Denník N

Paralen – prvá pomoc pri bolesti a horúčke

paralen proti nachladnutiu

Takmer každý má v domácej lekárničke Paralen. Častokrát je prvou voľnou pri miernej bolesti alebo horúčke. Hlavnou zložkou Paralenu je liečivo paracetamol. Aj keď v lekárňach nájdete mnoho iných liekov na bolesť, Paralen je osvedčenou klasikou. Prečo je tomu tak a ako používať Paralen prospešne pre vaše telo?

Paracetamol – historické okienko

Vedeli ste, že paracetamol, ktorý je hlavnou liečivou zložkou Paralenu, sa začal komerčne používať v 50.rokoch 20. storočia v USA? Až potom sa postupne presunul do ďalších oblastí sveta.

Paralen proti bolesti, ale nie na zápal

Mnoho z nás siaha po Paralene práve vtedy, keď potrebuje uľaviť od akejkoľvek bolesti v tele alebo znížiť zvýšenú telesnú teplotu (od 38 °C vyššie).

Z odborného hľadiska hovoríme, že Paralen má analgetické a antipyretické účinky, no nepôsobí na zápal.

paralen uzivanie

Pomoc pri akejkoľvek bolesti

Paralen 500, 125 a iné varianty dostupné na trhu pomáha pri znížení bolesti rozmanitého charakteru – pri chrípke, pri bolestiach hlavy, zubov, pri menštruačných bolestiach, pri bolestiach chrbtice, hrdla, nachladnutí či iných infekčných ochoreniach.

Je určený na liečenie slabej až stredne silnej bolesti.

Kto nemôže užívať Paralen

Paracetamol pôsobí na pečeň, preto k rizikovým skupinám jeho užívania patria pacienti so závažným ochorením pečene (vírusové hepatitídy, akútny zápal pečene, závažná pečeňová nedostatočnosť).

Na druhej strane ho môžu užívať pacienti so žalúdočnými a dvanástnikovými vredmi a tiež chorí, ktorí nemôžu kyselinu acetylsalicylovú.

Určite sa vyhnite kombinácii Paralen + alkohol. Môže spôsobiť vážne poškodenie pečene.

Ako užívať Paralen

Aj keď ide o voľnedostupný liek, je to stále liek a nie cukríky. Istotne sa musí dodržiavať dávkovanie určené výrobcom pre všetky vekové kategórie.

Výhodou je, že ho môžu užívať dospelí a mladí ľudia (tablety, horúci nápoj) a aj deti v závislosti od veku a váhy (tablety a sirupy).

Pre dobré účinky paracetamolu najlepšie urobíte, keď si dáte Paralen po jedle (no môžete aj pred jedlom) a dobre ho zapijete čistou vodou.

Ak bolesť pri pravidelnom niekoľkodňovom používaní Paralenu neustupuje, zájdite radšej za svojím lekárom.


Foto: elements.envato.com

Teraz najčítanejšie

etabletka logo

eTabletka

eTabletka online lekáreň

Predaj liekov, vitamínov, zdravej výživy, doplnkov stravy, kozmetiky, veterinárnych produktov. WEB: etabletka.sk

Tento blog je platený.