Denník N

I. Asimov: Nadácia a impérium & Druhá nadácia (Čitateľský denník 45 — 46/2022)

„Divné, že svet, ktorý po celé tisícročia predstavoval nedotknuteľný stred počas príchodov a odchodov jednotlivých milénií, ktorý nemali šancu naštrbiť ani občianske vojny a palácové prevraty zase v iných tisícročiach, nakoniec ostal ležať v troskách — bezmocný, mŕtvy, zabitý. Divné, že zo slávy galaxie ostala len strúchnivená mŕtvola.

Divné a úbohé. Lebo prejde ešte nejedno storočie, kým sa monumentálne ľudské diela rozpadnú natoľko, že sa už nebudú dať používať. Urýchliť to mohol len úpadok ľudských schopností, ktorý ich ničí nepomerne rýchlejšie. Miliardy pomreli, milióny ušli a tí, čo ostali, strhávali z planéty jednu kovovú škrupinu za druhou, kým sa neprepracovali k samotnej zemi. Odkryli hlinu, ktorá už tisíce rokov nezažila slnečný svit.

V obklopení dokonalých výtvorov ľudskej práce a umu, v obkľúčení skvostov priemyslu, na aký sa zmôže ľudstvo len vtedy, ak sa oslobodí spod tyranie životného prostredia, sa zase vrátili k pôde. Na obrovských dopravných čistinách rástlo obilie a kukurica. V tieni obrovských veží sa pásli ovce.“

Dopodrobna prepočítaný plán psychohistorika Hariho Seldona, ktorý mal čo najviac skrátiť tisícročia barbarského úpadku galaktického Impéria, dostáva trhliny. Tajomný mutant známy pod prezývkou Mul sa totiž vymyká všetkým vzorcom a premenným, s ktorými ikonický zakladateľ Nadácie počítal. Alebo nie? Obstojí nakoniec jeho plán na záchranu civilizácie aj pred týmto nečakaným a nevypočítateľným dobyvateľom?

Dvojica pokračovaní kultovej Nadácie je napísaná takmer ako jeden súvislý román. Dej poskočil na časovej osi opäť o ďalšie storočie dopredu a ukazuje nám spoločnosť, ktorá sa pomaly blíži k svojmu totálnemu úpadku. Seldonov plán totiž spôsobil, že Nadačníci pomaly rezignovali na akúkoľvek obozretnosť — koniec koncov, prečo sa správať zodpovedne, ak je váš úspech už dopredu predikovaný? Navyše, ešte stále by mala byť niekde v zálohe utajená Druhá nadácia, tak prečo sa strachovať o svoju budúcnosť?

Nadácia a impériumDruhá nadácia má oproti úvodu série oveľa sympatickejšie postavy — najmä dvojicu ženských hrdiniek pohybujúcich sa v svete pripomínajúcom svojou atmosférou to najlepšie z Franka Herberta som si rýchlo zamiloval. Problematickejšia však pre mňa bola samotná zápletka — ktorá po tých viac než sedemdesiatich rokoch od svojho vzniku pôsobí predsa len už trocha predvídateľne — a Asimovova snaha zapájať do deja rôzne teórie o fungovaní mozgu.

Súhrnným päťsto stranám textu by taktiež nezaškodilo mierne skrátenie — aj preto som sa rozhodol, že čítanie tejto série ukončím práve v tomto bode. Príbehy Nadácie síce pokračujú aj v niekoľkých ďalších zväzkoch, čas na ich lúskanie však radšej venujem iným Asimovovým dielam.

I. Asimov: Nadácia a impérium
Lindeni, 2022
296 strán
*
70 %

I. Asimov: Druhá nadácia
Lindeni, 2022
280 strán
*
70 %

Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať na:
Spotify, SoundCloude, Apple alebo Google podcasts.

Moju výtvarnú tvorbu môžete sledovať na:
Facebooku alebo webe.

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, komiksoch a kultúre.