Denník N

„Šťastie ako vedľajší efekt“

„Knihy ti jednoducho pomáhajú vidieť to, čo je už v tebe.“

Hovorí sa, že číslo 7 je symbolom záhadnosti. Vyjadruje vraj zvláštnu dokonalosť. Nachádza sa vo veľkom množstve tradícií, presvedčení, legiend a náboženstiev. Všetci sa s ním stretávame pomerne často. Boh stvoril svet za 6 dní a na 7. deň odpočíval. Existuje 7 smrteľných hriechov, pre alchymistov zodpovedalo 7 planétam a 7 kovom. Deťom pripomíná rozprávku o Snehulienke a 7 trpaslíkoch. Vo svojej čistej podstate je však rovnako symbolom múdrosti (zvýraznil autor) a vecí, ktoré ostali nevysvetlené. (zvýraznil autor).

Zvýraznené pasáže asi najlepšie ilustrujú bohatstvo ukryté v tejto knihe Robina Sharmu, ktorá slovami brazilského spisovateľa Paula Coelha: „poučí aj poteší“.

Kniha prerozprávava príbeh vysoko postaveného právnika s obrovskou slávou a bohatstvom, ktoré prekračovalo hranice predstavivosti. Julian Mantle nosil vždy tie najdrahšie obleky, stravoval sa v najlepších reštauráciách a v jeho červenom Ferrari sa nachádzala vždy iná, no nemenej atraktívna dlhonohá spoločníčka. Na pohľad vábivý, no rovnako divoký a nanajvýš stresujúci život právnika mu však takmer vyúčtoval tú najvyššiu možnú cenu  – smrť. V súdnej sieni, kde hájil záujmy spoločnosti, utrpel infarkt. Julian Mantle však pri nehode nezomrel. Po infarkte opustil prácu, predal svoje nehnuteľnosti … ba aj svoje obľúbené Ferrari. Odišiel do Himaláli, kde spoznal múdrcov zo Sivany, ktorí mu odovzdali vedomosti na REŠTART ŽIVOTA! Jednoducho povedané … dostal druhú šancu. Po niekoľkých rokoch sa vrátil domov. Navštívil svojho priateľa Johna, ktorý viedol rovnako hektický život s heslami: „až po práci“, „až keď zarobím“, „až keď budem mať voľno“ alebo moje obľúbené „nemám čas“. Julianovi bol tento život povedomý. Jeho priateľ John sa v tomto období nachádzal v kritickej križovatke svojho života. Zavalený prácou, kvôli ktorej zanedbával svoju ženu a deti. Nemal čas ani na občasné hobby, slabo spal a svojou životosprávvou tiež nevynikal.  Zdalo sa, že svoj stereotypný život (ktorý mu poskytoval aspoň pocit istoty) už nejak doklepe. Návšteva ex-kolegu z Himaláji prišla práve včas. Vlastne … ako všetko v živote.

Možno sa pýtate, prečo bola v úvode spomenutá symbolika „sedmičky“? Kniha totiž v sebe (na s. 32) ukrýva krátky odstavec s príbehom so 7 symbolmi, ktoré Julian Mantle prerozprával svojmu priateľovi Johnovi.

„Teraz chcem byť k Vám ako autor tohto textu úprimný. Skúste sa nad sebou a svojim životom, ktorý vediete v duchu trošku zamyslieť… Ak sa pristihnete s prázdnym výrazom tváre a s pocitom, že žijete svoj život v zabehnutej rutine (bubline?) bez iskry a inšpirácie, vykonávate (vedome či nevedome) aktivity bez štipky radosti (len zo zvyku), chodíte do práce iba kvôli peniazom, alebo jednoducho ste so svojim životom nespokojní a cítite vo svojom vnútri pocit nenaplnenosti … Nasledujúci odkaz z knihy je pre Vás: PRESTAŇTE TO ROBIŤ!“.  

Robin Sharma nám v knihe nevnucuje aby sme slepo nasledovali princípy zmeny postavy Juliana Mantla. Nenabáda aby sme odišli z práce, predali dom či byt, svoje auto a odišli z krajiny. Ľahko a pútavo nám ponúka príbehy, rady a efektívne stratégie či techniky ako si uvedomiť, čo je pre nás podstatné a životne dôležité. „Úprimne. Kedy ste sa naposledy od srdca zasmiali? Urobili niečo „bláznivé“? Nezištne niekomu pomohli? Tancovali v daždi? … Hm?“ Často sa pozeráme na to, čo si o nás myslia druhí. Niekedy bez ohľadu na to koľko máme, nikdy nie sme spokojní. Stali sme sa súčasťou väčšiny, ktorá má presne vymedzené pravidlá a vzorce úspešného a neúspešného života. Otázkou ale je, či sú tie zásady v harmónii s našou osobnosťou, resp. či sa dokážeme s nimi identifikovať a stotožniť. „Nemajte mi to za zlé. Nie je vôbec nič zlé na tom, že sme dospeli. Chybou ale je, že sme zabudli na to dieťa, ktoré máme stále ukryté niekde v sebe.“ Kvalita nášho života je určená kvalitou našich myšlienok. Neexistujú žiadne chyby – iba lekcie. Vonkajší úspech sa začína v našom vnútri. Čas je našou najdrahšou komoditou. Zamerajme sa na svoje priority, tešme sa z maličkostí, žime tu a teraz (nie v minulosti). Zamerajme sa na to, aby sme boli veselí, vďační či energickí.

Ak Váš osobný príbeh skončil „zle“, tak ešte neskončil… len čaká, kým ho dokončíte.

„Myslím si, že pocit šťastia začína myšlienkou či úsmevom… a nie výplatnou páskou. Šťastie sa predsa nedá kúpiť…“.

Lukáš Lisý

Robin Sharma: 2012, Mních, ktorý predal svoje Ferrari, Eastone Books, 2012, 176 s.

Teraz najčítanejšie

Lukáš Lisý

Aktívny človek, ktorý sa raduje z maličkostí, miluje tanec, smiech, prechádzky v prírode či v horách... nepohrdne ale ani dobrou knihou, hudbou alebo veselou spoločnosťou ;)