Denník N

Ako na parlamentné voľby 2016

Celá situácia okolo volieb vyzerá na prvý pohľad dosť zúfalo. To vieme všetci. Napriek kauzám stúpajúce preferencie Smeru a ich brilantný manažment ohľadom utečeneckej krízy a na druhej strane klinická smrť opozície.

Mňa ale najviac mrzí, že väčšina ľudí sa v zmýšľaní zastavila v tomto bode a dookola sa v diskusiách omieľa to isté. Súčastnú situáciu zmeniť nemôžeme, to je fakt. Čo ale môžeme zmeniť, je pohľad na vec. Svoje myslenie. A to môže urobiť každý, bez ohľadu na to, kto sedí v parlamente.

O čo mi vlastne v mojom blogu ide?

Oveľa väčšia hrozba ako ďalšie štyri roky so Smerom mi príde rezignácia ľudí, ktorí chcú zmenu a fungujúci štát. Prechádzať si diskusie pod článkami o voľbách a nenájsť tam ani náznak konštruktívneho zmýšľania alebo nejakej stratégie podľa mňa nie je spôsob, ako začať veci obracať iným smerom.

Ja neviem, či si uvedomujete, že týmto nahrávate tým, ktorých nechcete. Skúste na to myslieť, keď nabudúce budete mať nutkanie si znova zanadávať na Smer a všetkým pripomenúť, ako sa na Slovensku nedá mať fungujúci štát. Každým týmto vyjadrením totiž svojou malou trochou prihrávate Smeru a im podobným do karát a rolujete im tak červený koberec do parlamentu.

Ak sa dokážete na chvíľu zastaviť a potom skúsiť porozmýšľať, ako by to šlo celé ináč, verím tomu, že na dačo prídete. Na dačo, čo uvoľní vášmu stavu bezmocnosti z tejto situácie. Keď začneme spoločne rozmýšľať nad tým, ako sa to celé dá ešte zachrániť namiesto lamentovania, dodá nám to vnútornú silu a aj pocit, že každý môže niečo zmeniť. Tak ako každý svojou trochou frflaním prihráva Smeru, tak isto môže každý konštruktívnym zmýšľaním prihrať fungujúcemu štátu, ktorý tu raz chceme mať.

Ak vás dačo napadne, nemusí to byť hneď spásonostné riešenie, ale na základe vašej myšlienky môže zas niekoho druhého napadnúť niečo, čo by ho bez vášho pohľadu na vec možno nenapadlo a možno by sa ani nemal chuť zapojiť do diskusie plnej nárekov a sto krát otrepaných fráz plných bezmocného hnevu.

Čo napadá v celej tejto na prvý pohľad bezútešnej situácii mňa, je vymyslieť volebnú stratégiu na minimalizáciu škôd do budúcnosti. Ale hlavne mi ide o to, aby ľudia začali konečne myslieť ináč a pochopili, že zmena sa musí začať naprv v naších hlavách.

Je jasné, že hlavný kormidelník nám ju neprinesie a preto sa musí začať z dola. A to sme my všetci. My všetci môžme myslieť na to, ako sa čo najefektívnejšie zachovať v týchto voľbách a môžme o tom začať diskutovať už teraz. Ak vznikne konečne raz aj pozitívna nálada, respektíve konštruktívna diskusia, verím tomu, že sa konečne aj môžme pohnúť ďalej z tohto začarovaného kruhu a tiež verím tomu, že za tri mesiace sa môže zmeniť veľmi veľa. Ale momentálne si toto celé brzdíme len my sami. Nebrzdí nám to nikto iný. A to je fajn. Lebo zmeniť to zas môžme nezávisle od niekoho iného.

Môžme si vytvoriť akési volebné povedomie. Aby sme vedeli, ako sa pri urnách správať. Dzurinda napísal, že to hodí niekam od stredu slepo na pravo. No pravdupovediac, inú stratégiu momentálne nemám ani ja sám, ale chcem nad tým rozmýšľať, chcem ísť do tých volieb s tým, že som urobil čo bolo v mojich silách, aby dopadli čo najpriaznivejšie. Nechať to len tak plávať a potom zbierať trpké ovocie, seriously, toto sme chceli :D?

Keby som mal byť konkrétnejší čo sa týka volebnej stratégie ktorá napadá mňa, tak by sme spoločnými silami mohli zostaviť rebríček ľudí, ktorým veríme a ktorých by sme do parlamentu chceli dostať a potom hľadať spôsob, ako ich tam prekrúžkovať a pretlačiť ich tam čo najviac. Takto by vycítili aj oni našu podporu a aj im by sa takto pracovalo oveľa ľahšie. Mne sa vždy páčila Lucia Žitňanská. Podľa mňa bola veľmi schopná ministrka spravodlivosti, išla bez strachu po krku Harabinovi. Ju by som chcel ako ministerku spravodlivosti aj teraz. Ale aj ona potrebuje mať okolo seba svojich ľudí, aby mohla pracovať.

Ak vás teda napadajú iné mená či stratégie tak budem veľmi rád, ak sa s nimi podelíte dole v diskusii. Ak ale chcete diskutovať o tom, ako to celé aj tak nemá zmysel, poprosím vás, buď sa zdržte komentára, alebo si choďte dať kolečko okolo baráku skúste až potom písať, ideálne niečo konštruktívne. Chcem aby vznikla nádejná diskusia. Myslieť možno niekedy trochu bolí, ale stojí za to.

Nebuď hlupák, aj keď to občas trochu bolí mysli, celý tvoj život je iba odraz tvojej mysli. Keď chceš pochopiť kto si začni pátrať, lebo keď neurobíš nič budeš chátrať. (H16)

Tak, práve som prispel svojou trochou ja, ako vidíte, tak sa to presne takto dá a teším sa na vaše podnetné príspevky.

Teraz najčítanejšie