Denník N

N. T. Wright: Pavol — Život a dielo apoštola národov (Čitateľský denník 51/2022)

„Pre moderných západniarov, ktorí zvyčajne už od detstva cítia odpor voči malichernému moralizovaniu doma, v škole a cirkvi, je toto dosť nepochopiteľná vec: Ako by mohol byť nový a ťažko dosiahnuteľný štandard správania a morálky príťažlivý? V starovekom svete však znamenal dobrú správu pre mnohých, najmä pre všetkých tých — pre ženy, chudobných, etnické menšiny, otrokov, deti —, ktorí boli vo svete normálneho, zaužívaného pohanského fungovania najzraniteľnejší. Zdá sa, že z toho pramení aj skrývaný obdiv (zmiešaný s pobavením) Galena, slávneho lekára z druhého storočia. V jedinej zmienke o kresťanskom hnutí poukazuje na dve veci, ktoré podľa neho robia nasledovníkov tohto zvláštneho nového kultu na pohľad čudákov: veria vo vzkriesenie tela a nespávajú s kadekým.“

Séria veľkých, poctivo viazaných životopisov vydavateľstva Porta Libri sa minulý rok rozrástla o ďalší pekný zväzok, tentokrát venovaný apoštolovi Pavlovi. Po Lutherovi, Bonhoefferovi a C. S. Lewisovi tak prišlo aj na jednu z najznámejších a najdôležitejších postáv kresťanských dejín. Dá sa ale napísať fundovaný text o postave, ktorá žila pred dvoma tisícročiami a zanechala nám po sebe len zopár listov?

Na Wrightovom prístupe oceňujem, že sa čitateľom snaží čo najviac priblížiť Pavlovu dobu — židovské sviatky a tradície, grécku filozofiu, spôsob fungovania rímskeho impéria či nástrahy spojené s cestovaním na sklonku staroveku. Svoju knihu rozdelil do troch častí, ktoré sa na základe novozákonných spisov usilujú popísať celý apoštolov život a výnimočnosť kresťanstva pôsobiaceho v pohanskom svete ako zjavenie — a práve tieto historické vsuvky mu v tom veľmi dobre asistujú.

Úskalím podobných životopisov je ale pre ich autorov pokušenie dopĺňať prázdne miesta vlastnými fabuláciami. A tomu neodolal ani sám Wright. Aj keď hneď na úvod deklaruje, že sa takejto „historizujúcej psychológii“ rozhodne chce vyhnúť, o niekoľko strán ďalej mu to nebráni vymyslieť si celú genézu Pavlovho slávneho videnia na ceste do Damasku.

Toto faux pas si ešte niekoľko krát zopakuje, prínosy jeho textu ale určite prevažujú nad istými rozpakmi, ktoré vo mne zanechal. Aj najslabší kúsok z portalibráckej životopisnej série je totiž natoľko obsahovo bohatý, podnetný a plastický, že stojí za to.

A popis Pavlovej dišputy so stoikmi a epikurejcami na Areopágu je fascinujúci.

N. T. Wright: Pavol — Život a dielo apoštola národov
Porta Libri, 2021
400 strán
*
70 %

Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať na:
Spotify, SoundCloude, Apple alebo Google podcasts.

Moju výtvarnú tvorbu môžete sledovať na:
Facebooku alebo webe.

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, komiksoch a kultúre.