Denník N

Oni sa nehanbia, oni nemôžu, pomýlený pán Matovič

Morálne dno nemá konca a vždy ho možno opäť preraziť. O tom ma presvedčil status Igora Matoviča, ministra financií a hrdého hetero muža. On a mnoho ďalších ľudí si totiž neuvedomuje, že žijeme v chorej spoločnosti, kde homosexuál je občanom druhej kategórie, kým násilník je hrdým otcom a hlavou tradičnej rodiny.

Vážený pán Matovič, ak si skutočne myslíte, že členovia LGBT+ komunity sa hanbia za svoju prirodzenosť, ktorá pre nás predstavuje inakosť, tragicky sa mýlite. Nie, oni sa nehanbia priznať, že milujú. Oni to v tejto krajine nemôžu urobiť bez strachu z toho, že budú odsúdení. Rodinou, blízkymi či spoločnosťou. Lebo atmosféra nenávisti a toxickej maskulinity je zažratá v každej sfére a vrstve spoločnosti.

Váš status je úbohým dôkazom toho, že ste nič nepochopili a že aj vo vražde dvoch úžasných ľudí dokážete vidieť len a len seba. Z akého dôvodu verejne prehlásite, že ste heterosexuálny muž, ktorý má manželku? Máte azda pocit, že takéto vyhlásenie je hodné obdivu?

Máte azda pocit, že vás tento status stál nekonečné množstvo odvahy a vnútornej sily? Máte azda strach, že keď o sebe vyhlásite, že ste hetero muž, stratíte priateľov, rodinu, rešpekt a stane sa z vás občan druhej kategórie bez práva na rodinu?

Nie. Vás, hetero muža, ktorý dokonalo napĺňa spoločenskú predstavu o ideálnej ľudskej bytosti reprodukujúcej spoločnosť, nebude nikto nenávidieť pre vašu sexuálnu orientáciu. Nikto vás nebude napádať, verejne či neverejne zosmiešňovať, ponižovať, urážať a štvať proti vám spoločnosť. Nikto vám nevezme vaše práva a vy sa nebudete musieť roky snažiť o ich získanie.

Výchovná facka od hetero ocka je lepšia než otec homosexuál

Hetero muž má totiž všetky práva, ktoré si vy viete predstaviť. Hetero muž si môže vziať svoju lásku tak, ako ste to vy urobili s vašou P. Hetero muž môže založiť rodinu a zdieľať fotky z obývačky bez toho, aby mal strach. Hetero muž môže svoju partnerku vziať za ruku na ulici a nikto ho nenapadne pre jeho lásku. Hetero muž si môže adoptovať deti a môže ich vychovávať. Lebo „tradičná“ (otec, matka, deti) rodina je jedinou vami uznávanou rodinou.

A je celkom nepodstatné, že aj takáto tradičná rodina vychová vraha. Je nepodstatné, či bude v takejto rodine absentovať láska a vzájomná úcta. Nezaujíma vás domáce násilie. Nezaujíma vás neúcta k ženám, k deťom, k mužom.

Pretože hetero muž má – na rozdiel od homosexuálneho muža – právo na rodinu. A je len na ňom, ako sa bude k deťom či k partnerke správať. Pretože hetero agresor či alkoholik je podľa vašej predstavy rodiny lepším otcom a vzorom než milujúci otec, ktorý má manžela či partnera. A preto tisícky detí vyrastajú s násilnými rodičmi a ďalšie tisíce v detských domovoch.

Lebo naša spoločnosť nedopustí, aby dvaja ľudia rovnakého pohlavia vychovávali vlastné či adoptované dieťa, no celkom ľahko prehliadne domáce násilie. Ba dokonca, my považujeme násilných ľudí za dobrých rodičov, ktorí majú právo na dieťa – čo na tom, že dieťa si okrem bolesti odnesie doživotné traumy a choré vzorce, v ktorých násilie patrí k láske.

Vy a vaši kolegovia živíte v sebe a v spoločnosti predstavu, že pre vývoj detí je ohrozujúca láska dvoch mužov či žien. Nie, láska nikoho neohrozila. To, čo skutočne ohrozuje a ničí deti, to, čo z nich robí traumatizovaných ľudí, vrahov, to, čo v nich vytvára priestor pre nenávisť, to, čo stojí za psychickými problémami, to nie je láska LGBT+ komunity.

Budúcnosť detí ničí traumatické detstvo bez lásky, bez rodičov, bez úcty, bez rešpektu, bez pohladenia, bez nádeje. Detstvo v strachu, detstvo v zajatí domáceho násilia. Dieťa nesmie vyrastať v obklopení násilia. Dieťa musí vyrastať v láske. A vy, ani nikto iný, nemá právo rozhodovať o tom, ktorá láska je lepšia. Pretože ona je len jedna a každý si ju zaslúži. Deti, LGBT+ ľudia aj hetero ako vy.

Teraz najčítanejšie

Alexandra Mravíková

Som človek, ktorému nie sú ľahostajné veci naokolo. Človek, ktorý sa rád zamýšľa. Človek, ktorý sleduje, počúva, vníma a hodnotí. Liberálne slniečko, ktoré verí, že ľudia sú si rovní a všetci by mali mať rovnaké práva. Silný anti-determinista.