BLOG
Miroslav Kizák
Miroslav Kizák
3 284

Dračia žena v ľudskej koži

Bol som osobne svedkom vzniku niekoľkých jej kresieb, či už digitálnych alebo ručne vytváraných. Preto som sa rozhodol, že bude prvou v sérii rozhovorov s ľuďmi, ktorých osobne poznám a pri ktorých si myslím, že by ich tvorbu alebo inú činnosť mala spoznať širšia verejnosť, lebo majú čo ponúknuť.

Všetky obrázky v tomto článku boli uverejnené so súhlasom autorky

 

Pod perom jej tabletu alebo hrotmi všakovakých kresliacich vecičiek ožívajú nielen ľudia, ale občas aj nejaká príšerka, niekedy tak zvláštne roztomilá, že máte chuť si ju pohladkať, ale keby bola reálna, tak by si vás dala na olovrant.

Nebudem strácať čas zdĺhavým úvodom, najlepšie bude, keď sa vám predstaví sama, či už slovom alebo obrázkami. Pripravte si popcorn alebo iné pochutiny, k tomu veľkú kolu a nejaké obrúsky, keby ste od úžasu začali tú kolu prskať, tak aby váš počítač alebo tablet neschytali neželanú dávku sacharidov…

Votrelec

 

Najprv o umení…

Aké boli tvoje umelecké začiatky?

EWICEK: Na samom začiatku :) Už zo skorého detstva si pamätám držanie ceruzy v ruke a neustále čmáranie/kreslenie. Ako prvé si pamätám momenty, keď som si v triede kreslila a spolužiačky si posadali vôkol mňa a pridali sa ku mne.

Alebo neskoršia éra kreslenia drakov a iných kreatúriek, ktoré pri hľadaní svojho majiteľa boli doslova na  roztrhanie. Neskôr to prešlo do vášne, štúdia na Strednej umeleckej škole animovanej tvorby a dnes je to moja najmilšia činnosť – moje hobby :)

 

Čo ovplyvňovalo Tvoju tvorbu v minulosti a teraz?

EWICEK: Určite Disney a Pixar filmy, pozriem si ich kedykoľvek, dnes spolu s ďalšími menej komerčnými animovanými filmami, či krátkymi príbehmi. Som tá, čo vyčnieva v kine z davu detí, tváriac sa, že jedno z nich je moje a ja mu robím iba sprievod :)

Na strednej umeleckej škole to boli niektorí moji spolužiaci či profesori, neskôr rôzni viac či menej známy umelci. Vďaka internetu sa neustále stretávam s novými kreatívnymi tvormi. Nezabúdam však na filmy a hry (hlavne fantasy či sci-fi), ktoré tiež hrali a hrajú svoju rolu v inšpirácii.

KiK team

Preferuješ digitálnu kresbu alebo sa radšej vyhráš pri ručne kreslených veciach?

EWICEK: Len posledné dva roky sa venujem digitálnej kresbe, konkrétne  v programe Adobe Illustrator CS6 a som z nej unesená. Poskytuje mi zmenu, nové možnosti a flexibilitu jak v tvorení, tak v prezentácii prác.

Motívy a prvotné nápady kreslím ručne pomocou skice, ktoré následne cez grafický tablet prekreslím a upravím do finálnej podoby. Táto kombinácia ma veľmi baví nakoľko nie som typ, ktorý rád trávi kreslením a tieňovaním ceruzou na bielom výkrese osem a viac hodín, toho mám zo školy už dosť :)

To však neznamená, že sa ručne kresleným veciam vyhýbam. Volím však farebné podklady a kombinujem ceruzy s fixami a suchým pastelom. Výnimočne chytím do ruky štetec a plátno. Dlhší čas zvažujem pustiť sa do abstraktných a fantasy motívov pomocou akvarelových tušov, no zatiaľ z diaľky obdivujem prácu ľudí pôsobiacich touto technikou :)

Svata trojica

Aké sú tvoje obľúbené motívy kreslenia?

EWICEK: Medzi moje neobľúbené hodiny zo strednej školy patrili hodiny figurálnej kresby. Kresliť denne videných ľudí mi prišlo fádne a nezaujímavé… A preto sa dnes venujem kresleniu ľudí :)))

Milujem zvieratá a kde sa dá, tam ich zobrazím aspoň ako súčasť námetu.

Pomaly sa vraciam aj ku kresleniu samotných zvierat a rôznych nezvierat.

Adka a oslik

Ktorých umelcov alebo štýl si Ti najviac páčia?

EWICEK: Z umelcov minulosti je to Salvador Dalí. Svojim surrealizmom musel šokovať ľudí svojej doby a jeho diela sú zaujímavé dodnes. Z moderných umelcov milujem detailnú airbrushovú tvorbu H.R.Gigera, aspoň tú časť, ktorá mi neprivádza nočné mory, jeho spájanie organického sveta so sci-fi mechanickým, stvoriteľ mojej obľúbenej ikony Votrelca.

Ďalej Alex Pardee, prevedenie a štýl jeho tvorby bez hraníc. Dych vyrážajúce modely Dominica Qweka a tvorba iných, napr. kreatívneho maliara Dulka, Oskara Panniera s jeho pre mňa blízkym cartoonovým štýlom a Tobyho Allena, ktorý kreslí príšerky inšpirované psychológiou. Graffiti umelec Rogue-one je môj najnovší objav a verím, že budú len pribúdať.

Samozrejme môjmu srdcu blízke sú vizuálne stále sa vylepšujúce animované filmy, na ktorých pracuje mnoho talentovaných ľudí.

Najnovšie sa neviem dočkať filmov Zootopia a The Secret life of pets :)

 

Čo máš na tvorení rada?

EWICEK: Kreslenie je moje médium, vyjadrujem ním čo/koho mám rada, svoje nápady, emócie, spomienky, trápenia a spôsob, akým vnímam ľudí a veci okolo seba. Niekedy zobrazujem to, čo nedokážem alebo nechcem vyjadriť slovami.

Pokiaľ ide o cielenú kresbu pre niekoho, mám rada celý proces, od samého „trápenia“ sa nad dobrým zobrazením osoby, čo ju charakterizuje a má rada, až po neopísateľný pocit, keď človek svoju kresbu dostane a teší sa z nej.

Anna Briskova

 

…trošku viac do hĺbky…

Sama si hľadáš námety alebo Ťa ľudia vyhľadávajú, že by chceli niečo nakresliť?

EWICEK: V zakladači mam x nezrealizovaných námetov. Sú obdobia, kedy kreslím aktívne a ťažšie obdobia, kedy nedokážem nakresliť nič…

Keď som začala pracovať s Adobe Ilustrátorom v roku 2014 vedela som, že je to presne to, čo potrebujem na zrealizovanie svojich návrhov, a tak začali motívy postupne ožívať. Začala som na Facebooku prezentovať niekoľko prác a keď k tomu prišli kresby ako dary ľudom, ktorých mám rada a chcela som ich potešiť, ľudia postupne začali objavovať moju tvorbu.

Tí, ktorých môj štýl a realizácia osloví sa, mi môžu ozvať cez stránku TRAPky na Facebooku, skôr ma však oslovujú ľudia, ktorých poznám osobne alebo známi ľudí, ktorým som niečo vytvorila :)

Kreslím, pretože ma to baví a napĺňa, a keď má niekto záujem, sem-tam niečo vytvorím aj na zákazku.

Nemecka rodinka

Ako dlho Ti zvykne jedna kresba alebo projekt trvať a od čoho to závisí?

EWICEK: Najväčší vplyv má pracovná vyťaženosť. Použité techniky takisto ovplyvňujú, za koľko dní viem dokončiť kresbu.

Motívy, ktorým sa venujem teraz, tvoria zvyčajne jednu osobu a realizujem ich digitálne, mi zvyknú trvať približne dva dni. Prvý deň si vyhradím čas na návrh a v druhý ho dotiahnem do finálnej podoby.

 

Aké „povzbudzujúce“ prostriedky používaš na nabudenie kreativity?

EWICEK: Keď sa ozve múza doma, nechýba dobrá hudba a kapučinko na stole. Pokiaľ ma nakopne v práci, mám na ňu pripravený papier s ceruzu, takže pokiaľ sa dá, venujem jej svoju prestávku.

 

…obrázkov a ďalších projektov…

Logo TRAPky

Ako vznikla stránka TRAPky?

EWICEK: Začalo to nápadom dvoch kreatívnych hlavičiek – mňa a Zuzky.  Časom sa pridala aj tretia – Dorka. Každá z nás má svoju oblasť tvorby a vďaka tomu sa v rámci nášho veľmi obmedzeného času skvele dopĺňame.

Zuzka sa venuje scrapbookingu, najmä výrobe ozdobných pohľadníc a albumov s rôznymi témami a na príležitosti ako sviatky, svadby a pod. Má „oko“ na ladenie farieb a tvarov. Nešetrí materiálom, čím vytvára unikátne a pestré práce.

Dorka maľuje na plátno prevažne postavy, kvety či kompozície s abstraktnými tvarmi sprevádzané výraznými farbami. Jej šikovné ručičky však nekončia pri maľbe, venuje sa i tvorbe vencov a rôznych dekoračných predmetov. Vie pracovať i v oblasti šperkov, hádam, že nám v budúcnosti túto oblasť priblíži :)

 

Názov stránky určite neznamená to, čo sa zdá, umelci vždy niečo zakódujú. Čo sa za ním teda skrýva?

EWICEK: Názov sme vytvorili so spoluzakladateľkou Zuzkou. Základom slova TRAPky je TRAP, čiže pasca. Je to myslene v duchu: Sme chytené do pasce tvorivosti!

 

…a nakoniec…

Čo by si chcela dať alebo odkázať ľuďom svojim umením?

EWICEK: Teší ma a inšpiruje vedomie, že si moja tvorba vie nájsť cestu k ľudom bez ohľadu na vek. Vypovedá to o tom , že v mnohých z nás, či máme 18 alebo 50 rokov žije zdravá hravosť, humor – naše „detské ja“.

A práve takých ľudí svojou tvorbou teším a podporujem. Čo chcem dať ľuďom je, že v ťažšom dni či smútku chytia hrnček so svojou podobizňou a usmejú sa.

Jednoducho potešiť :)

 

Ďakujem Ewke za rozhovor aj za poskytnutie ukážok zo svojej tvorby. Ak chcete vidieť viac, navštívte jej profil na DeviantArt-e, skupinu TRAPky alebo jej art profil RedRaven ArtWork na Facebooku.

Lazy Owl

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Metalista, ktorému nie je jedno, čo sa deje vo svete i doma :)))

Blogy

|