Denník N

Tri osobné skúsenosti, prečo nemôže byť Igor Matovič ministrom vôbec ničoho

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

O zlyhaniach Igora Matoviča už toho bolo popísaného množstvo. Ponúkam moje tri osobné skúsenosti, prečo nemôže Igor Matovič pokračovať vo vláde na žiadnom poste.

Musí byť po mojom, hneď a zaraz

Všetky Igorove atómovky majú rovnaký priebeh. Vymyslí ich on, všetci sa ich dozvieme z tlačovky, prípadne z Facebooku, kto chce na nich zmeniť čo i len čiarku, dostane vynadané a prijať sa musia v skrátenom konaní. Čo by to predsa bolo za atómovku, keby sme sa s ňou v parlamente hrali dva mesiace? To by tvorivosť jeho génia nezniesla.

Tak to bolo pri pokutách zdravotníckym zariadeniam, očkovacej lotérii, očkovacom bonuse, rodinnom balíčku a isto by sa našli aj ďalšie. Pri pokutách zdravotníckym zariadeniam za predbiehanie sa v očkovaní si to našťastie odniesla iba sebaúcta tejto koalície. Prvýkrát sme nemilosrdne znásilnili legislatívny proces, pár poslancov nesmelo hleslo, že to by sa takto nemalo, nešťastný minister Krajči sa tváril, že tam nie je a za hodinku hanby schválili (bez nás) paškvil napísaný na kolene za pätnásť minút. Pokutu, pokiaľ viem, nikto nedostal. Igorovi odpadlo od chuti a na ministerstve sa potichu tvárili, že sa to celé nikdy nestalo.

Horšie dopadla Zuzana zo Solivaru, ktorá chudinka nemala ako prečítať heslo na obrazovke, lebo do jej televízneho prijímača ešte nedorazilo, a tak prišla o 2400-tisíc eur. Odborníci na súťaže Igorovi hovorili, nech nedáva žiadne heslo na televízne obrazovky, lebo to je neštandardné a nikto nevie, ako to dopadne, ale Igor to chcel mať podľa seba. Aj si spravil so Zuzanou fotku na Facebook, aj Lex Zuzana pripravil, o náprave skrivodlivosti na Zuzane, ale keď mu v podstate náhodou neprešlo skrátené konanie, tak Igorovi od chuti odpadlo a zabudol on na Zuzanu. A tak môže Zuzana vnúčatám raz rozprávať, ako skoro 2400-tisíc eur a vlastný zákon mala, ale nemá, lebo taký je Igor.

Poďme k môjmu osobnému zážitku. Očkovací bonus bol najprv 500 eur, potom chvíľu 600 eur, keď sa po hlasoch mafie a fašistov poškuľovalo a nakoniec, vo veľkom zmierení a pre dobro v rodine, Igor len s 300 eur súhlasil. A tak sme opäť pozmeňováčík dostali, tentokrát pár hodín pred hlasovaním, aby sme nemrnčali, ešte horúci, v noci na ministerstve ukutý.

Obetovali sme obednú prestávku a maľujeme si na klube rôzne scenáre z pozmeňováku. Keď tu si mal prvú dávku a ideš len na druhú a máš toľko rokov dovtedy, tak len 200 eur dostaneš, lebo si menej zodpovedný ako ten, čo už na tretiu sa hlási a ten má nárok na 300 eur. A čo keď máš jednodávkovú? Alebo si covid dostal a nemohol si ísť na očkovanie? Maľovali sme si scenáre, hľadali sme diery a všimli sme si to! Ak neabsolvuješ tretiu dávku do termínu T, lebo si dostal covid a nemôžeš, prídeš o 300 eur, aj keď si ten najzodpovednejší dôchodca, ktorý si to najviac zaslúži.

Voláme Igorovým ľuďom, že dieru sme našli a navrhujeme zmeniť tak, že tretiu dávku absolvuješ v termíne určenom NCZI, trebárs aj za pár mesiacov, keď sa toho nešťastného covidu zbavíš. Nie, takto si to Igor nepredstavoval, nič sa meniť nebude.

Nie milí dôchodcovia, ktorí ste nič nedostali, to nebola vôľa osudu a čierny Peter, ktorého ste si vytiahli v covidovej lotérií, to len Igora nikdy neprešlo obdobie vzdoru.

Génius na pohľadanie

„Myslíte si, že toto je hodné jedného ministra financií ?“, opýtal sa novinár Igora po grande finále daňovej „revolúcie“ s krčahom vody na stole a polovičnými porciami pre Klárku. Že aj novinári ťažko hľadajú slová, to sa nestáva často, a verím, že tento vrchol magického realizmu v politike, ako klasika žánru, nikdy neupadne do zabudnutia. Historici sa raz budú  prieť, či to bol celé od Igora iba dokonalý trolling a my sme mu všetci naleteli alebo to ozaj myslel vážne.

Pri „Daňovej revolúcii Igora Matoviča (DRIM)“ som neveriacky otváral oči neustále. Tá forma, to hádzanie stámiliónmi, keď nám z výpočtov vyšlo, že zmena príjmovej krivky nedáva vôbec zmysel a veľké socialistické prerozdelenie (každému rovnako) si evidentne vymyslel, len aby to celé prekryl.

Tvorcovia Monthy Python by uznanlivo tlieskali rukami aj pri „rokovaniach“ o DRIMe. Pripravili sme si asi 80 otázok a Igor nám to prišiel vysvetliť. Sám ako prst, bez prípravy či akýchkoľvek podkladov.

Otázka: Keď bude z práce iba jeden odvod a daň z príjmu, na ktorej sa vyberie výrazne menej, ako bude nastavené financovanie výdavkov? Aká časť pôjde obciam, aká časť na dôchodky, aká časť zdravotným poisťovniam?

Odpoveď: Tak ako doteraz, to nejako vypočítame, aby dostali rovnako.

Otázka: Milionárska daň. Ako sa to bude počítať, čo bude základ dane a kto to bude kontrolovať?

Odpoveď: Ja by som to nechal na ľudí a ich svedomie. Každý si odhadne, na koľko si cení svoj majetok a podľa toho odvedie daň.

Otázka: Z krúžkovného sa má platiť iba jedna paušálna daň, ktorá sa bude automaticky strhávať. Ako sa bude tým ľuďom, ktorí budú takto podnikať a robiť tie krúžky, vypočítavať napríklad dôchodok? Ako sa na nich bude nazerať?

Odpoveď: To nejako vymyslíme tak, aby dobre bolo.

Tak sa robí reforma, vy nevďačníci!

Minister všetkého a ničoho

Nie, nemyslím si, že ako radový poslanec prestane Igor Matovič robiť tlačovky na Úrade vlády SR a dávať nevyžiadané rady svojim ministrom. Ale dúfam v osobnú integritu väčšiny ministrov, že si nechajú kecať do roboty len toľko, aby sa im to nerozpadlo pod rukami. Mať na ministerstve niekoho, kto to vedie, je stále lepšie, ako mať tam Igora.

Povedzme, že by ste napríklad boli taký minister financií a hľadali by ste peniaze, lebo to je tak trochu vaša robota. A príde za vami niekto: „aha Igor, tu ležia peniaze na zemi, len ich stačí zdvihnúť a prestav si, ani ti za to nikto nebude nadávať.“ Lebo kapitálový trh je také niečo, čomu sa tu tridsať rokov nikto nevenoval, zdaňujeme to najhoršie v Európe a preto tu nikto nič nepriznáva a výber máme blízky nule. „Poďme sa o tom rozprávať, tu máš napísaný návrh.“

„Teraz nie, až s daňovou reformou“, sme si vypočuli niekoľkokrát, od štátneho tajomníka, aj od premiéra. S Igorom sa, žiaľ, rozprávať nedá, lebo on sa o iné nápady ako svoje nezaujíma. Apropo, s akou daňovou reformou to akože máme urobiť?

„Igor, počul si už o alternatívnych investičných fondoch? Predstav si, mohli by sme byť v niečom maličkom jedny z najlepších v Európe, smart money k nám prídu, ani NBS nie je proti, len jeden z tvojich úradníkov sa nejako zasekol, ale nemá argumenty. Potrebujem s tebou 15 minút, nech ti to celé vysvetlím.“

„Teraz nie“, vypočul som si na niekoľkých koaličných radách za sebou. „Uvidíme, ako sa budeme rozprávať o pro-rodinnom balíku a podľa toho sa budeme rozprávať..“, až sme sa dostali k politickému vydieraniu. Áno, Igor nielenže nerobí svoju robotu, on ešte aj kazí robotu všetkých ostatných, len aby si presadil svoje. Smart money, samozrejme, neprídu.

Sabotér

317 TZ „Kto v úmysle poškodiť ústavné zriadenie … zneužije svoje zamestnanie, povolanie, postavenie alebo svoju funkciu alebo sa dopustí iného konania preto, aby maril alebo sťažoval plnenie dôležitej úlohy štátneho orgánu, … spôsobil v činnosti takého orgánu alebo takej organizácie alebo inštitúcie poruchu alebo inú závažnú škodu, potrestá sa odňatím slobody na štyri roky až desať rokov.“

Nepredpokladám, že tento trestný čin sa u nás niekedy uplatnil. Ale som presvedčený, že ak by zákonodarca vtedy videl budúcnosť, sabotážou by bolo aj držanie ľudí, ako je Igor Matovič, v akejkoľvek funkcii s rozhodovacími právomocami.

Moc ovplyvňovať naše životy dali Igorovi Matovičovi voliči a svoju chybu môžu, žiaľ, napraviť až v ďalších voľbách. Dovtedy je to na ľuďoch, ktorí tam sú s ním, iba oni mu môžu povedať dosť, stačilo. Rozumiem, že mnohí mu vďačia za veľa, niektorí s ním zdieľajú úprimnú nenávisť ku všetkému inakvejšiemu, iní jednoducho nie sú osobnosťami, aby prejavili akýkoľvek odpor. Ale že ho tam držíte, aj keď viete, že s ním sa nedá a že sa nikdy nezmení, to je preveľká hanba, ktorá bude s vami na večné veky.

Teraz najčítanejšie

Peter Cmorej

Venujem sa najmä finančnej oblasti, dôchodkom, daniam a odvodom. Člen strany SaS a komunálny poslanec v Bratislave. A ešte sem tam vyvíjam softvér, radím s investíciami, či chránim spotrebiteľov ;) Viac na mojom LinkedIn.