Denník N

Veľké čínske firmy si výsledkovo pohoršili. Aktuálne nič nenasvedčuje možnému obratu

Čínska ekonomika spomalila rast a jej budúcnosť nevyzerá zďaleka tak ružovo ako ešte pred rokom.

Aj keď má Čína obrovské ekonomické ambície, aktuálne to s jej ekonomikou nevyzerá práve ružovo. Najväčším problémom je variant Omikron a riziko série ďalších prísnych reštrikcií, ktoré môžu markantne narušiť dodávateľské reťazce, a zároveň výrazne stenčiť prísun zdrojov do čínskej ekonomiky. Problémom sú aj reštrikcie pekingského mocenského centra voči digitálnym gigantom a obavy z ďalšieho zbližovania Číny s Ruskom, ktoré by hrozilo medzinárodnou izoláciou. Toto všetko spôsobuje vrásky na čele investorov a logicky stláča výsledky najvýznamnejších čínskych spoločností nadol.

Spomalenie hospodárskeho rastu v Číne

Rozhodujúcim motorom rastu čínskej ekonomiky bude rozvoj technologickej sebestačnosti a zelenej revolúcie, ako sú polovodiče, elektrické vozidlá, obnoviteľné zdroje energie, ktoré môžeme identifikovať ako menej náchylné voči regulačným rizikám. Národne hospodárstvo v Číne počas druhého štvrťroku medziročne vzrástlo iba o 0,4 %. Mohli sme tiež zaznamenať, že investičné banky utlmujú predikcie rastu druhej najväčšej ekonomiky sveta.

Zasiahnuté čínske spoločnosti

Vyššie spomenuté riziká menia v realite podmienky a následne výsledky dôležitých hráčov na trhu. Jedným z nich je napríklad technologická spoločnosť JD, ktorá čelí nepriaznivým vplyvom čínskych blokád z dôvodu šírenia koronavírusu. Spoločnosť okrem toho čelí aj iným výzvam, pretože Čína má pomerne prísne regulácie pre technologické firmy.

V druhom štvrťroku zaznamenala najpomalší medziročný rast tržieb v histórii. Jedným z opatrení, ktoré by mohli spoločnosti pomôcť je znižovanie marketingových a iných výdavkov za štvrťrok v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Napriek všetkému sa môže firma JD pochváliť prekonaním odhadov Wall Street za štvrťročné tržby, pretože pandemické reštrikcie v Číne podporili online nakupovanie. Tržby sa za druhý štvrťrok vyšplhali do výšky 39,07 mld. USD.

ProfitLevel-Žárska-Retailový gigant JD.com zaknihoval najpomalší rast v históriiVýkonnosť akcií spoločnosti JD.com Inc Adr za posledných 5 rokov. Zdroj: investing.com

Ďalšou významnou čínskou spoločnosťou je konglomerát Alibaba, ktorý má už dlhšie problémy s čínskou vládou. Regulačné orgány od roku 2021 prísne zasahujú proti čínskym technologickým gigantom, hlavne voči Alibabe a Ant Group. Pekingu prekáža dominantné postavenie firiem v online sektore. Alibaba sa v dôsledku snahy o zníženie výdavkov rozhodla prepúšťať zamestnancov. Počas júna 2022 dostalo výpoveď cca 9 241 zamestnancov, pričom spoločnosť znížila celkový počet zamestnancov na 245 700. Za posledný štvrťrok sme mohli vidieť cca 50-percentný pokles čistého zisku na 3,4 mld. USD.

ProfitLevel-Žárska-Alibaba trpí pod tlakom pekingských komunistovVýkonnosť akcií spoločnosti Alibaba Group Holdings Ltd ADR za posledných 5 rokov. Zdroj: investing.com

 

Teraz najčítanejšie

ProfitLevel_Lucia Zarska

Lucia Zarska

Som spoluzakladateľkou webu Mafinn, na ktorom som sa po obsahovej stránke venovala vzdelávaniu laického publika v oblasti rôznych druhov investícií. Som presvedčená, že investovanie môže byť jasné, zrozumiteľné a dostupné pro každého, stačí len vedieť ako na to. Aj preto som sa rozhodla v oblasti finančných trhov nasmerovať svoje ďalšie kroky na pozíciu analytičky. V pozícii hlavnej analytičky brokerskej spoločnosti ProfitLevel sa teraz venujem tejto téme podrobnejšie. Zároveň sa snažím pokračovať v písaní odborných textov o kapitálových trhoch do médií a na blogy. https://www.linkedin.com/in/lucia-%C5%BE%C3%A1rska-356b40b2/