že vapovanie je diskrétnejšie a pohodlnejšie než klasické fajčenie a najmä je sociálne oveľa viac akceptované, nevzniká vonkajší tlak, aby adolescenti a mladí dospelí s vapovaním prestali (2021). Hoci pre zdravie by bolo najlepšie, aby ani nezačali.

Pin up dievčatá 21. storočia?

Slovenské finalistky súťaže Miss Universe Slovakia držia farebné paličky v ruke a žiarivo sa pritom na nás usmievajú. Mne to pripomína tieto reklamy na cigarety z 50. rokov 20. storočia. A to som dúfala, že tieto časy už dávno pominuli. Ako vravím, naivka.

Be Happy, Go Lucky! Zdroj: clotho98 by flickr.com. Licencia: CC BY-NC 2.0

Ak sa vám moje blogy páčia, navštívte www.hlavackova.sk, tam ich je viac. Prípadne sa prihláste na odber blogov každý piatok cez hlavackova.substack.com

Teraz najčítanejšie

Lívia Hlavačková

Pracujem v klinickom výskume nových liekov a zdravotníckych pomôcok, píšem beletriu, prednášam na na sci-fi/fantasy conoch a po dlhej prestávke občas opäť blogujem. Všetky moje blogy nájdete na hlavackova.sk