Denník N

Ceny zemného plynu na hojdačke: aktuálny pokles sa opäť otočiť

Aktuálne ceny zemného plynu klesajú vďaka dostatočným zásobám. Zvrat by mohol prísť úvodom 2023.

Zemný plyn je komodita, ktorá je extrémne dôležité pre európske aj slovenské hospodárstvo, ako aj domácnosti. Preto je vývoj jeho ceny detailne sledovaný. Predikcia na najbližšie obdobie je priaznivá: z extrémnych letných hodnôt by mala cena výrazne klesnúť. Dlhodobo je však vývoj ceny otvorený. V tomto blogu sa skúsim pozrieť na to, ktoré faktory budú na cenu zemného plynu pravdepodobne najviac vplývať.

Cena zemného plynu aktuálne klesá

Aktuálne zníženie cien je pozitívnym následkom pôvodných obáv z nedostatku suroviny a následného zvyšovania zásob plynu v podzemných zásobníkoch. Obavy z energetickej krízy a príchodu zimy spôsobili, že Európa sa zásobila vysokým množstvom plynu a dnes môžeme vidieť, že spotové ceny sa dostávajú aj do mínusu. Zásobníky plynu v EÚ sú takmer plné, objavujú sa tankery, ktoré stoja v radoch v prístavoch a nemôžu vyložiť svoj náklad. Môžeme teda vidieť prečo ceny tak rýchlo klesajú, je za tým nadmerná ponuka. Cena referenčných európskych futures kontraktov na zemný plyn dosiahla na konci augusta rekordné hodnoty, ale následne klesla o cca 70 %.

ProfitLevel-Zarska-Ceny zemneho plynu klesajuPohyb hodnoty futures na zemný plyn v USA za posledných 5 rokov. (Zdroj: Tradingeconomics)

Pomoc pri vysokej inflácii

Dnešné ceny zemného plynu sú približne na úrovni 120 eur za megawatthodinu a najnovší predpoklad, že by mohli klesnúť pod 100 eur za megawatthodinu. Takéto zníženie pomôže zmierniť infláciu, resp. rýchly rast životných nákladov v celej Európe. Jeseň nepriniesla dobré správy pre spotrebiteľov, ročná miera inflácie cien v eurozóne sa v októbri opäť zvýšila. Práve tu sme zaznamenali, že okrem potravín sú jednoznačne na čele rastu cien účty za energie, ktoré medziročne vzrástli o takmer 42 %. Miera inflácie je najvyššia v pobaltských štátoch, a to nad 20 %. Podľa štatistík sa však rast presúva pomaly na západ, kde najväčší nárast inflácie zaznamenali štáty ako Taliansko, Belgicko a Nemecko. Holandsko tiež bojuje, už druhý mesiac po sebe čelí inflácii blízkej k 17 %.

Zvyšovanie cien

Opätovný rast cien by mohol nastať na začiatku roka 2023, kedy sa v Európe ochladí. Ďalšie zvyšovanie by mohlo prísť v lete 2023, keď sa EÚ bude snažiť doplniť svoje zásoby pred zimou. Faktom zostáva, že podiel Ruska na celkovom dovoze plynu do Európy klesol zo 40 %, tento priestor musia európske štáty doplniť. Cena by teda mohla veľmi rýchlo nabrať rastúci trend a mohla by sa vyšplhať v roku 2023 na úroveň 150 eur za megawatthodinu.

 

Teraz najčítanejšie

ProfitLevel_Lucia Zarska

Lucia Zarska

Som spoluzakladateľkou webu Mafinn, na ktorom som sa po obsahovej stránke venovala vzdelávaniu laického publika v oblasti rôznych druhov investícií. Som presvedčená, že investovanie môže byť jasné, zrozumiteľné a dostupné pro každého, stačí len vedieť ako na to. Aj preto som sa rozhodla v oblasti finančných trhov nasmerovať svoje ďalšie kroky na pozíciu analytičky. V pozícii hlavnej analytičky brokerskej spoločnosti ProfitLevel sa teraz venujem tejto téme podrobnejšie. Zároveň sa snažím pokračovať v písaní odborných textov o kapitálových trhoch do médií a na blogy. https://www.linkedin.com/in/lucia-%C5%BE%C3%A1rska-356b40b2/