Denník N

Podcast pre tento týždeň: Ako môžu hodnoty konštánt vo vesmíre poukazovať na Boha

Trent Horn nedávno priniesol vo svojom podcaste The Counsel of Trent epizódu o argumente pre existenciu Boha z jemného doladenia (ang. fine-tuning) hodnôt konštánt vo vesmíre.

Horn najprv vysvetľuje podstatu tohto argumentu a jeho zarámcovanie tak, aby bolo jasné, že sa jedná o argument, ktorý sa snaží zodpovedať na otázku „Aký je dôvod toho, že konštanty vo vesmíre majú práve tak špecifické hodnoty, ktoré umožnili existenciu života?“

Vysvetľuje rôzne nepochopenia tohto argumentu a obraňuje ho proti námietkam ako „konštanty vo vesmíre nie sú doladené“, „vesmír nie je doladený“ či „na doladenie konštánt nie je potrebné niečo, čo by ich ladilo.“

V epizóde sa pozerá na najlepšie verzie námietok od širokého spektra ateistov a zároveň končí epizódu polemikov, či tento argument naozaj poukazuje na Boha, alebo sa jedná o priveľký skok.

Epizódu je možné zhliadnúť nižšie alebo TU.


Teraz najčítanejšie

Ján Čegiň

Študujem PhD v IT, zaujímam sa o filozofiu náboženstva, históriu, apologetiku a teológiu. Konštruktívna kritika a slušná diskusia vítané. Najskôr ma zastihnete na e-maily, keďže FB nepoužívam.