Denník N

Uniesla Monika Jankovská spravodlivosť Ondrejovi Janíčkovi?

Unesená Spravodlivosť
Unesená Spravodlivosť

Predslov k dlho očakávanej knihe, v ktorej autor Ondrej Janíček popísal šialené praktiky justičnej mafie.

Dvadsaťdva rokov sa nedá zhrnúť do dvoch minút nejakého videa. A Celkom iste, ani nie do jednej knihy. Ale keby ste si chceli aspoň predstaviť zlomové momenty toho, čo musel prežiť autor a hlavný hrdina tohoto príbehu boja proti justičnej mafii sám Ondrej Janíček, pozrite si toto krátke video a až tak čítajte ďalej:

https://www.youtube.com/watch?v=MZTlWlpgBS8

Keď som dostal do rúk rukopis tejto knihy, zhltol som ho na jeden nádych. Nespal som celú noc. Neveril som, s akou dôverou mi autor predložil také osobné a autentické výpovede a že sa rozhodol zveriť sa s nimi aj vám. Trval však na tom, že poodhalí aj svoje najintímnejšie bolesti, aby bol váš obraz o jeho živote a problémoch, ktorým musel čeliť, kompletný. Práve vďaka tomu som pochopil, že bolestivé veci nás posilňujú, no a Ondrej sa nenarodil hrdinom, on sa ním musel stať počas života.
Kniha,  rozpráva autobiografický príbeh autora od jeho ranného veku až po súčasnosť. Dozviete sa, ako sa pomerne úspešnému podnikateľovi darilo až dovtedy, kým si ho vytipovala svorka mocných z mafiánskeho prostredia, ako do života obyčajného človeka vstúpila zlomoc vplyvných osôb z politického a zo spoločenského prostredia. Je to príbeh, v ktorom sa strieda zlo a dobro s neprimeranými praktikami polície, prokuratúry a súdnej moci. Príbeh smutnej reality, v ktorom sa všetky inštitúcie spravodlivosti postavili na druhú stranu barikády, na stranu zločinu. Vyústenie tohto príbehu bolo v čase písania knihy stále v živom, dokonca búrlivom stave, keďže trestné stíhanie jednej z hlavných postáv, bývalej štátnej tajomníčky Ministerstva spravodlivosti JUDr. Moniky Jankovskej, ešte nebolo ukončené a nieje ukončené ani do dnes.
Monika Jankovská vystupovala najskôr ako sudkyňa, neskôr ako silná politická nominantka strany Smer – SD, kde zastávala silné postavenie a požívala enormnú podporu od bývalého premiéra Slovenskej republiky Róberta Fica aj Petra Pellegriniho. Tváriť sa, že tieto politické špičky nevedeli o aktivitách svojich „našich ľudí“, by bolo asi hlúpe. Bývalí predstavitelia štátu ju aj napriek silnému podozreniu z trestnej činnosti chránili a dokonca jej verejne ďakovali pri odstúpení z funkcie štátnej tajomníčky Ministerstva spravodlivosti, ktorému predchádzali verejné protesty pred budovou ministerstva.
Tie usporadúval opozičný poslanec, v čase písania tejto knihy už predseda vlády SR, Igor Matovič s aktívnou pomocou Ondreja Janíčka a jeho rodinných príbuzných. V auguste 2019 silným tlakom pravdy docielili, že Monika Jankovská abdikovala zo svojej funkcie. Počas svojej tlačovej konferencie, na ktorej ohlásila svoj definitívny koniec, nezabudla spomenúť svojich politických katov a Igora Matoviča označila za „pošahaného Trnavčana“ a Ondreja Janíčka za „odsúdeného zločinca a kriminálnika“. Jej politickú kariéru však zaklincovala správa z Threemy od Mariána Kočnera, v ktorej popísal praktiky svojej „opičky“, ktorú svojimi príkazmi riadil, a ona ho zase na nezabudnuteľnej tlačovej konferencii zaprela slovami: „(…) Mariána Kočnera vôbec nepoznám, nikdy som sa s nimi nestretla a ani som nebola sprostredkovane, ani priamo v žiadnej komunikácii s týmito osobami. Absolútne odmietam akúkoľvek spojitosť s týmito osobami.“ Po takomto odhalení by už súdny človek nikdy nevyšiel na ulicu, ale z výpovede autora sa dozvieme, že ona nemala chrbtovú kosť už dávno predtým.
Silná emotívna skúsenosť, ktorú si autor ako dieťa musel prežiť, sa odrazila v celom jeho nasledujúcom živote v boji proti skrivodlivosti, utrpeniu, poníženiu a nespravodlivosti. Autor dlho zvažoval, či vpustí čitateľa do svojej trinástej komnaty, pretože nie všetci môžu správne pochopiť situáciu v ktorej sa ocitol – zážitky, krivdu a pocity, s ktorými sa musel počas života vyrovnať. Ondrej sa však rozhodol, že bude k čitateľom úprimný, aj keď sa jeho osobné zážitky stanú vecou verejnou. Vyžadovalo si veľkú odvahu odhaliť aj tajnú, citlivú a čiernu stránku jeho minulosti, pretože my ľudia negatívne veci radšej skrývame, aby nás spoločnosť videla len v dobrom svetle. Lenže podstatné časti sa zo života nedajú len tak vytrhnúť, nemôžeme sa tváriť, že sa nestali, pretože charakter a osobnosť človeka sa vyvíja už od detstva.
Autor je okrem iného mediálne známou osobnosťou v boji proti justičnej a politickej mafii, ale aj proti skorumpovaným sudcom a prokurátorom, ktorí pomáhali Monike Jankovskej uskutočňovať jej zločiny, o ktorých nebolo pochybností už v čase jej politickej slávy. Čitateľ sa bude musieť popasovať so šokujúcimi tajomstvami ako o samotnom autorovi, tak aj o Monike Jankovskej a o silných prepojeniach mocných, ktoré sú podporené nespochybniteľnými svedectvami.
Ondrej Janíček je odvážny bojovník svojej doby, za spravodlivosť, vydržal odolávať bezpráviu a krivdám a nikdy sa nevzdal. V mojich očiach je druhý človek po Jánovi Kuciakovi a prvý žijúci legendárny bojovník za spravodlivosť.
Vo štvrtok 14. júla 2022, teda presne 22 rokov od zatknutia Ondreja Janíčka, ho po dlhom boji súd právoplatne oslobodil. Spravodlivosť ktorá bola unesená Monikou Jankovskou sa vrátila na svoje miesto.
Marek Vician

Teraz najčítanejšie

Marek Vician

Mgr. Marek Vician je absolventom Právnickej Fakulty. Vo svojom profesnom živote je podnikateľ a inovátor. Mimo iného získal ocenenie ministra Inovatívny Čin roka 2016. Venuje sa publikačnej činnosti, je autorom niekoľkých kníh a ako nezavíslý producent natočil niekoľko dokumentárnych filmov prevažne v oblasti managementu, sociálnej práce a duševného zdravia. Je členom Slovenského Syndykátu Novinárov.