Denník N

Neberte nám Koliesko

Koliesko / Park Pub v parku na Račianskom Mýte. Foto MabaMB, august 2020 zverejnené na Google Maps
Koliesko / Park Pub v parku na Račianskom Mýte. Foto MabaMB, august 2020 zverejnené na Google Maps

V budove Kolieska mali kancelárie architekti a stavbyvedúci, ktorí plánovali štvrť okolo Račianskeho mýta. Nechceme aby táto budova bola zbúraná. Primeranejšie by bolo, osadiť pamätnú tabulu. Nechceme na Račianskom mýte namiesto Kolieska kontajner. V parku, ktorý vznikol na mieste bývalého cintorína nechceme industriál, ktorý kontajner stelesňuje. Nechceme mŕtvy podnik bez štamgastov a bez ducha unikátneho miesta, iba s brigádnikmi na prenájom. Miesta ako Koliesko by nemali zmiznúť z mapy Bratislavy. Návrh umiestniť namiesto neho kontajner nás poburuje. Kontajner je štandardizovaný nástroj globálneho obchodu. Ten istý kontajner je možné ľacno a rýchlo pristaviť v Bratislave, Dubaji, Southparku alebo v Antarktíde. Toto je výsmechom duchu živého komunitného spoločenstva. Nechceme podnik bez ducha. Bez miestnych „týpkov“ a ich rečí. Chceme mať vo svojom okolí niečo unikátne, typické len pre našu komunitu a naše susedstvo.
Nechceme, aby Račko bez Kolieska prestalo byť zážitkom pre miestnych a návštevníkov. Nechceme Račko bez miesta, ktoré sa nazýva „pajzel“ – ktoré, ak neprežije, budeme našim deťom a našim vnúčatám ťažko vysvetľovať, že čo to bolo.

Na rozhraní Starého a Nového Mesta Bratislavy, neďaleko od Hlavnej stanice sa v parku na Račianskom mýte („Račku“) nachádza ikonický podnik. Park vyrástol na mieste dvoch dnes už neexistujúcich cintorínov. Dnes už veľa ľudí nevie, že po ich zrušení tam zostali pozostatky neexhumovaných kostier na čomsi ako poli. Dážť niekedy odkryl kosti. Deti potom hrali s lebkami futbal. Nepochybne sú v parku ešte pod zemou ešte stále kosti tých, ktorých po zrušení cintorínov nepreviezli. Keďže bola kúsok od Račka nemocnica a nie všetci mali prostriedky na prevoz svojich drahých zosnulých, slúžil pre nich cintorín ako miesto posledného odpočinku. Toto miesto pripomína nenápadný pamätník. Na ploche Račianskeho mýta a územia parku by bol priestor možno aj pre kostol. Veď onehdá sa na Račko zmestilo aj lietadlo, v ktorom podávali zmrzlinu.

Chceme však upriamiť pozornosť na iný „svätostánok“. V ohybe jednosmernej cesty obchádzajúcej Štrúdel, kde vznikol vo svojej dobe, najdlhší panelák v ČSSR. Na ulici J. C. Hronského, pred tým Rauchovej, sa nachádza naproti hojdačkám detského ihriska podnik nazývaný ľuďmi Koliesko. Na google maps ho nájdeme ako Park pub. V drobnej budove dnešného podniku Koliesko sa nachádzali kancelárie projektantov a stavbyvedúcich, ktorí sa podielali na výstavbe Pokroku – štvrte tiahnucej sa dnes k Zváračskému ústavu. Súčasne s tým časť budovy Kolieska slúžila ako sklad pre tých čo robili údržbu parku.

Súčasťou Kolieska je aj malý betónový bazén. Ten bol ešte funkčný do cca. polovice 70-tych rokov a aj potom sa stávalo, že do neho napustili vodu. Ešte dnes žije a spomína generácia, ktorá sa ako deti v bazéne kúpala. Bazén je dnes miestom detských hier.

V deväťdesiatych rokoch sa z budovy dnešného Kolieska stal podnik, ktorý s prestávkami trvá dodnes a keď prestávky boli tak hlavne zimné. Podnik fungoval hlavne sezónne a to je obdobie kedy by najviac chýbal.  Na prvého mája a 15. septembra sa tam stretávali spolužiaci zo štvrte, ktorý si zahrali na Račku futbal a zakončili hru návštevou podniku  a občerstvením niekedy nad mieru štedrým. Dnešná prevádzka trvá už vyše šesť rokov a podržala ľudí v časoch korony a nenechala cez zimu kočíkujúcich rodičov chladu a samote. Cenami sa drží na ľudových úrovniach a tak je podnik široko dostupný a tvorí civilizovanejšiu alternatívu popíjaniu alkoholu na lavičkách alebo na detskom ihrisku.

Manierom komunistov, respektíve výstavbe – ako to vezmeme – padli na Račku za obeť dva cintoríny. Dodnes tu nie sú pietne miesta , čo poukazuje na vzťah kompetentných k histórii. Návrhov na rekonštrukciu Račka je dnes snáď viac než desať, ale ktorý berie v úvahu aký vzťah k veciam, budovám , aké spomienky a väzby majú miestny ľudia? Ktorí z týchto architektov, návrhárov, plánovačov sa pýtal čo chcú miestni ľudia, k čomu majú vzťah a čo vnímajú ako svoje hodnoty?

Dnes stojíme pred krokom od budúcnosti. Koliesko nie je síce katedrála, ale je to dôležité miesto stretnutí miestnej komunity a má váhu v pamätiach ľudí. A aj keď architektúra je strohá a poplatná účelu, na ktorý vznikla, miestu dodávajú cveng vzťahy a spomienky, ktoré sa k nemu viažu. Ale aj osádka návštevníkov a personálu, ktorí sa o nich stará.

Pomôžte nám zachrániť Koliesko podpisom na elektronickej petícii.

— Daniel Dorčák, Tomáš Gál, september 2022

Teraz najčítanejšie

Tomáš Gál

Tomáš Gál

A lot of people never use their initiative because no-one told them to. (Banksy)
Získal som vzdelanie v humanitnom aj technickom odbore. Trochu som cestoval, rozprával sa s ľuďmi. Snažím sa rozumieť svetu a robiť ho lepším. Myslím si svoje a občas to poviem.