Denník N

Dosiahnite ekonomickú prevádzku pohonov v priemysle bez nadmerného zaťažovania vášho rozpočtu

ekonomicky budget

Elektrické pohony sú v priemysle široko využívané najmä vďaka ich vysokej účinnosti, veľmi dobrej dostupnosti a širokej škále aplikácií. Napriek tomu sa často stáva, že systémy pohonov nie sú správne optimalizované.

Problémy spôsobuje poddimenzovanie aj predimenzovanie výkonu elektrických pohonov, čo môže počas náročnej prevádzky spôsobiť viaceré problémy. Okrem optimalizácie systémov pohonov sa budeme venovať aj ďalším spôsobom zlepšenia účinnosti.

Optimalizácia pohonu je kľúčová

Ak je nový pohonný systém uvedený do prevádzky, ukáže sa po úvodných kontrolných meraniach, či bol výber a inštalácia správna. To je nevyhnutné pre bezproblémovú prevádzku motora – dosahuje očakávané parametre výkonu a krútiaceho momentu, nedochádza k prehrievaniu, nadmerným vibráciám alebo iným problémom. Ak je pohon poddimenzovaný, zvyčajne sa to dá veľmi ľahko zistiť, ale problémom môže byť aj predimenzovanie.


Súvisiace odkazy: elektromotory LC, elektromotory LC 1400 ot, elektromotory ie2, ie3, ie4, elektromotor 2800 ot, elektromotor 1400 ot


balenie elektromotora

Pri výbere a návrhu pohonného riešenia je dôležité vybrať si také riešenie pohonu, ktoré je založené na funkčnosti, účinnosti a hospodárnosti prevádzky. Tým sa zabezpečí, že vaše elektromotory vydržia dlho. Bežne sa necháva určitá výkonová a momentová rezerva, inak pri dlhodobom prevádzkovaní na maximum môže prísť k skráteniu životnosti.

Dobrá rezerva by mala byť do 20 % menovitého výkonu. V mnohých prípadoch je to však oveľa viac a elektromotor je stále schopný fungovať pri svojom minimálnom výkone. Prečo je predimenzovanie pohonu problém?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo je dôležité vybrať si disk správnej veľkosti pre vaše potreby. Po prvé, ide o ekonomickú záležitosť – ak by ste si mohli vybrať menší disk s menším výkonom, mohli by ste pri kúpe výrazne ušetriť. Z hľadiska skutočnej prevádzky a nákladov je dôležitejšie, že menší pohon, ktorý by efektívnejšie využíval svoj rozsah výkonu, pracuje aj s lepšou účinnosťou, a preto je jeho prevádzka lacnejšia.

elektromotor vyroba v dielnach

Ak hľadáte elektromotor s prevodovkou pre svoju prevádzku, obráťte sa na odborníkov na www.elektro-motor.cz a poraďte sa o výbere, ktorý bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám.


Prečítajte si tiež o: pílové elektromotory, vibrační elektromotory, elektromotor s převodovkou, frekvenční měnič 400V

Foto: elements.envato.com

Teraz najčítanejšie

VYBO Electric logo

vybo

VYBO Electric

Sme slovenský výrobca elektromotorov, frekvenčnývh meničov a elektroprevodoviek s dlhoročnou tradíciou. Všetky produkty máme skladom.

Tento blog je platený.