Denník N

Ako sme „stratili záujem“ o investora na východe

Regionálne rozdiely treba znižovať a práca musí ísť za ľuďmi. Toto sú dve dlhodobé zásady strany SaS a počas môjho pôsobenia na ministerstve hospodárstva sme ich aj systematicky napĺňali. Konkrétne sme pritiahli Volvo do Košíc, Bosch do Prešova a začali sme budovať priemyselné parky v Sabinove a v Rimavskej Sobote. To je na dva roky viac než dlhé-predlhé roky predtým dokopy.

Do Rimavskej Soboty sme predbežne získali aj investora, a to firmu Ziegler. Mali záujem o výrobu montovaných drevodomov, avšak zároveň aj o výstavbu píly s kapacitou jeden milión metrov kubických dreva. To je šialene veľa, najmä, ak ide o drevo ihličnaté.

To samozrejme narazilo na nevôľu veľkých slovenských hráčov, konkrétne firmu Rettenmeier a najmä firmu PRP z Lučenca, len 30 km od Rimavskej Soboty. Aj malé, lokálne píly sa cítili ohrozené. V podstate išlo o surovinu, ktorej najväčším dodávateľom sú večne v korupčnom bahne sa nachádzajúci štátny podnik Lesy š.p., ktorý dodáva približne polovicu dreva.

Riešenie sa črtalo v novej obchodnej politike spoločnosti Lesy š.p., no vtedajší generálny riaditeľ Tibor Kőszeghy to prehnal s transparentnosťou a bol odídený. Črtala sa však iná alternatíva, a to boli rokovania medzi firmou Ziegler a PRP ohľadom nejakého druhu spolupráce. Píšem nejakého druhu, lebo jednak nepoznám všetky detaily možnej kooperácie a dvojak takéto informácie určite vnímajú dotknuté firmy ako obchodné tajomstvo.

Každopádne tieto rokovania neviedli k úspechu a tým sa priestor pre zmysluplné začlenenie firmy Ziegler výrazne zúžil. Milión metrov kubických ročne je o polovicu viac ako spracuje druhá najväčšia píla v krajine. Zároveň sa začal črtať iný investor, z elektrotechnického priemyslu, ktorý by na menšej ploche zamestnal viac ľudí a v čistejšej a menej hlučnej výrobe.

Som presvedčený, že počas budúceho volebného obdobia bude priemyselný park v Rimavskej Sobote nielen dobudovaný, ale že bude uzavretá investičná zmluva s prvým veľkým investorom. Strata firmy Ziegler preto nie je tragédiou.

Teraz najčítanejšie

Richard Sulik

Záleží mi na tejto krajine. Lebo tu chcem žiť, lebo sem patrím. Nechcem aby moje deti opustili Slovensko, ako moji rodičia v 1980. Preto som v politike, preto spravím všetko, aby Slovensko bolo lepšou krajinou pre život. Máme na to. Máme skvelých ľudí, krásnu krajinu, mier a ak bude veci verejné spravovať lepšie, bude tu radosť žiť.