Denník N

Tipy na darčeky. Slaninový džem alebo kávové kocky?

Je jedno, či zháňate darčeky pod stromček alebo na narodeniny či k výročiu. Rokmi som pochopila, že je potrebné držať sa niekoľkých jednoduchých zásad. Správny darček je totiž alchýmia. A je jedno, či máte vo vrecku tisíc alebo desať eur, podstata je úplne niekde inde.

Minulé Vianoce som všetkým ženám v našej rodine dala vianočné darčeky trochu skôr. Rozhodla som sa vyrobiť domáci vanilkový cukor. Hotový cukor som rozsypala do dóz a zabalila do utierok s vianočným motívom a previazala hnedým špagátom, cez ktorý som prevliekla predierkovanú papierovú podložku pod pohár so zimným motívom. Snažila som sa, aby bolo všetko nejakým spôsobom využiteľné. Náklady boli minimálne a výsledok veľmi uspokojivý na oboch stranách. Nehovoriac o tej úžasnej vôni doma pri mletí cukru a potom pri jeho otváraní…

Je jedno, či zháňate darčeky pod stromček alebo na narodeniny či k výročiu. Rokmi som pochopila, že je potrebné držať sa niekoľkých jednoduchých zásad. Správny darček je totiž alchýmia. A je jedno, či máte vo vrecku tisíc alebo desať eur, podstata je úplne niekde inde.

Alchýmiu dávania darčekov by som zhrnula do niekoľkých jednoduchých pravidiel:

 1. Vždy dávajte to, čo sa páči obdarúvanému, nie vám. To si vyžaduje veľkú dávku odosobnenia a poznania najbližších. (Ja si zvyknem počas roka zapisovať tipy na darčeky – ak mi niekto z blízkych povie, že niečo potrebuje, resp. sa mu páči, zapíšem si to a pred dňom D prehodnotím a vyberiem .)
 2. Darček vyberajte prezieravo a zavčasu, vaši najbližší si to zaslúžia.
 3. Vsádzajte na hodnotu, nie sumu.
 4. Nezabudnite na pekný a vhodný obal a ručne napísané venovanie. A taktiež správne načasovanie.

Sú prípady, ak obdarúvaného nepoznáte až tak dobre, preto sa o ňom/nej skúste dozvedieť čo najviac: aké má záľuby, kde pracuje, aké farby nosí, či chodí do kina (áno, voľná vstupenka do kina je tiež veľmi fajn darček) a čo číta (pri knihomoľoch si dávajte veľmi veľký pozor, hrozí, že si knihu kúpili skôr, pretože to už jednoducho nevydržali…).

Extrakty a sirupy na pečení
Extrakty a sirupy na pečenie, ukážka z knihy Láskominy, © Marek Bartoš

Tento rok som premýšľala o vanilkovom oleji ako o darčeku pre moje najbližšie, kým sa mi do rúk nedostala kniha Láskominy od Denisy Bartošovej, ktorá obsahuje recepty a postupy na jedlé i kreatívne darčeky. Ide o druhú knihu spomínanej autorky, za prvú knihu Láska prochází kuchyní získal tím autorov knihy prvé miesto v kategórii dizajn na medzinárodnej súťaži Gourmand World Cookbook Awards 2014 a musím potvrdiť, že naozaj zaslúžene.

Denisa Bartošová_4
Autorka Denisa Bartošová, © Marek Bartoš

Aj druhá kniha stavia na atraktívnom dizajne a vábivom, priam až luxusnom, prevedení: kvalitný papier a profi grafika, skvelé fotky, príťažlivý dekorfood styling, decentné ikony a ilustrácie, vypiplané detaily či fakt, že kniha sa zaväzuje stuhou – čo pôsobí príjemne nostalgicky a zároveň má v sebe náboj prekvapenia.

Kniha Laskominy

Usporiadanie knihy je sezónne – na čom v posledných rokoch stavajú mnohí autori podobných kníh. Trinásť kapitol vás postupne prevedie jednotlivými mesiacmi od decembra do decembra a v každej z nich nájdete recept či výrobný postup, kde nájdete ingrediencie či veci typické pre daný mesiac. Praktické sú aj recepty či postupy označené ako last minute darčeky, ktoré by ste mali mať hotové do desiatich minút. V každej kapitole nájdete aj priestor pre vlastné poznámky, recepty, fotky či tipy.

Horký vánoční punč
Horúci vianočný punč, ukážka z knihy Láskominy, © Marek Bartoš

Recepty a postupy sú zrozumiteľné, nájdete pri nich aj dobré tipy: napr. kde nájsť menej dostupné ingrediencie či ako daný darček čo najlepšie zabaliť alebo dozdobiť. Na svoje si prídu začiatočníci, ale aj pokročilí. Osobne by som ku každému receptu a hlavne postupu doplnila stupeň náročnosti. Jedinou vecou, ktorú by som knihe vytkla, je pri zopár receptoch ťažšie čitateľný text, ktorý „má na svedomí“ podkladová grafika.

Papírové ozdoby na stromeček
Papierové ozdoby na stromček, ukážka z knihy Láskominy, © Marek Bartoš

Osobne ma veľmi zaujal netradičný recept na slaninový džem, exotický datľový koláč či neobvyklé tipy na darčeky: utopenci de luxe (otec a brat by sa určite potešili) a kávové kocky (mamu by určite milo prekvapili, má rada cukrovinky s kávovou príchuťou). Recepty na slaninový džem a kávové kocky s celým postupom nájdete na konci tohto blogu s bonusom navyše.
V knihe nájdete okrem iných receptov aj naozaj veľmi dobrý recept na púpavový med a sirup, domáce želé cukríky, zemiakové sušienky či tapenádu zo zelených i čiernych olív. Naučíte sa vyrobiť kôš zo sena, dózy do kuchyne, ubytovňu pre chrobáčikov, izbový parfum, betónové kvetináče a mnoho ďalších nevšedných darčekov.

Tapenáda ze zelených i černých oliv
Tapenáda zo zelených i čiernych olív, ukážka z knihy Láskominy, © Marek Bartoš

Za zmienku určite stojí aj veľmi pekne spracovaný web ku knihe, kde nájdete viac ukážok a taktiež potrebné šablóny k jednotlivým postupom.

Utopenci de luxe
Utopenci de luxe, ukážka z knihy Láskominy, © Marek Bartoš

Kniha Láskominy je naozaj veľmi peknou kombináciou neokukaných receptov a DIY (skratka z ang. „do it yourself“ – urob si sám) postupov, ktoré ocenia všetci, ktorí nielen radi varia či pečú, ale prešli aj na úroveň, kedy sa snažia veci zaobstarať či vyrobiť sami. No a kniha je sama osebe určite výborným tipom na darček.

A aké sú vaše tipy na darčeky? Veľmi ocením, ak sa podelíte o overené tipy na jedlé či nejedlé DIY darčeky, s ktorými ste mali úspech.

 

Názov: Láskominy
Autor: Denisa Bartošová (text)
Fotografie: Marek Bartoš
Dekor styling: Denisa Bartošová
Food styling: Klára Zíková, Denisa Bartošová
Design knihy: Denisa Bartošová, David Bartoš
Ilustrácie: Adéla Kleinhamplová
Vydavateľstvo: Smart Press
Dátum vydania: október 2015

 

 

Slaninový džem

Slaninový džem
Slaninový džem, ukážka z knihy Láskominy, © Marek Bartoš

Ne, nezbláznila jsem se. Nikde totiž není psáno, že džem by měl být jen slad­ký. A tenhle slaninový je jednoduše ohromně zábavný. Použití italské sušené slaniny – pancetty je sice nákladnější, ale nebudete litovat. Klasická česká slanina je pro tento recept příliš tučná a výsledek by nestál za to. Super dárek pro masožravce ve vašem okolí!

 • 750 g kvalitní slaniny – pancetty, nakrájené na asi 2,5cm kos­tičky
 • 8 malých šalotek
 • 4 malé stroužky česneku, nasekané najemno
 • 1 lžička chilli
 • ½ lžičky mletého zázvoru
 • ½ lžičky mletých hořčičných semínek
 • 3 lžíce bourbonu
 • 3 lžíce javoro­vého sirupu
 • 2 lžíce jablečného octa
 • 2 lžíce přírodního cukru
 • toustový chléb

Pokrájenou slaninu si roz­dělte na dvě části, prv­ní osmahněte na pánvi, až zhnědne, bude to trvat asi 20 minut. Osmahlou přendejte na papírovou kuchyňskou utěrku, do které se vsákne přebytečný tuk.

Při druhé várce si na pánvi ponechte vypečený tuk a přidej­te nadrobno pokrájenou šalotku a česnek, nechte zesklovatět, asi 5 minut. Přidejte chilli, zázvor, hořčici a ještě minutu restujte. Zvyšte teplotu a vlijte bour­bon a javorový sirup, přiveďte k varu a oškrabujte po stranách pánve napečené kousky. Přidejte ocet a hnědý cukr a opět povař­te. Přisypejte opečené kostičky slaniny, snižte teplotu a nechte asi deset minut bublat, dokud se tekutiny nezredukují na hustou omáčku.

Přendejte do mixéru a mixuj­te, dokud nebude mít směs kon­zistenci džemu. Uzavřené ve sklenici vám bez pohromy vy­drží až 4 týdny. Při servíro­vání nakrájejte tenké plátky toustového chleba, osmahněte po obou stranách na trošce oleje a nechte vychladnout.

 • odstřižek rukávu starého svetru
 • dřevěná jmenovka
 • tabulová barva
 • štětec
 • stuhy
 • pečicí papír

Sklenici uzavřete a oblék­něte do kousku ustřiženého rukávu. Postavte sklenici na stuhu a tu zavažte na je­jím víčku. Opečené tousty pře­balte proužkem pečicího papíru a převažte stuhou. Jednu stranu dřevěné jmenovky natřete tabu­lovou barvou ve vysoké vrstvě a po zaschnutí napište do špič­ky ořezanou křídou monogram obdarovaného.

(text z knihy Láskominy, © Denisa Bartošová)

 

Kávové kocky

Kávové kostky
Kávové kocky, ukážka z knihy Láskominy, © Marek Bartoš

Z lásky ke kávě jsem připravila historicky nejdražší recept této knihy a moje kuchyně se stala chemickou vývojovou laboratoří. Kvůli špatně převedeným jednotkám letěl výsledek ně kolikrát do koše, ale díky tomu vy teď máte jistotu, že výsledek bude dokona­lý hned napoprvé!

 • 1 lžíce instantní kávy
 • 2 lžičky horké vody
 • 1 a ½ lžičky sušených bílků (bohužel nelze nahradit čerstvým bílkem, směs musí být jen minimálně vlhká)
 • 220 g třtinového cukru
 • metlička na šlehání nebo ruční mixér
 • stěrka
 • silikonová forma na led

Troubu předehřejte na 100 °C. Ve velké míse smíchejte kávu a su­šené bílky s horkou vodou. Na míchání použijte metličku nebo ruční mixér, ve směsi tak nevzniknou hrud­ky. Postupně zašlehejte i cukr. Měla by vzniknout směs připomínající vlh­ký písek. Není ani tekutá, ani tuhá.

Kávovou směsí naplňte silikonovou formu na led. Lžící nebo stěrkou hmo­tu do formy napěchujte a stlačte. Pře­bytečnou hmotu setřete zpět do mísy. Naplněnou formu vložte do předehřáté trouby a nechte asi 40 minut sušit. Po vyjmutí z trouby by měly kostky ale­spoň 8 hodin, ideálně však do druhého dne odpočívat. Ztuhlé kávové kostky opatrně vyklopte z formy.

Nechte krásu kávových kostek pěkně vyniknout, blýskají se jako drahokamy! Naskládejte je do průhledného šifonového sáčku s dekorativní šňůrkou na zavázání.

Koupíte je v obchodech s dárkový­mi předměty nebo v každém větším papírnictví. Dárek opatřete ještě malou vánoční ozdobou a jmenovkou, na kterou můžete napsat buď recept, nebo návod k použití.

Tip: sušené bílky prodávají obchody pro cukráře!

Kostky se dají křoupat jen tak, jako bonbony, nebo jimi můžete ochutit horkou čokoládu nebo kakao.

(text z knihy Láskominy, © Denisa Bartošová)

 

A sľúbený bonus:

Tapenáda zo zelených i čiernych olív

Fotku receptu nájdete vyššie v blogu.

Tradiční středomořská pomazánka z oliv je moje fakt oblíbená pochoutka. Nakoupila a ochutnala jsem už nespočetně druhů a značek. Nicméně jde o specialitu, a dostupnost i cena tomu právem odpovídá. Takže? Rozhodla jsem se vyzkoušet tu svou, vlastní, a dopřát tak nejen sobě, ale i své rodině a přátelům možnost užívat si ji bez omezování, a kdykoli na ní máme chuť.

TAPENÁDA Z ČERNÝCH OLIV

 • ¾ šálku vypeckovaných černých oliv
 • ¾ šálku kaparů
 • 1 sardelka
 • 2 stroužky česneku
 • 3 lžíce olivového oleje
 • čerstvě namletý černý pepř

TAPENÁDA ZE ZELENÝCH OLIV

 • ¾ šálku vypeckovaných zelených oliv
 • 1 lžička kaparů
 • 1 sardelka
 • 50 g loupaných mandlí
 • 3 lžíce olivového oleje
 • 1 stroužek česneku
 • čerstvě namletý černý pepř

NEJLEPŠÍ PŘÍLOHA: oblíbené slané krekry nebo opečené toasty

Všechny jmenované suroviny na konkrétní tapenádu vložte do mixéru a mixujte dohladka. Do­chuťte čerstvě mletým pepřem.

Hotovou tapenádu plňte do oby­čejných malých zavařovaček. Na víčko skleničky přilepte po­mocí lepidla Pattex Fix nebo lepicí pistolí korálek a nechte zaschnout.

Od hrany víčka pak nanášejte lepi­dlo po celém obvodu a postupně omo­távejte provázkem, který ještě prsty přitlačujte.

Provázkem pokryjte celé víčko, včetně korálku. Sklenici pak uzavře­te a na korálek zavěste jmenovku.

(text z knihy Láskominy, © Denisa Bartošová)

 

Teraz najčítanejšie