Denník N

Nenechajte sa prekvapiť jeseňou: tipy na obliekanie do práce

jesenny odev na pracu

Ak pracujete v exteriéri, určite viete, aké náročné môže byť obliecť sa do jesenného počasia. V tých vyšších polohách nie sú ráno ničím výnimočným ani prízemné mrazy a aj v tých nižších sa neraz teplota nedostane cez 10 °C. Na druhej strane, ak okolo obeda poriadne zasvieti slnko, razom začne byť poriadne teplo. Ak k tomu pridáme ešte typickú jesennú premenlivosť počasia, tak dileme, čo si obliecť do práce sa vôbec nečudujeme. Máme však pre vás tri jesenné tipy, ktoré vám výber uľahčia! 

Bunda na prechodné obdobie nemusí stačiť 

V prípade, že bezradne pozeráte na obsah kategórie pracovné odevy a vôbec neviete kde začať, skúste sa zamerať na tzv. prechodné kúsky. Oveľa viac ako samotná hrúbka odevu je však dôležitý materiál, z ktorého je vyrobený. Odporúčame vám zamerať sa na softshell. Ide o textilný materiál, ktorý vás ochráni pred vetrom a zabezpečuje aj určitú mieru vodeodolnosti. Či teda bude jeseň ukazovať svoju príjemnejšiu, alebo tú menej príjemnú stránku, vy počas práce ostanete v teple a suchu.

Zo softshellu sa vyrábajú rôzne kúsky, predovšetkým ale bundy a mikiny, ktoré môžu byť pre bezpečnejšiu prácu v exteriéri vybavené aj reflexnými prvkami. V súvislosti so softshellom sa ale oplatí vedieť, ako zlepšiť jeho účinnosť. Najlepšie sa budete cítiť, ak si pod „softshellku“ oblečiete napríklad termo tričko, prípadne tielko zabezpečujúce dostatočnú priedušnosť.

Proti chladu so správnym vrstvením

jesene hrabanie listia

Ak máte obavy, že pracovná kvalitná obuv vašim nohám neposkytne adekvátny komfort, je to celkom jednoduché. Stačí si priplatiť za kvalitné zatepľovacie ponožky. Ako je to ale s inými časťami odevu? Veľmi podobne! Práve na jeseň je veľmi dôležité správne vrstvenie, ktoré sa vám postará o komfort počas práce a zároveň vás ochráni pred výčinmi počasia. Ako na to? Odporúčame postupovať podľa teórie „troch vrstiev“. Prvou vrstvou v takom prípade môže byť ľahké tielko, následne funkčné pracovné tričko a napokon vrchnou vrstvou bude, už spomínaná, ľahká softshellová bunda.

Ustrážte si správnu veľkosť

Pribrať či zhodiť pár kilogramov nie je nič nezvyčajné. Ak svoju pracovnú bundu vyťahujete po dlhšej dobe, môže sa vám stať, že vám nebude sedieť tak ako predtým. V prípade pracovných odevov jednoznačne platí, že by vám mali padnú „ako uliate“, pretože iba tak sa môžete spoľahnúť na všetky vlastnosti udávané výrobcom.

Pre úplnosť už iba dodajme, že správnu veľkosť netreba podceňovať ani vtedy, keď si vyberáte ochranné pomůcky. Predstavte si, že máte napríklad ochranné okuliare, ktorú sú vám široké a padajú vám z hlavy, prípadne máte o číslo väčšie pracovné rukavice a neviete poriadne uchopiť predmety. To všetko sú situácie, ktoré sú nielen nepríjemné, ale pri mnohých druhoch práce aj nebezpečné.


Foto: elements.envato.com

Teraz najčítanejšie