Denník N

Skvalitnenie našich životov modernými technológiami

nove technologie

Elektromotory, frekvenčné meniče, šnekové prevodovky, elektrické prevodovky a mnohé ďalšie komponenty patria medzi nenahraditeľné prvky v mnohých priemyselných odvetviach, ktoré v mnohých ohľadoch zlepšujú náš život.

Moderná technológia umožňuje týmto zariadeniam pracovať efektívnejšie a pomáha zlepšovať kvalitu nášho života.

Elektromotory a ich využitie v praxi

Elektromotory sú zariadenia, ktoré využívajú elektrickú energiu na jej premenu na mechanickú prácu. Existuje mnoho rôznych typov elektromotorov, ale všetky majú rovnaký základný princíp elektromagnetizmu. Elektromagnetizmus je interakcia elektrických polí a magnetických polí a práve táto interakcia umožňuje fungovanie elektromotorov. Niektoré elektromotory sú založené na iných princípoch, napríklad na elektrostatike alebo piezoelektrickom princípe, ale všetky sa tak či onak opierajú o elektromagnetizmus.

elektromagnetizmus-cievka

Prečítajte si tiež: elektromotor 900 ot, elektromotor 700 otelektromotor 1400 ot, elektromotor 2800 ot


Elektromotory sa nachádzajú v mnohých zariadeniach používaných v domácnostiach, ako sú dielenské nástroje, píly a kancelárske zariadenia. Elektromotory sa používajú aj v rôznych priemyselných odvetviach. Každý elektromotor má dve základné časti: stator a rotor. Stator je časť, ktorá sa nepohybuje, a rotor je pohyblivá časť. Elektromotory v praxi možno klasifikovať podľa rôznych kritérií, napríklad podľa fáz: jednofázové alebo trojfázové elektromotory.

Jednofázové a trojfázové elektromotory

Jednofázové elektromotory sa používajú najmä tam, kde nie je k dispozícii trojfázové napätie. Ich hlavnou výhodou je jednoduché pripojenie všade tam, kde je k dispozícii elektrická energia. Aj používanie jednofázových motorov je rozšírené v mnohých priemyselných odvetviach, najmä vo výrobnom sektore.

Elektromotory fungujú na princípe elektromagnetickej indukcie, ktorú objavil Michael Faraday v 19. storočí. Dnes sú elektromotory neoddeliteľnou súčasťou mnohých priemyselných oblastí, kde poháňajú dopravníky, výrobné linky, čerpadlá, obrábacie stroje a iné malé i veľké technologické zariadenia. Trojfázové elektromotory sú nenáročné na údržbu a vyznačujú sa vysokou prevádzkovou spoľahlivosťou. Ponuka elektromotorov na trhu je široká, ale pri výbere konkrétneho typu je dôležité zvážiť, na čo sa bude používať, a podľa toho zvoliť výkon, veľkosť, ako aj ďalšie technické a funkčné parametre.

elektromotory vo vyrobnej linke

Súvisiace s témou: frekvenční měnič 400V, frekvenční měnič, frekvenční měnič IP65, frekvenční měnič na čerpadlo

Foto: elemenst.envato.com, vyboelectric.com

Teraz najčítanejšie