Denník N

Elektrická prevodovka – čo ste ešte nevedeli

elektroprevodovka

Elektrické prevodovky sa používajú na zníženie rýchlosti elektrických zariadení. To sa dosiahne pripojením elektromotora k prevodovke. Prevodovka pomáha pri redukcii otáčok používaného zariadenia. Prevodové pomery sa môžu líšiť v závislosti od veľkosti prevodovky a konkrétneho typu so špecifickými technickými vlastnosťami.

Šneková prevodovka sa v niektorých prípadoch označuje aj ako bočná prevodovka a patrí medzi vyhľadávané typy prevodoviek. Dôvodom je najmä jej priaznivá cena, vysoká spoľahlivosť a dlhý pracovný cyklus. Prevodovky sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a špecifikáciách, aby vyhovovali potrebám vášho projektu. Vyberte si prevodovku so správnym prevodovým pomerom, priemerom hriadeľa a typom príruby pre vašu aplikáciu.


S témou tiež súvisí: jednofázový elektromotor 230V, elektromotor IE3, vibračný elektromotor


Šneková prevodovka alebo šnekový pohon je špecifické zloženie ozubeného kolesa, v ktorej šrób (šnek) zaberá spolu s ozubeným kolesom podobným čelnému kolesu. To umožňuje používateľovi nastaviť rýchlosť otáčania podľa potreby, pričom zariadenie môže prenášať vyšší krútiaci moment. Jednou zo zaujímavých aplikácií šnekových prevodov je ich použitie v akustických gitarách. Umiestnením šnekového prevodu do ladiaceho mechanizmu možno gitaru naladiť presnejšie.

ladenie akustickej gitary

Elektromotory a elektroprevodovky sú v súčasnosti často nepostrádateľnými komponentmi vo väčšine priemyselných odvetví. Možno ich nájsť aj v aplikáciách, ako sú mixéry, odšťavovače, hnetače cesta a iné bežne používané elektrické spotrebiče. Výber kvalitného elektromotora a elektroprevodovky však v každom prípade predlžuje životnosť použitého zariadenia a istým spôsobom prispieva k dlhšej životnosti tohto zariadenia. Pre nás to znamená nielen úsporu elektrickej energie, ale aj šetrenie životného prostredia tým, že nemusíme neustále kupovať nové zariadenia.

elektroprevodovka v robote

Prečítajte si tiež o: frekvenčný menič 400V, frekvenčný menič na čerpadlo IP65

Foto: elements.envato.com, vyboelectric.com

Teraz najčítanejšie

vybo

Tento blog je platený.