Denník N

Ako ušetriť pri nákupe oblečenia?

Aj pre vás sú cenovky na oblečení večný strašiak? Ja tiež musím nabrať dostatok odvahy, aby som sa na ne vôbec pozrela. A to ani nehovorím o zložení niektorých kúskov. Na jednej strane ma možno prekvapí nízka cena, no pri kontrole kvality príde malý šok. Je jasné, že za kvalitu si musíme priplatiť, no v dnešnej dobe by asi každý z nás ocenil pár tipov, ako ušetriť pri nákupe oblečenia. Poďme sa teda do toho pustiť.

Ak je to možné, nenakupujte!

Z každého rohu na nás máva nejaký módny trend a chce si ukradnúť našu pozornosť. Samozrejme, nedá sa mať neustále klapky na očiach a utekať od výkladov čo najďalej. Jednoducho keď sa nám niečo zapáči, pristavíme sa pri výklade a obdivujeme. V tejto fáze je veľmi dôležité byť racionálny. Aj keď je to tričko najkrajšie na svete, musíte si dobre rozmyslieť, či ho naozaj potrebujete. Položte si základné otázky. Nemám doma už dosť tričiek? Naozaj sa bez neho nezaobídem? Budem ho mať s čím nosiť?

Môže sa zdať, že váš šatník ovládli staré či vyťahané kúsky, ktoré sa už určite nedajú nosiť. No podľa mňa stačí pozrieť pár inšpirácii a zo starého kúsku viete vytvoriť niečo nové. Oblečenie tak neskončí v zabudnutí odpadkov, ale bude mať ďalšie využitie. Z trička môžete napríklad vytvoriť zaujímavý crop top alebo dokonca vrecúško na zeleninu. Kreativite sa medze nekladú.

Rodiny s väčším počtom súrodencov tento trik určite poznajú. Keď si nemám čo obliecť, jednoducho skontrolujem sestrin šatník. Určite sa tam nájde nejaký kúskov, ktorý využijem. Výborne funguje aj darovanie oblečenia. Keď z niečoho vyrastiem, posuniem to sestre alebo sesternici a funguje to aj naopak.

Vytvorte si kapsulový šatník

Je to výborný spôsob, ako ušetriť finančné prostriedky, ale aj našu prírodu. Nepotrebujete haldy oblečenia, ak využijete teóriu kapsulového šatník, bude vám stačiť aj niekoľko kvalitných kúskov, ktoré sa dajú medzi sebou výborne kombinovať. Tajomstvo efektívneho obliekania je kvalita a nie kvantita. Váša skriňa nebude praskať vo švíkoch, stále budete vedieť vymyslieť zaujímavý outfit a zároveň obmedzíte potrebu nakupovania.

Nakupujte v second handoch

Ak sa predsa len rozhodnete nákup uskutočniť skúste preskúmať najbližší second hand alebo navštívte nejaký swap. Pre tých, ktorí sa s týmto pojmom ešte nestretli, swap je podujatie, kde si môžeš svoje nepotrebné oblečenie vymeniť s niekým iným. Zahoďte zábrany, nikdy predsa neviete, na aký kúsok tam môžete natrafiť. Možno budete milo prekvapení.

Porovnávajte ponuku rôznych obchodov

Už sa vám niekedy stalo, že ste si kúpili kabát a o pár týždňov ste ho našli v inom obchode o niečo lacnejší. Zákon schválnosti. Mne sa to tiež stalo minulý týždeň. Naozaj som už kabát potrebovala a dokonca som našla taký, ktorý nádherne pasuje do môjho kapsulového šatníka. Kabát som si samozrejme kúpila hneď v prvom obchode, v ktorom mali moju veľkosť. Neporovnala som konkurenčné obchody a čo čert nechcel o týždeň som našla presne ten istý kabát len s inou cenou. Veru, každý sa učí na vlastných chybách.

Využívajte zľavové kupóny

Ľahšie napísať, o niečo ťažšie spraviť. Nájsť nejakú zľavu na sezónny produkt nie je absolútne jednoduché, no keď sa trochu posnažíte, určite sa niečo nájde. Prípadne môžete pohľadať aj zľavové kupóny alebo sa popýtať rodinných známych, či nejaký zbytočne neodkladajú v peňaženke.

Teraz najčítanejšie

Silvia Machotková

Odjakživa sa snažím starať o svoje zdravie - cvičím, varím samé zdravé dobroty a študujem, čo je pre moje telo prospešné a čo nie je. Verím, že pre náš život je pohyb a vyvážená strava veľmi dôležitá. Veľmi ma zaujíma aj móda a najnovšie módne trendy.