Denník N

Ako na efektívnu liečbu psoriázy?

psoriáza

Psoriáza je viditeľné ochorenie pokožky, ktorého sa pacient tak ľahko nezbaví. Neustála liečba a zmierňovanie príznakov je kolotočom viacerých možností. Viete, čo všetko podstupujú pri liečbe pacienti s lupienkou?

Psoriáza – chronické kožné ochorenie

Kožné neinfekčné ochorenie postihujte pokožku, no môže sa objaviť aj na nechtoch a vo vlasoch.

Psoriáza je chronické ochorenie, ktoré u nás poznáte aj pod označením lupienka. Prejavuje sa červenými poraneniami a poškodeniami kože a tie sú pokryté striebrolesklými odlupujúcimi sa šupinami.

Kým zdravá koža dospelého človeka sa obnovuje každé 4 týždne, u človeka so psoriázou je to 4-7 dní. Postupy liečby psoriázy sa stanovujú pre každého pacienta individuálne (pre jeho konkrétny stav kože). Podľa kombinácie liečiv a foriem sa rozdeľuje na vonkajšiu, vnútornú a svetelnú liečbu.

Vonkajšia (lokálna) liečba psoriázy

Pre vonkajšiu liečbu psoriázy sa používajú prípravky, ktoré sa lokálne aplikujú na kožu. Sú to gély, masti a krémy s obsahom účinných látok.

Krém alebo masť so zapracovanou kyselinou salicylovou či ureou (močovinou) rozpúšťa keratín v bunkách pokožky a pomáha odstraňovať zrohovatené šupiny z postihnutých miest kože.

Na lekársky predpis sú dostupné deriváty vitamínu D3 v kombinácii s kortikoidmi. Tieto sa nesmú aplikovať na viac ako 30 % povrchu tela. Ako účinné sa osvedčili aj deriváty vitamínu A (retinoidy), ktorých výdaj je len na lekársky predpis, a decht (známy ako ichtamol).

Pre akútne stavy sú určené kortikoidy. Ich dávkovanie a dĺžku liečby striktne stanovuje lekár.

liečba psoriázy

Vnútorná liečba psoriázy

Liečba liekmi, ktoré sa musia starostlivo užívať, sa odporúča pacientom pri ťažkej forme psoriázy.

Postupne si svoje miesto v liečbe psoriázy nachádza aj liečba injekciami – biologická liečba. Má menej nežiaducich účinkov, no je finančne náročná. Preto sa dáva pacientom so stredne ťažkou a ťažkou formou alebo tým, u ktorých zlyhávajú iné spôsoby liečby.

Svetelná liečba psoriázy

Liečebný účinok na psoriázu má UVB žiarenie. Veľkému percentu ľudí pomáha pobyt na slnku a pobyt pri mori.

Pozitívne výsledky môžu priniesť aj prístroje, ktoré tvoria UV svetlo rôznej vlnovej dĺžky. Terapiu svetlom je možné absolvovať aj v pohodlí domova, pomocou špeciálnych a finančne náročnejších prístrojov.

Okrem spomínaných možností je pri liečbe psoriázy dôležitá špeciálna starostlivosť o pokožku tela, ale aj úprava stravovania a životného štýlu.

V lekárňach a na trhu sú dostupné ďalšie prípravky a dermokozmetika, ktoré zmierňujú psoriázu a pomáhajú udržiavať pokožku hydratovanú a vláčnu. Dobrou správou pre pacientov so psoriázou je, že nové poznatky a možnosti jej liečby prichádzajú neustále.


Foto: elements.envato.com

Teraz najčítanejšie

etabletka logo

eTabletka

eTabletka online lekáreň

Predaj liekov, vitamínov, zdravej výživy, doplnkov stravy, kozmetiky, veterinárnych produktov. WEB: etabletka.sk

Tento blog je platený.