Denník N

Na čom jazdia panovníci? Od okázalého luxusu až po obyčajné kúsky

panovník auto koruna

Ak by ste sa ktoréhokoľvek dieťaťa spýtali, na čom sa vozia králi a kráľovné, zrejme by ste dostali odpoveď, že na luxusnom koči ťahanom koňmi. Samozrejme, v súčasnosti je situácia celkom odlišná. Zamerali sme sa preto práve na tie kúsky, ktoré si obľúbili panovníci z rôznych kútov sveta. Pozrieme sa na to, aké autá využíva britská kráľovská rodina, japonský cisár a tiež švédsky kráľ, ktorý je známy svojou láskou k autám. 

Zástupcovia šľachtických rodín sú pravidelne stredobodom pozornosti mnohých novinárov a tiež bežných ľudí, pričom z času na čas sa pozornosť venuje aj tomu, na čom jazdia. Výber konkrétnych vozidiel pochopiteľne nespočíva vždy iba na samotných panovníkoch, ale podriaďuje sa prísnym bezpečnostným opatreniam, politickej situácii a samozrejme aj najnovším trendom. Dôkazom toho je fakt, že stále väčší podiel na vozovom parku britskej kráľovskej rodiny si získavajú elektromobily. Sú však aj prípady, kedy si panovníci určité autá obľúbia až tak, že ich chcú v rámci možností aj sami šoférovať. Tieto kúsky teda určite stoja za zmienku.

Britská kráľovská rodina

Iba nedávno sa svet rozlúčil s britskou kráľovnou Alžbetou II. Na účely oficiálnych jázd využívala limuzínu značky Bentley, ktorá sa prvýkrát predstavila pri príležitosti 50. výročia korunovácie v roku 2002. Špecifikom tohto vozidla vybaveného osemvalcom s výkonom 400 koní bol najmä dizajn karosérie, ktorý zabezpečoval že kráľovnú bolo vidno z viacerých uhlov.

Kráľovská rodina pritom využíva desiatky rôznych vozidiel rôznych značiek, avšak práve Land Rover vozidlá sú súčasťou kráľovskej rodiny už dlhé roky. Dokonca sa povráva, že najobľúbenejším autom kráľovnej bol špeciálne upravený Land Rover Defender, s ktorým sa prepravovala po svojich rozľahlých statkoch.

auto jazda automobil Japonský cisár

Rovnako ako v prípade britskej kráľovskej rodiny, aj japonský cisár je verný domácej značke. Oficiálnym vozidlom je Toyota Century Royal, ktorá je ako kabriolet upravená jeho potrebám. Zadné sedadlá sú o niečo vyššie, aby bolo cisára počas oficiálnych udalostí lepšie vidno. Pochopiteľne nejde o jedinú Toyotu vo flotile japonskej cisárskej rodiny a model Toyota Century je zastúpený v celkom hojnom počte.

Švédsky kráľ

Švédsky kráľ Karol XVI. Gustav patrí medzi vášnivých motoristov a tomu zodpovedá aj jeho zbierka desiatok luxusných automobilov, ktorá je často predmetom záujmu rôznych novinárov. Švédsky kráľ vlastní množstvo zaujímavých kúskov ako napríklad AC Cobra z roku 1966, De Tomaso Pantera z roku 1971, Volvo PV60 či Ferrari 599 GTB.

Pochopiteľne, ani švédska kráľovská rodina neignoruje domácu značku, a tak sú Volvo automobily hojne zastúpené vo flotile vozidiel, ktoré využíva nielen švédsky panovník, ale aj ostatní členovia rodiny či obslužného personálu.


Foto: elements.envato.com

Teraz najčítanejšie