Denník N

Heger a dôvera vláde

obrázok len tak, ilustračný, čo som našiel v pc...
obrázok len tak, ilustračný, čo som našiel v pc…

Len stručne, reakcia na neplánované vypočutie časti relácie RTVS, kde spovedal človek z RTVS človeka, ktorý stojí na čele vlády. A ako som si vypočul, nestojí o informáciu, či zástupcovia občanov, poslanci NR SR, majú potrebnú dôveru v túto „vládu“. Logicky, tušíme, že dôveru nemá, ale ak sa o tom bude viesť verejná diskusia, reč, tak v uznesení by to asi neprešlo a to by znamenal pád tejto „vlády“, bol by to koniec jednej tragédie v dejinách SR, a možno začiatok niečoho iného…kto vie čoho… Teda, ak povedal, že má dve priority a jedna z nich je previesť občanov SR týmto polročným obdobím a zabezpečiť normálne ceny energií, tepla,…a ak to je i priorita poslancov NR SR, zástupcov týchto občanov…som za to, aby sa v rámci prevzatia zodpovednosti za tragické riešenia v tomto štáte, ktoré majú na svojich rukách, na prstoch, ktoré stláčali dva roky hlasovacie zariadenia NR SR, aby sa VZDALI na šesť mesiacov svojho PLATU poslanca NR SR. Uvidel by národ, ktorý im zjavne nedôveruje, či im náhodou nezáleží viac na pravidelnom prijme, ktorý ich bezpečne prevedie náročným zimným vykurovacím obdobím, alebo na riešeniach pre všetkých občanov SR…

A druhá vec. Neviem, kto sa vyjadril k téme 9.9. kedy neslávna moc, ktorá vládla na Slovensku počas druhej svetovej vojny nariadila obmedzenie práv občanov  (napr. vlastnícke práva, sloboda pohybu) a poslala ich do „pracovných táborov“, za ktoré ešte platila vtedajšiemu spriatelenému štátu… Pani pracovníčka RTVS v rozhlase sa spýtala pána, ktorý vedie „vládu“ v SR.

A Pán, ktorého pani pracovníčka RTVS spovedala v tejto otázke v RTVS hovoril k tomu, že tieto dve obdobia (toto a dnešné) sa nedá porovnať. Konštatoval, že sa populisti sa dostávajú k slovu, že extrémisti naberajú druhý dych a zneužívajú situáciu.

Možno však konštatovať, na základe činov tejto „vlády“, povedzme si to kriticky a otvorene, ak sa máme ako spoločnosť poučiť, že tu sa k moci dostali populisti, ktorí nasľubovali všeličo voličom, populisti, ktorí stratili za dva roky ústavnú väčšinu, ľudia, ktorí dali demisiu, potom ju stiahli, ľudia, ktorí zas vravia, že dali demisiu a zvažujú, že sa zas vrátia…lebo tu asi neplatí nič, tu vláda je ako „holubník“…

AK počas druhej svetovej vojny, príklad, Nemecko v Maďarsku poslalo do „pracovných táborov“, ktoré boli zriadené na území napr. dnešnej Petržalky, časť etnika, len preto, že mali rôzne fyziognomické a z hľadiska pôvodu i etnické odlišnosti, to teda bola ich vina, ktorú si odhlasovali zákonom v parlamente vtedajší poslanci, tak na porovnanie, ako to je dnes, ak hoc človek postihnutý downovým syndrómom, nemôže športovať na paraolympiáde len  preto, že je z príslušník jedného národa. Prečo je kolektívne perzekvované jedno etnikum i bez toho, aby im bola dokázané iná ako kolektívna vina? Teda tu je určitá paralela.

Fašizmus sa prejavoval i tým, že úzka skupinka sa vyčlenila nad iných, Povedali väčšine, ktorej pomáhali dostať sa k svetlým zajtrajškom, že oni sú tí, ktorí majú pravdu, ktorí majú poslanie a ostatní buď to príjmu, alebo skončia ako „vnútorní nepriatelia“, možno i v kolíznej väzbe, bez súdu, možno nedopatrením tam i umrú….teda navonok sa určí vonkajší nepriateľ, neľudská beštia, a to prebudí „beštiu“ vo vnútri štátov, tú reálnu…

A netreba nikdy zabudnúť na to, ako sa táto moc správala tento rok pri pamätníku SNP, keď ukázala strach a do určitej miery i násilie (uzavretosť miesta a údajne i ostreľovači, ktorí ich chránili pred príslušníkmi národa, ktorých zastupujú…), keď  národ si nemohol riadne, dôstojne a verejne, spoločne s vládnou mocou, ktorá nepotrebuje vedieť, či jej niekto dôveruje, lebo elita…uctiť pamiatku padlých za našu slobodu. 2udí, ktorí obetovali to najcennejšie za lepšiu budúcnosť nás všetkých…

Tak uvidíme, čo obetujú títo tu. Či aspoň symbolicky prevezmú zodpovednosť za toto všetko a neobetujú aspoň časť platov…

5000 mesačne x 150 x 12 sa rovná: 750 000 (!) x 12….sa rovná 9 000 000 Eur ročne (!).

Teda za pol rok by ušetrili pre štát cca. 4 500 000 Eur…

A povedzme si, ak voľby stoja cca 60 000 Eur, čo je v záujme budúcnosti národa…

Ja si dokonca viem predstaviť i taký zákon, že v rámci priamej demokracie by sa do systému využila napr pošta. Ak by boli jasné priebežne platné – otvorené otázky – referenda – ktoré by ľud mohol zodpovedať tak ,že pošle s podpisom svoj hlas, tak nevidím dôvod, matematický, prečo by nemohla nastať situácia, že väčšina i mimo ustanovení zástupcov NR SR o niečo legálne rozhodne…

A ak je argument, že ľud je nedostatočne vzdelaný a pripravený rozhodovať, pozrime sa na to ,či jeho zástupcovia v NR SR sú na tom inak. A teda nik nebráni tomu, aby sa štát skutočne snažil občanov naučiť rozhodovať, aby mal snahu ich skutočne vzdelávať, aby im dal tú skutočnú moc, a to je vzdelanie, múdrosť…aby  ho už žiaden populista nemohol manipulovať, citovo vydierať…cez médiá…

A ešte názor k referendu o predčasnom skrátení volebného obdobia. Myslím si, že presne to by donútilo poslancov k tomu, aby vážili slová i nápady, činy. Ak teda by teoreticky chceli urobiť to ,čo spravil kedysi Hitler v vtedajším snemom a národom, tak by jednoducho mohli väčšinovo – hoc do mesiaca zrušiť také činy, napr. neľudské rasové zákony, zabránili by úzkej elite, vládnej „klike“ k zneužitú zverenej moci a zabránili by zločinom v oblasti ľudských práv…zbavili by sa neskoršej potreby, v rámci potrebnej očisty spoločnosti, zvolať tzv. Norimberský súd..

Teda ak aj nemožno porovnávať túto „vládu“ s praktikami fašistov, tak minimálne platí to, že činy majú vychádzať zo súladu zákonov a dobrých mravov (dobré mravy sú to, čo prospieva udržateľnej spoločnosti…). A celá energetická kríza podľa mňa zjavne vykazuje znaky toho, že to riešenie nie je v súlade s dobrými mravmi, že niekto zarába a Európa doslova ide do ….do porušovania ľudských práv ..do zneužitia právomoci verejného činiteľa (zo strany elít EÚ).

A len na záver, dodatočne, nedalo mi, pozrel som si, koľko ľudí kliklo na tento textík a pozerám, že na úvod blogov tu Denník N sa vyníma text s názvom: Možno pochybovať o kolektívnej vine ruského národa?

Moja odpoveď je jednoznačná. A ak niekto je za kolektívnu vinu hocijakého národa, tak to je znak toho, z čoho sme sa mohli už dávno poučiť, čo rodičia a hlavne škola mala už do detí výchovou dať ako jasnú niť, ktorá nás vedie životom,…hľadanie znakov dehumanizácie či kolektívnej viny národa, iných…vedie k deštrukcií (i nás) a vedie k vojne (k deštrukcie všetkého)…POZOR! Hrozí extrém, zvlášť, keď si myslíme o sebe v pýche hodnej fašistov, že sme elita a že máme pravdu (ja si to o sebe nemyslím, to je rečnícky konštrukt hodný učiteľa, či rodiča, či člena spoločnosti, ktorá by sa mala vyvíjať v súlade s dobrými mravmi…zákonne, podľa ÚSTAVY sr, KTORá VYCHáDZA Z DEKLARáCIE ľUDSKýCH PRáV….). Sú VINNí I VšETCI čITATELIA dENNíKA n? aKO POMYSELNý KOLEKTíV? PRíKLAD…

Teraz najčítanejšie