Denník N

Môj prejav k odvolávaniu Igora Matoviča z postu ministra financií

Nezaškodí si pripomenúť dôvody, prečo by mal byť odvolaný.

Ctené kolegyne a kolegovia,

dnes stojíme, my všetci spoločne, pred vážnym rozhodnutím. Zďaleka nepôjde o bežné odvolávanie bežného ministra, akých za bežné volebné obdobie zažijeme tucet.

Pôjde o zásadné rozhodnutie v tom zmysle, či je prípustné riadiť krajinu štýlom, akým ju riadi Igor Matovič. Či je prípustné ignorovať veľkú časť zaužívaných pravidiel správy štátu a či je prípustné znefunkčniť systém bŕzd a protiváh na dosiahnutie osobných cieľov, obzvlášť, ak sa jedná o ciele náhodné a pochybné a obzvlášť v čase ťažkej krízy.

Pôjde o otázku, do akej miery je spoločensky možné tolerovať vrtochy jedného muža a určite pôjde o otázku, do akej miery si môžeme my, poslanci najvyššieho zákonodarného orgánu, dovoliť tieto vrtochy prehliadať.

Najskôr mi však dovoľte povedať, o čo nepôjde. Nepôjde o osobnú nenávisť, ani o nejaké osobné vybavovanie si účtov. Priznávam, že boli časy, kedy som mal potrebu reagovať na útoky a obvinenia Igora Matoviča prednesené najmä statusmi na FB, no časom som musel dať za pravdu mnohým kritikom, že na verejnosti riešime osobné spory, ktoré väčšinu voličov nezaujímajú.

Obyčajní ľudia majú svoj život, svoje radosti a svoje problémy a osobné spory politikov ich skôr otravujú. Obyčajní ľudia chcú, aby krajina bola spravovaná kvalitne, ak nie kvalitne, tak aspoň obstojne, aby politici riešili veci, za ktoré sú zodpovední a inak ich neotravovali.

Preto som pred veľmi dlhou dobou, budú to pomaly dva roky, prestal reagovať na osobné útoky a osočovania Igora Matoviča, i keď priznávam, že pri tom množstve obvinení a klamstiev úplne nereagovať nie je možné . Za všetky uvediem jediný, najnovší príklad: že vraj sme so stranou Hlas uzavreli dohodu, že podporíme predčasné voľby, ak oni zahlasujú za odvolanie Igora Matoviča, takto vraví osobne Igor Matovič. Nuž, nie je to pravda, žiadna takáto dohoda nie je.

Nie. Dôvodom toho, že tu dnes stojím, určite nie sú osobné spory, ani osobná nenávisť. Ak by tomu tak bolo, odídem potom, čo ma verejne nazval idiotom, poslal kopať hroby a dal mi zlomyseľnú úlohu nakúpiť testy, pričom 19 dní som čakal, kým sme dostali správne napísané zadanie od ministra Krajčího. Odišiel by som ja, a ďalší traja ministri by predsa nepodávali demisie. Je ilúziou si myslieť, že ľudia v SaS počúvajú svojho predsedu na slovo.

Práve naopak, podnikol som niekoľko pokusov o urovnanie nášho vzťahu, sú uvedené v mojom blogu.

Pokusy o zmierenie nerobí predsa ten, kto prechováva osobnú nenávisť. Budem teraz trochu osobný, aj vzhľadom na to, že Igora Matoviča poznám takmer 13 rokov: dlhé roky to boli sympatie prekladané občasnými spormi a vcelku dobrá spolupráca. Potom, tesne po voľbách 2020 to bolo úprimné fandenie, pár dní voľbách sme sa stretli, kde som Igorovi dohováral, že premiéra zvládne, vtedy sme sa lúčili dnes nepredstaviteľným objatím a dnes mi ho už je len ľúto. A ešte viac pociťujem ľútosť, keď pomyslím na premrhanú šancu zlepšiť život v našej krajine.

Dôvody, pre ktoré budem hlasovať za odvolanie Igora Matoviča, sú teda rozhodne iné, žiaľ, omnoho vážnejšie. Je to spôsob, akým Igor Matovič vedie krajinu, pretože presne takýmto spôsobom sa krajina viesť nesmie. Aj Róbert Fico viedol krajinu spôsobom, akým sa viesť nesmie – pripomínam dobu, kedy korupcia rozvrátila našu spoločnosť, a vtedy tiež bola vyvodená zodpovednosť – Róbert Fico bol spoločnosťou donútený odstúpiť.

Avšak, sú tu dva rozdiely: po prvé, Róbert Fico neopustil iba post premiéra, ale opustil vládu a po druhé, Peter Pellegrini, pri všetkej vtedajšej aj našej kritike, bol suverénnejšie konajúci premiér, ako Eduard Heger. Dnes teda formálne odvolávame ministra financií Matoviča, no v skutočnosti odvolávame zároveň premiéra Matoviča.

Prejdem teraz k dôvodom, pre ktoré by mal byť Igor Matovič odvolaný z pozície ministra financií a začnem Programovým vyhlásením vlády. Tam sú doslova napísané tieto vety:

Presadíme jasné pravidlá pre zohľadnenie budúcich záväzkov pri významných rozhodnutiach.

alebo:

Významne posilníme úlohu hodnoty za peniaze v rozpočtovom procese.

alebo:

vláda bude dôsledne … uplatňovať princípy hodnoty za peniaze pri každom dôležitom rozhodnutí.

Pýtam sa, kde sú jasné pravidlá pre zohľadnenie budúcich záväzkov. Ako bola posilnená úloha hodnoty za peniaze. A princíp hodnoty za peniaze bol uplatnený tak, že Útvar hodnoty za peniaze bol pri rodinnom balíčku obídený.

To je navyše v rozpore s volebným programom OĽaNO, kde sa píše:

Navrhneme výrazne posilniť vplyv projektu Hodnota za peniaze. Minister bude musieť verejne obhájiť, ak nebude plniť jej odporúčania. Ak to dostatočne nezdôvodní, navrhneme, aby to bol dôvod na jeho výmenu.

Takže, pred voľbami chcel Igor Matovič meniť ministrov už len za to, že nezdôvodnia dostatočne, prečo neplnili odporúčania Útvaru hodnoty za peniaze. Taký bol prísľub, ktorý Igor Matovič dal svojim voličom. A realita? Tá je taká, že svoj rodinný balíček, čo je výdavok vo výške jednej miliardy eur ročne, Igor Matovič tomuto útvaru ani len nepredložil. Už len toto je podľa Matoviča dôvod na odvolanie ministra.

Rovnako ho nepredložil Rade pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorej chcel pred voľbami rozšíriť právomoci tak, že táto Rada bude môcť vrátiť návrh rozpočtu na dopracovanie.

Na rozdiel od Útvaru hodnoty za peniaze, Rady pre rozpočtovú zodpovednosť a Národnej banky Slovenska, ktorý návrh rodinného balíčka ani len nevideli, sme mali my, členovia vlády väčšie šťastie. Dostali sme ho 21:06, teda takmer 13 hodín pred začiatkom vlády. Najlepšie obišli poslanci, tí mali dobrých 48 hodín času na preštudovanie si zákona, ktorým sa schváli výdavok vo výške jednej miliardy eur ročne.

Nedodržiavanie pravidiel, dokonca ani len vlastných, nepredvídateľnosť, zneužívanie verejných financií na osobné politické ciele a znásilňovanie legislatívneho procesu, to sú pre ľubovoľného ministra neprijateľné vlastnosti, no pre ministra financií sú katastrofou.

Kolegyne a kolegovia, ako vidíte, neriešim tu ani Igorovu extrémnu pomstychtivosť, ani jeho útoky voči prakticky všetkým v našej spoločnosti, ani jeho vzťahovačnosť, zákernosť, či klamstvá, ani extrémnu nedôveru, ktorú v spoločnosti požíva, a ani len jeho diplomovku, ktorú si nechal napísať.

Riešim výlučne odbornú stránku veci a to je v prípade rodinného balíčku flagrantné porušenie takmer všetkých pravidiel a znefunkčnenie systému bŕzd a protiváh. V prípade rodinného balíčku bolo časťou systému bŕzd a protiváh veto prezidentky, ktoré bolo riadne odôvodnené, to však bolo s pomocou fašistov prelomené.

Toto sú jasné dôvody na odvolanie ministra financií, dokonca aj podľa volebného programu hnutia OĽaNO.

Avšak, naše verejné financie majú omnoho väčší problém, ako rodinný balíček a to aj napriek tomu, že podľa odhadu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť deficit bude klesať. Odhadovaný a očakávaný pokles deficitu bohužiaľ nebude z dôvodu lepšieho hospodárenia alebo vyššieho blahobytu a tým pádom vyšších daní. Dôvody sú úplne iné a výlučne krátkodobé:

Jednak sú to vyššie príjmy z dôvodu inflácie. Inflácia, obzvlášť v dnešných výškach škodí, má však ten krátkodobý, klamlivý efekt, že prinesie do štátnej kasy viac peňazí. Jednoducho, všetko je drahšie, a tým je aj DPH vyššia, a to ihneď. Avšak, o niečo oneskorene, povedzme do roka, musí vláda práve o infláciu zvýšiť výdavky ako napríklad platy zamestnancov, dôchodky a sociálne dávky a stúpnu aj ceny vládou nakúpených tovarov a služieb. Efekt vyššieho výberu daní sa tak už pri rozpočte na rok 2024 vytratí.

Po druhé, postupne bude dochádzať k znižovaniu hotovostnej rezervy. V čase korony, kedy EÚ defacto dočasne vysadila rozpočtové obmedzenia, sme sa predzásobili úvermi, čo v plnom rozsahu išlo vtedy do zvýšenia deficitu (v tomto je dlhová brzda nastavená zle) a teraz, keď táto zásoba bude klesať, tak logicky bude deficit znižovať. Aj tento efekt je len krátkodobý, kým sa zásoba peňazí neminie.

Problém je dlhodobá udržateľnosť, transparentnosť a predvídateľnosť štátneho rozpočtu. Zatiaľ čo v Česku už štátny rozpočet schválili, poslanci NR SR ho ešte nevideli.

Návrh rozpočtu nevidela ani Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, napriek tomu, že v PVV sa píše: Vláda SR bude pokračovať v zvyšovaní transparentnosti a zrozumiteľnosti rozpočtu častejším a zrozumiteľným informovaním o jeho priebežnom plnení a úpravách (rozpočtové opatrenia).

Po slovensky povedané, pod vedením Igora Matoviča sa hospodári od buka k buku, miliardové výdavky prichádzajú z večera do rána, o platoch sestier sa rozhoduje o druhej v noci na facebooku. A inštitúcie určené na skvalitňovanie štátneho rozpočtu – RRZ, NBS, ale aj IFP a ÚHP sú obchádzané, keď to práve ministrovi financií vyhovuje. Toto sú skutočné a oprávnené dôvody na odvolanie Igora Matoviča.

Na záver pár slov k strane Sloboda a Solidarita.

Netuším, či Igor Matovič bude z pozície ministra financií odvolaný alebo nie. Vecné dôvody, a tie sú bezpochyby dané, to vidia úplne všetci, sú totiž jedna vec a tie politické sú vecou druhou. Niekomu ide o zvoliteľné miesto na budúcej kandidátke, inému o bohvieaké prísľuby a tretiemu o tajuplné dohody. Niekto sa snaží byť konzistentný, aby jeho voliči chápali prečo mu dali hlas, iný uprednostní krátkodobé politikárčenie.

Avšak, ak Igor Matovič odvolaný nebude, SaS už nebude iniciovať žiadne ďalšie odvolávanie ministra financií v tomto volebnom období. Poslanci Národnej rady majú teraz príležitosť ukázať, ako veľmi im záleží na verejných financiách, na ich dlhodobej udržateľnosti a na tom, koľko dlhov zanecháme našim deťom. Ak túto možnosť nevyužijú, budú sa s tým musieť vysporiadať oni.

Ak Igor Matovič dnes odvolaný bude, oznámime premiérovi a našim bývalým koaličným partnerom, že sme pripravení rokovať o novej koaličnej zmluve, v zmysle nášho listu zo 6. júla. Pripomínam, že vtedy sme sa na mimoriadnom a rozšírenom zasadnutí mimoriadnej Republikovej rady SaS rozhodli vypovedať koaličnú zmluvu a ako hlavnú podmienku pre uzatvorenie novej koaličnej zmluvy sme stanovili odchod Igora Matoviča z vlády. Ako obvykle, aj tu sme konzistentní.

Neviem v tejto chvíli povedať, čo bude ďalej. Či vôbec k rokovaniam dôjde a ak aj áno, či dôjde k dohode, bude záležať aj na našich partneroch. Možno sa dohodneme a možno nie a predčasné voľby sa ukážu ako najlepšie riešenie. Neviem a možno to dnes nevie nikto. V každom prípade je pre SaS preferovaná možnosť pokračovanie vlády Eduarda Hegera na základe novej koaličnej zmluvy a bez účasti Igora Matoviča v nej.

Teraz najčítanejšie

Richard Sulik

Záleží mi na tejto krajine. Lebo tu chcem žiť, lebo sem patrím. Nechcem aby moje deti opustili Slovensko, ako moji rodičia v 1980. Preto som v politike, preto spravím všetko, aby Slovensko bolo lepšou krajinou pre život. Máme na to. Máme skvelých ľudí, krásnu krajinu, mier a ak bude veci verejné spravovať lepšie, bude tu radosť žiť.