Denník N

Ceny mobilov iPhone narastú. Cena akcií má rovnaký vývoj zatiaľ neistý

Veľká očakávania sa nepotvrdili: Apple predstavil novinky, investori im však úplne neveria.

Udalosťou týždňa sa úvodom septembra bezpochyby stalo predstavenie nového portfólia Apple. Táto firma v najvyššou trhovou hodnotou sveta predstavila v centrále spoločnosti v kalifornskom Cupertine nové smartfóny, hodinky a slúchadlá. Vysoko očakávaná šou pútala pozornosť nielen fanúšikov značky, ale logicky aj investorov. A treba povedať, že očakávania sa nie úplne naplnili: akcie Apple síce mierne narástli, avšak k augustovým maximám sa nedokázali vrátiť.

Telefóny Apple zdraželi, v Európe prekoná hero produkt hranicu 2 000 eur

Čo ukázal Tim Cook na ostro sledovanom podujatí? Hviezdami večera bola štvorica nových iPhonov v rozličných konfiguráciách s inováciami kamery, displeja či výdrže batérie. Vylepšenia však majú svoju cenu, a tá nie je práve nízka. Napríklad cena základného iPhone 14 narástla o 100 eur a jeho najdrahšia verzia – 14 Pro Max – s terabajtovým úložiskom sa bude v Európe predávať za neuveriteľných 2099 eur. Môžeme sa len domnievať, či k zdraženiu a preskočeniu psychologickej 2-tisíc eurovej hranice sú reálne problémy v spotrebiteľskom reťazci a zvyšujúce sa ceny kľúčových komponentov, alebo ide proste o strategické rozhodnutie. Mnohí sa logicky pýtajú, či Apple týmto krokom neodradí potenciálnych kupujúcich, ktorí si rozmyslia „upgrade“ v ekonomicky nestabilných časoch. Pritom signifikantné je ďalšie rozhodnutie: Apple nezvýšil ceny na jednom zo svojich kľúčových trhoch v Číne.

Novinky nepresvedčili, akcie rástli len mierne

Finančné trhy prijali predstavené novinky vyslovene vlažne. Nárast hodnoty akcií Apple bol len mierny a nič dnes neindikuje, že by sa mali vrátiť k tempu rastu od polovice júna do zhruba 17. augusta. Analytici JPMorgan Chase hovoria,  že investori budú v ďalších mesiacoch veľmi pozorne sledovať ceny a dopyt po mobiloch iPhone kvôli náročnejšiemu makroekonomickému prostrediu. Pretože vysoká inflácia môže logicky ovplyvniť výdavky spotrebiteľov a prvá na rade môže byť spotrebná elektronika.

ProfitLevel-Žárska-Apple zdražil mobily iPhone_Ceny akcií však rástli slaboVývoj ceny akcií Apple za posledných 6 mesiacov na burze NASDAQ (Zdroj: Google Finance)

Hospodárske výsledky investorov potešili

Úvod leta mal Apple, naopak, výborný. Na konci júla prekonal ciele Wall Street pre svoj fiškálny tretí štvrťrok, čo sa pretavilo do posilnenia hodnoty akcií. Výsledkom výrazne napomohli práve lepšie tržby z predaja smartfónov a služieb. Predaj iPhonov sa zvýšil o 3 %, zatiaľ čo predaj počítačov Mac klesol o 10 % a predaj tabletov sa tiež znížil o 2 %. Na výsledkoch Apple sa v júnovom štvrťroku podpísal nedostatok počítačov Mac a tabletov iPad.

Šance na protimonopolný súdny spor sa zvyšujú

Nad Apple sa však sťahujú mraky na domácom trhu, kde firme hrozí protimonopolná žaloba. Podľa portálu Politico sú právnici amerického ministerstva spravodlivosti v počiatočnom štádiu prípravy žaloby. Aj keď ministerstvo zatiaľ oficiálne neoznámilo rozhodnutie vyšetrovať Apple, potenciálny dopad na vývoj ceny akcií nemusí byť zanedbateľný.

 

Teraz najčítanejšie

ProfitLevel_Lucia Zarska

Lucia Zarska

Som spoluzakladateľkou webu Mafinn, na ktorom som sa po obsahovej stránke venovala vzdelávaniu laického publika v oblasti rôznych druhov investícií. Som presvedčená, že investovanie môže byť jasné, zrozumiteľné a dostupné pro každého, stačí len vedieť ako na to. Aj preto som sa rozhodla v oblasti finančných trhov nasmerovať svoje ďalšie kroky na pozíciu analytičky. V pozícii hlavnej analytičky brokerskej spoločnosti ProfitLevel sa teraz venujem tejto téme podrobnejšie. Zároveň sa snažím pokračovať v písaní odborných textov o kapitálových trhoch do médií a na blogy. https://www.linkedin.com/in/lucia-%C5%BE%C3%A1rska-356b40b2/