Denník N

S. Niles: Údolí zrůd (Komiksový denník 22/2022)

„Gristelwoodský údolí. V myšlenkách se často vracím k tomu, jak to všechno začalo. Přihodilo se tolik hroznejch věcí. Lidi trpěli a umírali. Ale proč se jim to všecko vlastně stalo? Protože měli strach. Pronásledovala je minulost. A děsili se budoucnosti. Copak se dá takhle žít?“

Tak toto bol naozaj vizuálny zážitok. Americký povojnový vidiek zahalený do prevažne sépiového akvarelu plný celostranových panorám a pohľadov na poloopustené usadlosti, polia a stodoly. A znekľudňujúce siluety krívajúce na horizonte.

Steve Niles, autor upírskeho hororu 30 dní dlhá noc, tentokrát uchopil motív známy z románu O myšiach a ľuďoch. Vidíme tak malého Trevora starajúceho sa o svojho šesťročného brata Willa —obrovské zdeformované dieťa vládnuce ohromnou silou. Toho rodičia držia zamknutého v stodole, aby sa ako zrůda neukazoval slušným občanom mestečka na očiach. Čo ak ale nie je jediným zvláštnym dieťaťom na okolí?

Údolí zrůd je v prvom rade obrovskou — a to doslova — výtvarnou lahôdkou. Comics centrum ho vydalo vo veľkom formáte, vďaka ktorému vás vťahujúco obklopí vyprahnutá krajina a suchý štetec Grega Rutha navodzujúci atmosféru beznádeje a bezútešnosti, ale aj súrodeneckej lásky a odvahy.

Škoda len, že samotný príbeh nedostal viac priestoru. V okamihu, keď sa už začne rozbiehať, nečakane končí a pôsobí tak do značnej miery uponáhľane. Čo je veľká škoda, lebo zvyšok Údolí zrůd tvorený výtvarnom, atmosférou a postavami dopadol výborne. Nabudúce to už, snáď, bude dokonalé.

S. Niles: Údolí zrůd
Comics centrum, 2022
160 strán
*
85 %

Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať na:
Spotify, SoundCloude, Apple alebo Google podcasts.

Moju výtvarnú tvorbu môžete sledovať na:
Facebooku alebo webe.

Teraz najčítanejšie