Denník N

Duch Margaret Thatcherovej v britskej politike

Paralely medzi novou britskou premiérkou a Margaret Thatcher naznačujú, že anglickú politiku vytrvalo obchádza duch jej prvej premiérky.

Vládu Veľkej Británie už mesiac vedie Liz Truss. O tretej žene na tejto pozícii by sa dalo napísať mnohé. Napríklad o jej prakticky nelegitímnom zvolení (Truss nezískala mandát od verejnosti, ale len od členov Konzervatívnej strany), znepokojivej názorovej prelietavosti, či otáznej miere kompetencií vyžadovaných na premiérsku pozíciu. Rovnakú mieru pozornosti si však zaslúžia paralely medzi novou britskou premiérkou a Margaret Thatcher. Pri pohľade na pripodobňovanie sa Truss Thatcherovej je zjavné, že anglickú politiku vytrvalo obchádza duch jej prvej premiérky.

Viac ako len vizuálna podoba

Podobnosti medzi Truss a Thatcher sa prejavili už pri výbere oblečenia a celkovej vonkajšej sebaprezentácii. A nejde o maličkosti! V politike má aj výber oblečenia, či doplnkov významnú signalizačnú funkciu. Veľa napovedá o osobnostných črtách a naznačuje politické postoje, obzvlášť, ak je oblečenie inšpirované politickými vzormi.

V súvislosti s Truss a Thatcher sa podobnosti v obliekaní prejavili už začiatkom februára 2022, tesne pred ruskou inváziou na Ukrajinu, kedy Truss ešte ako ministerka zahraničných vecí navštívila Moskvu. Nie je náhoda, že Truss zvolila podobné zimné oblečenie – kožušinový kabát a zimnú čiapku -, aké mala Thatcher počas jej návštevy Moskvy v roku 1987.

Avšak až počas kampane pre Konzervatívnu stranu (znova treba pripomenúť, že Truss nemá mandát od verejnosti) sa vizuálna podobnosť medzi političkami naplno prejavila. Úzkostlivý výber rovnakých outfitov ako mala prvá britská premiérka, či snaha napodobniť jej fotografie nabrali takú intenzitu, až mohol z Truss aj náhodný pozorovateľ pocítiť prenesenú hanbu.

K povrchným, vizuálnym podobnostiam sa však pridávajú aj tie ideové v podobe znižovania daní, privatizácií a iných opatrení. Istým odklonom sú znepokojivé výroky o obnoviteľných energetických zdrojoch. A mimochodom, thatcherovský ekonomický neoliberalizmus je v čase energetickej krízy nevhodné, a dokonca až nezodpovedné riešenie.

Prečo tomu tak je

Britské političky sú v porovnaní so svojimi mužskými náprotivkami v značnej nevýhode. Zatiaľčo mužskí politici majú na výber viacero predchodcov, ktorých štýl môžu kopírovať, odkazovať naň, inšpirovať sa ním, političky akoby boli pripútané k Thatcherovej odkazu.

Prirovnával niekto protikandidáta Truss, Rishi Sunaka, k ex-premiérovi Cameronovi? Videl niekto v Boris Johnsonovi odkaz Winstona Churchilla? Bol snáď Jeremy Corbyn nasledovník Tony Blaira? Mediálny a spoločenský prístup k ženským političkám a ich automatické prirovnávanie k Thatcher je nespravodlivé. Lenže pri pohľade na vedomé konanie Truss, ktorým sa vizuálne aj ideovo približuje k Thatcher, je toto prirovnanie aj čiastočne zaslúžené.

Treba však poznamenať, že Truss nie je jediná britská politička, ktorá bola a je prirovnávaná k Iron Lady. Podobné, ako zaslúžené, tak aj nespravodlivé, prirovnania boli prisudzované aj Therese May. A i keď nevieme, kto bude v poradí štvrtou britskou premiérkou, môžeme si byť istý, že aj tá bude prirovnávaná k Margaret Thatcher.

Aké to má dôsledky

Snaha pripodobniť sa svojmu politickému idolu je pochopiteľná. Okrem signalizačnej funkcie pre voličov môže byť takéto vteľovanie posiľňujúce a povzbudivé aj pre samotnú kandidátku. Obzvlášť, ak je vzorom jedna z najvýraznejších politických osobností dvadsiateho storočia.

Lenže vedomé, ako aj pripisované podobnosti k Thatcher majú nepriaznivý vplyv na všetky budúce generácie britských političiek. Očakávania zo strany verejnosti a médií a politická stávka na istotu pripodobnením sa k Thatcher môžu u kandidátky prinútiť potlačiť svoju vlastnú osobnú, ako aj politickú identitu.

A ak sa takéto konanie bude replikovať naprieč političkami, tak budú absentovať autentické politické líderky akou bola práve Thatcher.  -, a namiesto nich ostanú len deriváty thatcherizmu.

Ďalšie moje texty a vlastnú tvorbu nájdete tu.

Teraz najčítanejšie

Ľubomír Šottník

Profesionálne sa zaoberám aplikovaním princípov behaviorálnej ekonómie v zdravotníctve•Vo voľnom čase sa venujem písaniu beletrie a tvorbe vo všeobecnosti•Na Denníku N najčastejšie blogujem o literatúre, filmoch, politike a spoločnosti.•Moje ďalšie texty nájdete na lubomirsottnik.sk