Denník N

35 klamstiev Igora Matoviča

Zdroj foto: TASR

Počas svojho odvolávania mal Igor Matovič v pléne záverečnú plamennú reč, ktorá trvala viac ako dve hodiny. Počas tejto dlhej doby toho stihol veľa narozprávať, medziiným kopec klamstiev, poloprávd a zavádzaní. Tu som spísal 35 z nich, takpovediac pre záznam.

 

 1. IM: V čí prospech konal predseda SaS, keď vynášal informácie od Kočnera, pričom vtedy už vedel, že je to odsúdený mafián…

RS: V roku 2010 Kočner odsúdený nebol. Bol na tzv. mafiánskych zoznamoch, ale ja som o tom nevedel.

 1. IM: … Richard Sulík vedel, že Radičová si to vyslovene nepraje aby sa s ním stretával.

RS: Ivetu Radičovú som o stretnutiach s Kočnerom informoval, ona mi odporučila sa s ním nestretávať. Nepovedala, že si to vyslovene nepraje.

 1. IM: Vynášal informácie na hulváta smskami o priebehu volieb GP, správal sa ako politický sabotér, doslova.

RS: Kočnerovi som v tom čase napísal jednu SMS s výsledkom voľby generálneho prokurátora. Táto informácia bola o niekoľko minút neskôr na sme.sk a v iných médiách.

 1. IM: Kočner si ho nahral, aby ukázal, aký je Sulík amorálny človek.

RS: Kočner si ma nahral, aby mi mohol neskôr škodiť. Nahrávky podľa všetkého zverejnil on, a to mesiac pred voľbami 2012. Toto bude Igorovi Matovičovi známe, keďže podľa všetkého z toho istého dôvodu si on nahral svojho politického súpera Procházku.

 1. IM: Ako prebiehajú koaličné rady a vlády, keď tam nie je človek, ktorý si v kuse kreslil červené čiary, v kuse dáva ultimáta, v kuse vydiera a v kuse sa vyhráža, že návrh z PVV podporí len keď to za niečo iné zobchoduje.

RS: SaS má len dve červené čiary. Zvýšené dane a kvóty na migrantov. Na koaličné rady sme nakoniec prestali chodiť, pretože Igor Matovič spolu s fašistami pretlačil takzvaný rodinný balíček – výdavok vo výške jednej miliardy eur ročne, bez finančného krytia.

 1. IM: SaS po troch povaleniach do vlády nepatrí, je to škodná…

RS: Pri prvom páde vlády v roku 2011, kedy Iveta Radičová nezmyselne spojila hlasovanie o eurovale s hlasovaním o dôvere vlády, hlasoval Igor Matovič rovnako ako zvyšok klubu SaS. K druhému predčasnému ukončeniu vlády došlo, keď Igor Matovič podal demisiu. K tretiemu pádu zatiaľ vôbec nedošlo, keďže vláda funguje ďalej za výdatnej pomoci fašistov.

 1. IM: Urobil 3 čistky v SaS, aby náhodou ho nedal niekto dole z trónu. Vykydal 90 percent ľudí zo strany len preto, lebo mali iný názor, to je znak diktátora, nie demokratického zmýšľania.

RS: Práve naopak, SaS vediem mimoriadne tolerantne. Napriek tomu došlo k dvom odchodom, kedy moji vnútrostranícki súperi neuspeli v riadnych demokratických procesoch. Prvý krát v roku 2013, kedy odišla skupina cca 70 členov okolo Jozefa Kollára (z 270) potom, čo neuspel vo voľbe predsedu strany a druhý krát v roku 2019, keď odišlo cca 30 členov okolo Ľuba Galka (z 200) potom, čo kongres strany (nie ja) schválil kandidátku do NR SR inú ako si Galko želal. Vyhodený (resp. vykydaný) z týchto ľudí nebol nikto, všetci odišli na vlastnú žiadosť.

 1. IM: Pre rodinu kamaráta (Zvrškovec) predal pozemky za 80eur meter v Petržalke, médiá tomu nevenovali pozornosť. Ja by som už visel dole hlavou, len preto, lebo sa zastávam kresťanov.

RS: Rodina Bohumíra Zvrškovca sa tiež zúčastnila predmetného verejného súťaže o predaj štátnych pozemkov, avšak neponúkla dostatočne vysokú cenu a neuspela. To bude podľa mňa dôvod, pre ktorý to už pre médiá nebolo zaujímavé.

 1. IM: Stačí Janke Cigánikovej byť proti tomu aby sme čo i len trošku pomohli tehotným matkám. Iba pomôcť. Ona 3x orodovala v klube fašistov pri rodinnom balíčku zrejme na kolenách, len aby to nepodporili. A svojom čarom ich presvedčila, aby tehotným matkám ublížili. Rozviklávala a bojovala proti tomu, aby matky mohli pochovať potratený plod. A keď to neprešlo, bola z toho wau, podarilo sa, oni išli zakazovať potraty. Toto je pravá ruka Richarda Sulíka.

Jana Bittó Cigániková: Nikdy som proti pomocí ženám nebola, naopak, snažila som sa cez pozmeňovacie návrhy vyhodiť tie body, ktoré ženám vyslovene ubližovali. Ako napríklad, že žena musí tak dlho rozmýšľať, až interrupciu nestihne, alebo že aj ak nechcú, musia ženy  na príkaz politikov donosiť a porodiť aj vážne choré deti, alebo že nesmú dostať informáciu, kam môžu ísť na interrupciu, ktorá je u nás legálna a pod. Ale bez týchto zmien už o pomoc ženám nemal klub OĽaNO záujem. Nebojovala som proti tomu, aby matky mohli pochovať potratený plod, to dnes predsa zákon umožňuje a nemocniciam prikazuje takýto plod matke vydať. Bojovala som proti tomu, aby nemocnice nemuseli na vlastné náklady pochovávať pohrebnou službou všetky pozostatky po všetkých interrupciách, vrátane “sliznice maternice”, alebo “plodový obal bez plodu”.

 1. IM: Cítim morálnu potrebu pomenovať Richarda Sulíka tak, že kolaboruje s absolútnym zlom – Pellegrini Saková Žiga Raši.

RS: Hlasovať v opozícii tak, ako hlasuje iná opozičná strana, nie je žiadna kolaborácia. Kolaborácia je, keď si koaličný líder dohaduje podmienky zákona s fašistami a zapracuje ich pripomienky za to, že mu zahlasujú za zákon. Takto to spravil Igor Matovič pri takzvanom rodinnom balíčku. Napríklad v minulom volebnom období hlasovali poslanci OĽaNO mnohokrát s Kotlebovcami – napríklad pri odvolávaní smeráckych ministrov, lebo boli v opozícii.

 1. IM: Len sa hádzal o zem, hádzal o zem, hádzal o zem. Na poslednej KR, nič nezaberalo, fakty bokom, jemu je to jedno, on to položí. Chýba tam prepojenie so zdravým úsudkom, ktorým sa zakrývajú.

RS: Pripomínam, že v tomto prípade sa Igor Matovič zachoval rovnako ako zvyšok klubu SaS – nehlasoval za euroval (čím aj on zároveň nevyslovil dôveru vláde Ivety Radičovej). Vtedy tento svoj krok verejne vehementne obhajoval.

 1. IM: Janka Penta Cigániková. Penta preto, lebo som nikdy neregistroval nič iné, iba že zastávala záujem Penty, vždy len aby to pre Dôveru vyšlo čo najlepšie.

Jana Bittó Cigániková: Nikdy som nepodala žiaden návrh v prospech Penty, naopak, podala som návrh na také obmedzenie, aby nebolo možné si splátky úveru, ktorý bol vyplatený ako zisk, hradiť z peňazí určených na zdravotnú starostlivosť tak, ako sa to udialo v minulosti. Takýto návrh bol nakoniec aj schválený. Bojujem ale za to, aby pre všetkých bez ohľadu na vlastníctvo platili rovnaké pravidlá, aby sme tu mali trh a konkurenciu a nie jeden štátny moloch. A bojujem proti tomu, aby sa z peňazí všetkých poistencov platili manažérske chyby najmenej efektívnej štátnej poisťovne a politických nominantov v jej vedení. Lebo toto znamená len to, že niekto nebude zachránený alebo liečený.

 1. IM: Riško kamarát s Kočnerom povedal že keď si dovolíme siahnuť na ich predsedov výborov, nám nepodporia žiadne zákony. Oni budú len vydierať a ultimáta dávať.

RS: Áno, ak nám koalícia odvolá riadne zvolených predsedov výborov, nevidíme žiaden dôvod na ústretovosť.

 1. IM: Voliči sa od SaS odvracajú, lebo ste najprv povedali, že nám urobíte milosť a v pohode si schváľte balíček s opozíciou, že to nebudete považovať za porušenie KR a za 2 týždne ste nás obvinili z toho, že ste presadili rodinný balíček s opozíciou a kvôli tomuto sme ochotní povaliť vládu.

RS: Citujem Igora Matoviča z rádia Expres z 5. mája 2022: „Postavia sa na tlačovku a povedia- ak toto predložíme na vláde, budeme ignorovať ich veto a predložíme to do parlamentu. SaS odchádza z koalície….Veci, ktoré sú v súlade s programovým vyhlásením vlády, netreba dávať na koaličnú radu a priamo môžu ísť do parlamentu. Preto som navrhol Za ľudí a Sme rodina- kašlime na SaSku, ideme v súlade s PVV, nemôžeme predsa kvôli ješitnej zlomyseľnej SaSke zablokovať pomoc ľuďom. Takto to pôjde do parlamentu, či sa SaSka postaví na hlavu alebo nie.“

 1. IM: Richard Sulík si sám jediný v Európe trucuje a povie že nechajme to Grécko skrachovať, Keď skrachuje, to bude najlepšie riešenie. Celá Európa hovorí opak. On si to môže dovoliť povedať, že my, Slovensko, jedno precento z EÚ, vydierame celú EÚ že nezachránime Grécko, lebo on je najlepší makroekonóm, MF, vyšlo mu v exceli že kríza zmietajúca celú Európu, je najlepšie nepodporiť. Kvôli najlepšiemu nobelistovi, že on si nakreslí červenú farbičku, sa rozsype celá EÚ.

RS: Tu budem len citovať Igora Matoviča z jeho vystúpenia v NR SR v roku 2011: „Pred 2 hodinami som sa definitívne utvrdil, že to čo zažívame, nie je dôsledok nezodpovedného správania strany SaS. Každý súdny človek na Slovensku dnes vie, že toto je Dzurindova hra. A preto viem, že v predčasných voľbách, za ktoré budem hrdo hlasovať, budem presviedčať ľudí aby sme ľudí typu Dzurinda dostali z politiky. Toto nie je o ješitnosti jednej strany, ktorá nechcela ustúpiť a povalila vládu. Bohužiaľ v toto prípade hráme iba odpornú cynickú Dzurindovu hru.“

 1. IM: … namiesto toho sa flákal, 5 mesiacov nebol schopný predložiť EK zmluvu s SE na posúdenie a teraz Hirman chytá zajaca za chvost.

RS: Päť mesiacov sa rokovali podmienky zmluvy tak, aby boli čo najvýhodnejšie pre slovenské domácnosti. Účastníkom rokovaní bolo aj Ministerstvo financií. Súbežne sme však pripravovali aj Uznesenie vo všeobecnom hospodárskom záujme, ktoré je koncipované tak, aby minister hospodárstva mohol prijať rozhodnutie aj bez zmluvy so Slovenskými elektrárňami, teda aby lacná elektrina pre domácnosti bola, aj keby sekery padali. Návrh takéhoto uznesenia bol doručený na úrad vlády 17. augusta a od vtedy je blokovaný paradoxne práve ministerstvom financií a to aj napriek tomu, že ministerstvo hospodárstva medzičasom splnilo aj ich požiadavky na zmenu primárnej legislatívy.

 1. IM: Teraz konečne máme ministra. My sme tu doteraz mali malého chlapca, ktorý si myslel že vyhral jackpot, politika MH sa robila v drahej reštaurácii KOGO a v Dubaji.

RS: Veľké časové úseky môjho ministrovania boli reštaurácie vďaka Igorovi Matovičovi zatvorené a návštev v mojej obľúbenej reštaurácii bolo minimum. Okrem toho, Igora Matoviča trápi, kam sa chodím najesť, ale že zásadné rozhodnutia, ako napríklad preplatenie nájmov za zatvorené prevádzky, alebo zvýšenie platov učiteľov mu na stole ležali celé týždne, mu neprekáža.

 1. Také škody, ktoré som tu včera menoval. V kilečku, ktoré malo pomáhať, ubližovalo. Lebo15miliónov eur škoda, lebo sme nemohli vyberať od podvodníkov pokuty, ktorí si nekúpili známku a krížom krážom cudzinci nám behali podvodníci po Slovensku. Alebo slovenskí podvodníci si to užívali, lebo vedeli, že Sulík mi vybaví. Zjednodušovanie podnikateľského prostredia znamená, že podvodníci nemusia platiť pokuty, no ďakujem pekne.

RS: Kilečko riešilo to, že ak do dvoch mesiacov nevystaví polícia pokutu za jazdu po diaľnici bez známky, už ju nesmie vystaviť vôbec. Avšak, malé percento ľudí sa odvolalo a tento proces nebolo možné objektívne stihnúť do dvoch mesiacov. Z nepochopiteľných dôvodov sa ale polícia rozhodla nepokutovať nikoho a nie len tých, ktorí sa odvolali.  

 1. Potajomky pokútne zneužiť dôveru KR, na hulváta zneužil poslednú schôdzu pre letom a cez poslanca Kazdu a podsunul návrh, opil nás rožkom že sú to malinké technické zmeny. V dobrom sme mu to odobrili, nie sme všetci ekonómovia. A pár oligarchom presmeroval 60mil eur ročne Riško Sulík jednou vetičkou bác. A už to bolo na tých správnych účtoch. Zaplatia to milióny malých drobných ľudí, toto je odporné, to ja nenávidím…

RS: Opak je pravdou – ak je priemyselnému podniku zamedzené priamo sa pripojiť na prepravnú sieť plynu, hoci to technické podmienky umožňujú, potom mu umelo vzniká 2x náklad za to isté, pričom benefituje z toho v oboch prípadoch česká finančná skupina EPH, namiesto toho aby ušetrené prostriedky mohla firma použiť na svoj rozvoj vo forme investíciu na Slovensku, odvedených daní alebo zvýšenia miezd zamestnancom. Navyše vždy musia byť splnené aj technické a obchodné podmienky pripojenia do prepravnej siete, čo je o definované aj v európskej smernici o spoločných pravidlách pre vnútorný trh so zemným plynom, čiže akékoľvek ďalšie obmedzovanie je goldplatingom v prospech EPH. Rovnako možnosť priameho pripojenia sa na prenosovú sústavu platí v elektroenergetike. Tú má na starosti SEPS, a.s., ktorá spadá pod MF, pričom tu Matovič paradoxne nič nenamieta.  No a v neposlednom rade, poplatky za distribúciu sú regulované a rozhoduje o nich nezávislý regulačný úrad a nie Igor Matovič so svojou pokazenou kalkulačkou.

 1. IM: Od začiatku podrážanie nôh. Odzadu, zákerne, opakovane, vlastné góly, kazí hru v najhoršom možnom čase. Bolo zodpovedné hovoriť ľuďom počas covidu že im obmedzíme slobodu a nebolo to príjemné. Bolo populárne to sabotovať, najviac nám ubližovali postoje RS, Jany Penty Cigánikovej a ostatných zo SaS.

RS: Pravda je taká, že strana SaS ako jediná bola proti zatváraniu reštaurácií, fitnesscentier, divadiel a ďalších prevádzok. Navrhovali sme prísne hygienické opatrenia namiesto prizerania sa, ako slovenská ekonomika krachuje. Upozorňovali sme na neporiadok v pravidlách, keď hlavný hygienik nesystematicky počúval len Igora Matoviča a jeho nápady, pričom mnohé boli nevykonateľné. Ľudia nevedeli, na čom sú, či budú mať v pondelok svoj obchod otvorený alebo nie, niekedy nevedeli ani, čo bude na druhý deň. Upozorňovali sme na nekončiaci chaos, z ktorého krachovala prevádzka za prevádzkou. Keďže nepomáhali interné rokovania a oči sa upierali na ministerstvo hospodárstva, ktoré má na starosti podnikateľské prostredie, nezostávalo iné, ako vyjsť s pravdou von – že sa s rozhodnutiami zvyšku vlády nestotožňujeme a že naše návrhy zostávajú nevypočuté.

 1. IM: Na koaličné rady chodil na 5minút z troch hodín…

RS: Pravda je taká, že koaličné rady sa pod vedením Igora Matoviča nezmyselne naťahovali a po prebratí dôležitých bodov som často volil oveľa zmysluplnejšie využitie času – napríklad prácu na úrade. Koaličné rady som odľahčene nazýval „festivalom zabitého času“, pretože to, čo sa tam dalo vyriešiť, mohlo trvať násobne kratšie. Avšak zástupcovia SaS boli vždy prítomní po celý čas (zväčša predsedníčka poslaneckého klubu Anna Zemanová a podpredseda strany Braňo Gröhling) a prípadné úlohy sme mali vždy dôsledne splnené.

 1. IM: Po dvoch hodinách prišiel na polhodinu na kolégium a potom pred novinár povedal že tliachaniny nebude počúvať ani rešpektovať Všetkých rozviklal, vulgárne nezodpovedne, v najťažších chvíľach.

RS: Bolo to kolégium, kedy ľudia bez ekonomickej zodpovednosti opäť raz navrhli zatvoriť reštaurácie. Keď som sa pýtal, na základe akých dát tak rozhodli, dostal som odpoveď, že dáta nemajú. Neskôr bola prezentovaný nejaký zoznam, podľa ktorej sa v reštauráciách nakazilo 5 ľudí. Na to sa len ticho prizerať jednoducho nedalo.  

 1. IM: Richard Sulík dohodol s SE, že nám na 3 roky dajú garanciu rovnakej ceny pre všetky domácnosti, pri plnej spotrebe. Povedali sme dobre. Následne RS mal uzavrieť zmluvu s SE na základe memoranda. Memorandum mal predložiť EK.

RS: So Slovenskými elektrárňami som dohodol, že na roky 2023 a 2024 dostaneme elektrinu za takú cenu, aká je regulovaná cena v roku 2022, avšak ako takzvaný baseload (a nie diagram). Na toto sme boli na kľúčovom stretnutí so zástupcami SE a.s. za prítomnosti Igora Matoviča opakovane upozornení a takto je to napísané aj v memorande.

 1. IM: Lenže on (RS) si urobil cestovnú kanceláriu z MH a užíval si X dovoleniek v Dubaji miesto toho, aby doriešil zmluvu medzi SE a EK.

… a vládnym špeciálom chodil na dovolenky do Dubaja

Na dovolenke v Dubaji som bol dvakrát, začiatkom novembra 2020 a na prelome rokov 2020 a 2021, teda vyše roka pred memorandom so Slovenskými elektrárňami. Obidve dovolenky som si hradil zo súkromných peňazí. Okrem toho som tam mal celkom 6 pracovných ciest, keďže v čase od 1.10.2021 do 31.3.2022 prebiehala v Dubaji svetová výstava EXPO. Vládnym špeciálom som letel výlučne služobne.

 1. IM: Na konci augusta, tesne predtým ako zdrhol z MZ, pridal podmienku, že musia ušetriť 15 perc, potom budú mať nárast 50perc. Pozeráme že čooo? Nárast ceny z nula percent na 50 percent, to nie je to isté. Všetkých nás oklamal, nebola debata o tom že budeme molestovať chudobné rodiny. Čiže dohodol o 15 percent menej a to nám nepovedal. Podľa jeho nominanta na ÚRSO je to 386percent. Jeho zastropované ceny sú PLUS 102 perc a jeho chudák nástupca to musí riešiť. Kvôli nemu nás to bude stáť miliardy navyše. Toto je rozkrádanie verejných financií, spôsobil obrovskú hospodársku škodu tým že je diletant.

RS: Igor Matovič opäť raz zavádza. Ako MH sme predstavili návrh, podľa ktorého zabezpečíme domácnostiam 100% lacnej elektriny od Slovenských elektrární, ak usporia 15% voči svojej historickej spotrebe. Ak nie, bude im dodaný aj zvyšok, ale už za plnú regulovanú cenu. Matovič si to svojou pokazenou kalkulačkou hneď prepočítal a pred médiami prehlásil, že Sulík pripravil slovenské domácnosti o miliardu a pol. Bolo to ale aj posledný krát, pretože štátny tajomník Karol Galek mu vysvetlil, že pri regulovaných poplatkoch ministerstvo zabezpečilo legislatívnou zmenou, ktorá prešla parlamentom, aby sa prebytkami z výberu v rámci prevádzky systému mohli kompenzovať aj iné náklady. Vďaka tomuto opatreniu koncová cena elektriny nemusí na budúci rok stúpnuť vôbec, avšak regulované poplatky má v rukách nezávislý regulačný úrad, nie ministerstvo hospodárstva ani pokazená kalkulačka IM. Paradoxne však jedným z tých poplatkov, ktoré bude potrebné sanovať sú práve systémové služby, v ktorých sa skladáme na elektrinu určenú na reguláciu. A túto, žiaľ, SEPS na budúci rok zabudol/nestihol nakúpiť. Ten istý SEPS, čo patrí pod ministerstvo financií a kde pôsobia ich nominanti.

 1. IM: Poslal súpis ciest do Dubaja, stretnutie so štátnym tajomníkom 6 dní, pritom stretnutie trvalo hodinu. Papier znesie.

RS: Nič takéto sa nestalo, toto je čisté ohováranie.

 1. IM: Títo ľudia spolčení dnes s Ficom, Pellegrinim ma chcú dostať s pozície MF, na tom mne osobne vôbec nezáleží, držím to ako talizman, chcú zničiť povedomie o hnutí Oľano ako protikorupčnom hnutí aby nás pokorili druhýkrát, lebo minulý rok ten prvýkrát mu ten ťah úplne dokonale nevyšiel, lebo spravili sme fintu s ktorou nepočítal že vlastne sa vymeníme s Edom Hegerom, tak chcú nás tak potupiť, aby sme už nabudúce nezavadzali.

RS: Realita je taká, že nikto nie je viac prilepený na stoličku ako Igor Matovič.

Fintu, o ktorej Igor Matovič píše a s ktorou údajne nikto nepočítal, som navrhol ja osobne. A to, aby Heger sa stal premiérom a Matovič ministrom financií. Pripomínam, že Matovič v tom čase chcel byť akýmsi ministrom pre boj proti korupcii.

 1. IM: Ako hlbšie sa dá klesnúť, ako toto čo si spravil, kam si vtiahol SaS? Len na základe tvojej osobnej nenávisti voči mne.

RS: S Igorom Matovičom som sa snažil za posledný rok urovnať vzťahy minimálne štyrikrát, čo som detailne opísal vo svojom blogu. To predsa nerobí človek, ktorý voči niekomu prechováva osobnú nenávisť.

 1. IM: Ja som mohol hovoriť koľkokoľvek pravdu, ale cez progresívne a doslova veľakrát, poviem až fašistické niektoré médiá, ktoré odsudzujú názor človeka len preto, lebo je kresťanom, tak už ten jeho názor je hodný zosmiešňovania a názor správneho, liberálne cítiaceho a progresívneho politika je hodný vyzdvihovania len preto, lebo je správne ideologicky podfarbený, tak nech mi niekto odpustí kto tak teda cíti, že chce chrániť všetky médiá, lebo všetky médiá na Slovensku sú hodné ochrany, no nie sú. Chráňme správnych, poctivých novinárov, ktorí nesú odkaz Jána a Martiny.

RS: Nezaregistroval som ani raz, že by médiá kritizovali vierovyznanie Igora Matoviča alebo náboženskú orientáciu jeho hnutia. Zachytil som však, že keď niekto, vrátane mňa, o Igorovi povedal nepríjemnú pravdu alebo ho kritizoval, do kosti sa urazil a od tej chvíle toho človeka alebo médium nenávidel.

 1. IM: Prezidentka odmietla dať spolu s ním výzvu k očkovaniu občanom

RS: Prezidentka vyzývala na očkovanie proti covidu veľmi intenzívne a je to ľahko dohľadateľné: https://www.prezident.sk/article/prezidentka-vyzyva-na-ockovanie-jeho-spochybnovanie-je-nezodpovedne/

 1. IM: Keďže áno, minister hospodárstva poverený vládou nenakúpil testy a nevieme chrániť životy a zdravie ľudí.

RS: Priznávam, už som sa zľakol, že Igor nespomenie nákup testov… a teraz vážne: Zadanie od ministerstva zdravotníctva na nákup testov sa ukázalo ako nevykonateľné, čo potvrdila aj organizácia Transparency International Slovensko. Okrem toho, správne napísať zadanie trvalo vtedajšiemu ministrovi zdravotníctva napísať dlhých 19 dní. Toto je genéza:

V deň schválenie uznesenia vlády 19.11.2020 odišiel od ministra hospodárstva list so žiadosťou o špecifikáciu zadania parametrov testov. Stručná genéza:

 • 19.11.2020 schválenie uznesenia vlády + odoslanie listu na MZ so žiadosťou o špecifikáciu testov
 • 20.11.2020 zaslaná špecifikácia z MZ, v ktorej sme definovali závažné chyby
 • 24.11.2020 mailom zaslaná nová špecifikácia testov z MZ
 • 27.10.2020 mailom zaslaná aktualizovaná špecifikácia testov z MZ
 • 02.12.2020 mailom zaslaná špecifikácia testov z MZ na základe novej požiadavky vyplývajúcej z rokovania vlády
 • 06.12.2020 mailom poslaná definitívna podoba špecifikácia testov z MZ

 

 1. IM: Rovnaký vzorec správania ako pri Sputniku… Dnes je to to isté podlé konanie. Aký použili dôvod, keď rozhorčene oznámili 6. júla, že Matovič musí ísť dole? Porušil leg. proces pri prijímaní rodičovského balíčka, rozvrátil verejné financie s rodičovským balíčkom a ešte neviem čo škaredé s rodinným balíčkom. Ale čo bolo predtým? Máme to na kamerách ale zaujaté média to nezahrajú, že RS si kaká do huby. Že hovorí, že my s tým nesúhlasíme, ale nebudeme to vetovať a keď si to presadia s opozíciou, nebudeme to považovať za porušenie KZ… Nespýtajú sa Sulíka ako môže hovoriť, že prijatie rodinného balíčka je porušenie KZ, keď dva tri týždne dozadu ste pre médiá povedali… že v pohode si to môžu schváliť s opozíciou.

RS: Igor Matovič hrubo porušil legislatívny proces pri presadení „bagrom“ tzv. rodinného balíčka. Až v takej miere, že ho z tohto dôvodu vetovala prezidentka a dala podnet proti tomuto tzv. rodinnému balíčku aj na ústavný súd. Bez akejkoľvek odbornej či verejnej diskusie je tu dopad na verejné financie vo výške 1,3 miliardy eur, ktorý nie je krytý, naopak, má dopad na rozpočty samospráv, nemá podporu rady pre rozpočtovú zodpovednosť a je nevykonateľný. Námietky rezortu školstva, ktorý mal časť zákona realizovať, boli odignorované. Tu primárne nejde o to, čo platí podľa koaličnej zmluvy, ale čo platí v demokratickej spoločnosti podľa našej ústavy – tieto základné pravidlá z ústavy Igor Matovič porušil. To, že pri presadení tzv. rodinného balíčka rovnako hrubo ignoroval koaličného partnera SaS, a tým porušil aj koaličnú zmluvu, je len smutným faktom.

 1. IM: … ale rovno už predtým mal dohodnutých kľúčových hráčov v opozícii, že to nepodporia, vedel, že nám to neprejde a chcel nás pokoriť, potupiť, ukázať, že vlastne sme to nepretlačili cez parlament.

RS: Ďalšie čisté klamstvo. S nikým z celého parlamentu som nedohadoval podporu, respektíve nepodporu rodinného balíčka.

 1. IM: Richard Sulík zistil, že nemôže vydierať s 12 poslancami a ak by vydieral znova, pošleme ho do kytek a budeme v pohode vládnuť bez neho. Rozbil stranu Za ľudí, doslova sa spolčil s Máriou Kolíkovu, pokúsil sa anektovať celú stranu a dnes buďme radi, že sa podarilo, že pár ľudí zostalo mimo tohto pokusu a zostalo verných svojej značke Za ľudí. … Teda nepodarilo reálne povaliť vládu, lebo sme urobili nečakanú smičku s Edom Hegerom. Dosiahol nejaký swich ale vedel, že musí sa na to prichystať trošku lepšie.

RS: Že som rozbil stranu Za ľudí, je účelové klamstvo. Strana Za ľudí sa rozpadla sama, potom čo ju opustil jej zakladateľ. Potom, ako v tejto strane prebehol silný boj o moc a následne sa Mária Kolíková rozhodla opustiť stranu Za ľudí, spolu so šiestimi poslancami, som jej dal ponuku vstúpiť do klubu SaS.

Avšak, tu výnimočne hovorí Igor Matovič aj pravdu, keď tvrdí, že „sa nepodarilo reálne povaliť vládu“.

Takže zhrniem tie moje údajné tri povalenia vlády:

 • V roku 2011 spojila Iveta Radičová hlasovanie o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde (napriek písomnému prísľubu, že tak nespraví) a teda sme sa hlasovania nezúčastnili, presne ako Igor Matovič.
 • V roku 2021 sa, ako hovorí sám Igor Matovič, nepodarilo povaliť vládu
 • V roku 2022 k žiadnemu povaleniu nedošlo, vláda funguje za pomoci fašistov úspešne ďalej.
 1. IM: … potrebujeme na to získať prachy, áno povedzme si, zo zdanenia Rišových kamarátov, oligarchov, zbohatlíkov slovenských. Vtedy bol schopný použiť veto, vtedy ho poznal… keď chcel chrániť zisky svojich kamarátov. Že tým ublížil tým učiteľom a zo svojho ministra školstva urobil pajáca, ktorého trikrát na vláde donútil aby hlasoval proti zvýšeniu platu učiteľov.

RS: Igor Matovič nikdy na vláde nepredložil žiadny návrh zvýšenia platov učiteľov naviazaný na vyššie dane. Boli to iba reči pre kamery a do vetra. Čiže o tomto neexistujúcom zákone sa logicky nehlasovalo. A teda ani Braňo Gröhling nemohol hlasovať proti zákonu, ktorý existoval len rečiach Igora Matoviča.

Teraz najčítanejšie

Richard Sulík

Rozhliadnite sa. Vidíte snáď na Slovensku niekoho iného, kto nemá žiadny korupčný škandál, kto drží slovo, kto má program zostavený naozajstnými expertmi, kto má viac ako 10 rokov skúseností, ako tieto konkrétne riešenia pre ľudí presadiť, kto sa neriadi ideológiou, ale zdravým rozumom a kto má úprimnú chuť postaviť tú najlepšiu možnú budúcnosť pre Slovensko?
Všetci, ktorí nám veria, menia hru s nami. Nenechajú sa podplatiť rozhadzovaním, ktoré budú splácať naše deti. Už majú dosť chaotických amatérov. Zaujímajú ich konkrétne zmeny, pre ktoré sa mladým oplatí zostať na Slovensku. Chcú už konečne reálne výsledky.
A chcú sebavedomé Slovensko, ktoré najlepšie vie, čo potrebuje.
Sme SASKA a meníme hru.