Denník N

Staviate alebo rekonštruujete? Pustite sa do práce aj cez zimu

stavba dom zima

Keď sa teploty začnú blížiť k nule, mnohé stavby utíchnu a nastane obdobie čakania na teplejšie počasie. Hoci je cez zimu potrebné prerušiť mnohé stavebné práce, stále sa nájde dosť takých, ktoré sa dajú realizovať aj bez ohľadu na číslo na teplomere.

Mokrú výstavbu si nechajte radšej na jar

Existuje celý rad stavebných činností, ktoré sú závislé od stabilných teplôt. Typicky ide o tzv. mokrú výstavbu, pri ktorej sa pracuje s rôznymi stavebnými hmotami. Ich vlastnosti ako aj spôsob použitia sú závislé od okolitých podmienok, a tak sa murovanie, betónovanie či omietanie odporúča nechať na relatívne suchšie obdobia s teplotami nad 10 °C.

Na druhej strane technológie pokročili aj v tomto smere a niektoré z vyššie spomenutých činností je možné realizovať aj počas zimy. Napríklad niektoré betónové zmesi so špeciálnymi zložkami je možné aplikovať až do -10 °C. V takýchto prípadoch ale treba počítať s drahšou realizáciou, dodržaním zložitejších postupov a v neposlednom rade aj s vyšším rizikom vzniku rôznych nedokonalostí. Ak nechcete riskovať, no zároveň sa vám nechce čakať, kým mrazy poľavia, pripravte si kvalitné pracovné rukavice. Potom si stačí už iba vybrať poriadne pracovní oděvy, ktoré vás ochránia pred výčinmi počasia a môžete sa pustiť do práce.

Rovnako ako pri iných činnostiach aj pri tých stavebných je polovicou úspechu správne načasovanie. Je teda vhodné všetky vyššie uvedené činnosti stihnúť dovtedy, kým neudrú prvé mrazy, aby ste si následne nemuseli dať niekoľkotýždennú vynútenú prestávku. Aby ste zbytočne nemárnili čas, oplatí sa vedieť, ktoré pracovné činnosti nemusíte prerušiť ani v zime.

So suchou výstavbou nič nepokazíte

Stavebné činnosti, pri ktorých máte zelenú aj cez zimu spadajú pod tzv. suchú výstavbu. Ide o činnosti, pri ktorých sa nepoužívajú žiadne stavebné hmoty, nedochádza k vytvrdzovaniu materiálu a nie je potrebné dodržať nejaké zvlášť zložité postupy. Osádzanie okien či montáž sadrokartónu je bez väčších problémov možné vykonávať aj cez zimu. A ak aj bude potrebné využiť PU penu, vyberte typ prispôsobený na chladnejšie teploty. Keď je počasie neúprosné, netreba zabúdať ani na vlastnú ochranu. Oplatí sa poriadne pripraviť a aj vo vychladenom interiéri používať ochranné pracovné masky na tvár.

pracovné oblečenie stavba

Rekonštrukcia strechy

Hoci je najlepšie mať dokonale pripravenú strechu už pred začiatkom zimy, dokonca aj počas najchladnejšieho obdobia roka zvládnete jej prípadnú rekonštrukciu či rozsiahlejšie opravy. Počas zimy je možné aj pokladať krytinu, nesmie byť však príliš veterno a snežiť. Ak je však zima suchá, teda bez zrážok, tak veľkým problémom nie sú ani nízke teploty.

Na záver pridajme ešte jednu všeobecnú radu. Pred prácou s akýmkoľvek stavebným materiálom sa oplatí dôkladne oboznámiť s pokynmi dodávateľa a zvážiť spôsob použitia v daných podmienkach. Nezabúdajte, že nedodržanie postupov či podcenenie vplyvu bezprostredného okolia bude mať zásadné dopady na kvalitu vyhotovenia. Pri nedodržaní stanovených podmienok môže ľahko dôjsť ku skráteniu životnosti materiálu a v horšom prípade aj k nákladným škodám.


Foto: elements.envato.com

Teraz najčítanejšie