BLOG
Miroslav Kizák
Miroslav Kizák
3 703

Graffiti môžu byť aj ozdobou

Pri spomenutí slova „graffiti“ si najskôr asi vybavíte nejakú útulne počmáranú železničnú alebo autobusovú stanicu alebo zdevastovanú pamiatku. Tí trošku umelecky rozhľadenejší si ešte spomenú na zopár umelecky pomaľovaných stien a objektov, kde to povolili majitelia.

Všetky obrázky v tomto článku boli uverejnené so súhlasom autora

 

So zvyšujúcou sa popularitou hip-hopu/rapu a iných príbuzných štýlov sa zvýšil aj záujem o tzv. sketche, čiže okrasné nápisy v štýle graffiti. Písmená, čísla a iné znaky v nich dostávajú rôzne tvary a často doslova hýria farbami.

V ďalšej časti série o pozoruhodných ľuďoch z môjho okolia blízkeho i ďalekého Vám predstavím môjho bývalého kolegu z kníhkupectva a zároveň umelca, ktorý sa sketchom a podobným technikám venuje vo voľnom čase.

Medzi inými je aj takým mojim filmovým „reminderom“. Nemusím ani sledovať všelijaké filmové stránky, na dobré veci v kine ma vždy neomylne upozorní. Oceňujem to hlavne pri komiksovkách, ktorých vychádza toľko, že sa v tom ledva vyznám.

Ale zas odbieham, ako to mám vo svojich článkoch vo zvyku. Nechajme prehovoriť Michala Bojkasa samotného…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

O tvorbe a sketchoch

Kedy si začal s kreslením?

MIŠO: Nazdar teda, no úplne začiatky sa datujú ešte asi na prelom rokov 1999/2000, keď som ešte chodil na ZŠ. V tej dobe som nešiel na lyžiarsky zájazd (čo som teda asi dobre urobil hehe) a všimol som si, že nejaký chalan pár lavíc predo mnou si dačo čmáral, tak som si povedal, že skúsim aj ja, len tak z nudy. No o nejakých graffiti či street arte som v tej dobe ani nechyroval. Intenzívnejšie som sa do toho ponoril potom až na strednej škole :)

 

Čo Ťa priviedlo ku štýlu graffiti? Vždy sa ti páčili alebo Ťa k ním niečo priviedlo?

MIŠO: Hmm nebol to žiaden konkrétny impulz, nikto na mňa vo sne neukázal prstom že „hej ty od zajtra budeš kresliť“. Ako dieťa som vraj rád kreslil. A vlastne nejako človek, keď žije na sídlisku a vidí všeličo možné, tak ho to ovplyvňuje, formuje a rozvíja. Mňa zaujali krásne farebné steny v BB.

 

Ako Tvoje sketche vznikajú a čo pri ich tvorbe používaš?

MIŠO: Vznikajú tak, že si najprv urobím obrysy (outline) ceruzkou, potom to obtiahnem na 99% čiernou fixkou (markerom) a následne dofarbujem. Používam pastelky na tieňovanie, iné fixky na dolaďovanie sketchu.

Jasne existuju špeciálne fixky na graffitti ako su Stylefile, Molotow, Montana a iné. Pár som skúsil kúpil, no cenovo sú drahšie a dlho by mi nevydržali. Minulý rok som si však kúpil v Kodani takú dánsku variáciu na molotow, 48-pack obojstranne hrubá/tenká a boli cenovo super, vydržali dosť dlho, skoro na celý A4 celkom hrubý sketchbook, čo ma výrazne potešilo. :)

Ceruzku mám jednu aj rok, hlavne nech je ostrá a farebné pastelky si viem kúpiť tiež mrte veľa, keď mám chuť a pocit že ich potrebujem hehe.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zvykneš si pri kreslení púšťať hudbu a ak áno, tak akú?

MIŠO: Jasná vec, bez toho to nejde a či som ju počúval na veži v BB, cez sluchátka alebo v BA, vždy je to príjemnejšie a nejak mi to už k tomu patri. Pustím si nový album, ale aj hocičo staršie, mám z čoho vyberať :)

Teraz napríklad počúvam druhý album od Nicki Minaj :)

 

Ako často a kde kreslíš?

MIŠO: Kreslil som denne a veľa, najmä keď som bol v BB. Ešte v 2013/2014 to bolo skoro každý druhý deň. Teraz, keď som zmenil robotu, je to len cez víkend, málokedy v týždni. A samozrejme závisí to aj od toho či mám sketchbook a fixky (čo väčšinou mám).

Nerád kreslím na posteli, stôl je najlepší a hlavne nech je veľký, lebo na minulom priváte som mal malý a robil som do A3 sketchbooku, a to bolo strašne nepohodlné, aj keď sketche z toho obdobia považujem za jedny z TOP, aké som urobil nielen v tom roku.

 

Rozmýšľal si už, že by si svoje kresby ponúkol povedzme tetovaciemu štúdiu alebo ako motív na vinylové nálepky na autá a pod.?

MIŠO: Tetovaciemu štúdiu veru nie, aj keď jeden kamarát z práce o to prejavil záujem. A ani nálepky na autá mi nenapadli, ale ktovie? Možno si raz niekto zaželá. V tom prípade určite ponuku neodmietnem. Rád skúšam nové veci a hrám sa :)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Máš nejaké konkrétne ciele alebo ambície, ktoré by si chcel dosiahnuť?

MIŠO: No pred 2 rokmi som mal možnosť mať svoje sketche rôznych formátov na stene v jednej martinskej kaviarni a som zato veľmi vďačný, dokonca tam boli o par mesiacov dlhšie ako mali. Myslím, že to splnilo účel, ľudom sa vraj páčilo a beriem to ako takú milú zmenu.

Týmto zdravím Maťku a Petra.

Robil som sketche pár kamošom, bývalým spolužiakom či kamoškám, do bývalej práce. Riešil som nejaké galérie v BB aj v BA, no je to dosť ťažké a niekedy komplikované, a nejako nebolo z toho nikdy nič.

Jeden rozhovor som mal na jednej US stránke aj s videom mojich sketchov. Ešte ten rok (2014) som robil a dohadoval sa cez Facebook s jedným US človekom, ktorý robil nejaký rapový mixtape. Poprosil ma, či by som mu spravil obálku, tak už som mal obrázok hotový, no nakoniec to padlo z jeho strany, škoda.

Teraz tieto dni riešim opäť nejaké skôr abstraktne plátna. Už je pár hotových, nie sú to graffiti, ale páčili sa a dúfam, že to vyjde.

 

Každý umelec má nejakých obľúbencov, ktorí ho v jeho tvorbe priamo či nepriamo ovplyvňujú. Akí sú takí tvoji TOP?

MIŠO: Tak zo slovenských writerov ma najprv zaujali a všímal som si ľudí z BB. Z Bratislavy v 90tych rokoch a po roku 2000 pochopiteľne crew ako Rascals, Mutants, KGB, RBS, PFK. Potom cez výšku SWR Aalebo SNO crew.

Z Česka ma veľmi ovplyvnili a doteraz ich uznávam mena typu Cakes, Phoe, Pasta Oner, La4, Pois a hlavne Wladimir 518.

Zo zahraničných nemeckého kinga Slidera alebo Can 2. Kopec ľudí z USA napr. JLO, neviem, je ich dosť a väčšinu mám na Facebooku ako friends a vidím, čo maľujú do sketchbookov, a to ma taktiež inšpiruje. Čo sa týka báb, tých je málo a nejak zvlášť ich nesledujem. U mňa je najlepšia, úplné mega-top ženská jednoznačne nemecká MAD C. Viac-menej je mi jedno kto je z kade, musí ma hlavne zaujať jeho štýl, farebnosť piece-u alebo sketchu, skôr mám rád, keď sú veci aj čitateľné.

IMG_20150621_135122

Hudba pre oči

Všimol som si, že fandíš hip-hopu/rapu, a to nielen slovenskému ale všeobecne… máš nejakých top interpretov, prípadne aj konkrétne albumy?

MIŠO: No zo slovenského mám rád skoro všetko od Kontrafaktu, Separa, Moma až po Majka Spirita či H16. Teraz sa veľmi teším na druhý album od LUZY, DMS a som zvedavý, čo prinesie Rytmus.

Z českých veci jedine Dj Wicha, LA4, PSH alebo Ektora. Počúvam hlavne US a UK albumy. Už dávno nie len RnB či rap. Posledné mesiace ma zaujali Giorgio Moroder comebackový album, nová Janet Jackson, výborné nové albumy od Disclosure, Jordin Sparks, Ciari, NERVO, The Weeknd, Nicki Minaj – Pinkprint,….

 

Čo počúvaš mimo tohto štýlu?

MIŠO: V neskorých 90tych rokoch som vyrastal na elektre, house, na SK/CZ dance music (nie MC Erik a Barbara LOL) a pochopiteľne pop. Milujem Daft Punk a staré albumy od Chemical Brothers, soundtrack k filmu Pláž je kultový britsky dance mix, čiže nemám problém si pustiť veci od Tiesta, Aviciiho, Davida Guettu ci Swedish House Mafie. Z popu sa rád vraciam do dávnych čias k best offke Backstreet Boys ci Jennifer Lopez alebo Enriqua Iglesiasa.

IMG_20140124_110158

Hulk je zelený a Captain America modrý, Loki šialený a Kraken mokrý

Viem o tebe, že si celkom maník do filmov… prezradíš nám, aké sú Tvoje top filmy, či už staršie alebo novšie?

MIŠO: No býval som maník do filmov viac, teraz sa to skôr otočilo na seriály :)

Filmy a filmové infošky sledujem veľmi rád a vždy. Pozriem si skoro všetko, ale milujem sci-fi, komédie, sem tam dáky horror alebo dobrý triler. Nemám rád staré retro, vojnové filmy, westerny alebo romantické veci.

Filmy, ktoré si vždy rád pozriem, sú napr. Matrix 1 a 2, Districk 9, Donnie Darko, Scary Movie 1, Hele kámo kto tu varí, Napoleon Dynamite, Harry Potter 1-7, Vreskoty milujem, veľa iného…novšie napr. Prometheus, Home, Melancholia, Hanna, Perfect Sense, Need for Speed, Star Trek tie nové dva filmy, Scott Pilgrim, Kick Ass 1, Interstellar alebo Hunger Games…..

 

Aký je Tvoj obľúbený superhrdina/záporák z Marvelu a DC?

MIŠO: Teraz čo chodí FLASH na CW, tak tú postavu veľmi môžem. Je to pecka a každému ten seriál môžem len odporučiť. Škoda, že nebude ten herec aj v tímovke DC Justice League (2017). Batman je fajn, Man of Steel – Superman bol cool spravený.

Inak nemám vyslovene obľúbenú postavu, že teraz mám doma od nej doma všetko a tak nejako. Baví ma celkovo to MCU a DC filmové universum ako to robili, robia a budú robiť, prepájajú a všetko sa to zväčšuje. To si idem aj keď nemám doma hromadu komixov.

 

Na ktorý film, nemusí byť komiksový, sa najviac tešíš?

MIŠO: No to už teraz viem, že deň pred premiérou – Deadpool, Batman vs. Superman, Suicide Squad budem zle spať. Haha…

No teším sa pochopiteľne na Prometheusa 2 , Votrelca 5 asi v roku 2017, kopu ďalších marveloviek. Bude toho dosť, sem tam dáky zaujímavý horror ako v Zajatí Démonov 2, alebo ten Harry Potter spin-off ,,, a nesmiem zabudnúť na Akty –X v januári 2016. Proste čaká nás filmový raj :)

 IMG_20140304_103512

Žaba na osem – no žaba né?

Odkiaľ pochádzaš a v kde momentálne žiješ?

MIŠO: Pochádzam z Banskej Bystrice kde som strávil relatívne krásne a šťastné detstvo, ale už som rád, že tam nie som, lebo tam celkovo skapal pes. Ale vždy sa tam rád vrátim, lebo tam mám rodinu, a pár kamošov tak asi tak.

Momentálne bývam v bratislavskej Petržalke.

 

Inšpiruje Ťa aj toto prostredie v tvorbe?

MIŠO: BB ma formovalo skôr v minulosti na základnej a strednej škole, ľudí, ktorí maľovali v Bystrici, som neskôr videl tvoriť osobne, čo ma nakoplo ešte viac, časom som už poznal každý tag či chróm v meste od koho je, či je starý alebo nový.

Dosť ma ovplyvnila Bratislava, aj keď som tu ešte nežil, ale aj Zvolen, internet, nejaké tie SK/CZ hip-hop weby, graffiti časopisy ako napr. poľský Concrete, slovenský a jediný Outline, český Clique, nemecký StyleFile a vynikajúca retrospektívna česká kniha mapujúca graffiti CZ scénu od počiatkov až do asi 2006 – In Graffitti We Trust. Veľmi rád chodím na výstavy, vernisáže, milujem moderné umenie, či už je to maľba alebo inštalácie.

 

Máš nejaké miesto, kde sa tu rád vraciaš? Kde sa vždy dokážeš upokojiť a načerpať energiu?

MIŠO: Do BB sa rád vraciam, lebo som tam vyrastal, je to môj domov a neviem si predstaviť, že by som tam nebol povedzme pol roka. Sú tam miesta, ktoré budem mať už navždy uchované v pamäti. V Bratislave mam taktiež kopu miest, ktoré mám rád a cítim sa tu už ako doma.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ešte stále robím v kníhkupectve, kde si dlhšie pôsobil aj Ty… aké knihy najradšej čítaš? Prezraď nám aj svoje obľúbené kúsky.

MIŠO: No nemám žiadny žáner, skôr ma musí zaujať kniha samotná, a to už je jedno, či je od Slováka alebo Nemca. Mám obľúbeného slovenského autora a to Michala Hvoreckého. Mám všetky jeho knihy, páči sa mi jeho životná filozofia, myšlienky, názory alebo blogy. Aj jeho knihy po roku 2000 ma dosť ovplyvnili v živote a vždy sa k nim rád vrátim.

Díkes za rozhovor, veľmi si to cením a hádam sa to bude dobre čítať, ČAFTEEE :)

 

Tak vidíte, celkom zaujímavý týpek. Ak chcete vidieť viac z jeho tvorby, prípadne sa na neho nakontaktovať, navštívte jeho umelecký profil :)))

graffiti fresh

 

 

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Metalista, ktorému nie je jedno, čo sa deje vo svete i doma :)))

Blogy

|