Denník N

Zaujíma vás energetická liečba kryštálmi? Ak áno, je tu pre vás neprehliadnuteľná novinka.

Vydavateľstvo Tatran nedávno vydalo pozoruhodnú knihu. Volá sa Kryštály pre začiatočníkov – Ako využívať liečivú silu kryštálov. Určite stojí za pozornosť. Toľko cenných informácií iba za necelých 20 eur je úplný bagateľ.

V brožúrke vydavateľstva Tatran s názvom Vyberte si svoje kvalitné čítanie (jeseň/zima 2022) sa o tejto knihe píše: „Interaktívna energetická liečiteľka Karen Frazierová vás jasne a zrozumiteľne zasvätí do energetickej liečby kryštálmi a vysvetlí, ako si zostaviť malú no účinnú zbierku najobľúbenejších a najvšestrannejších kryštálov. Zopár základných vedomostí a hŕstka drahých kameňov vám pomôžu ovládať energiu, ktorú prijímate aj vysielate, a tak získať pokoj aj uprostred najväčšej búrky.“ Autor tohto blogu ho síce nepísal v čase najväčšej búrky, avšak nedá sa povedať, že by táto knižka v ňom vyvolala nejakú nádej na upokojenie. Bolo to skôr naopak. I keď mu už z názvu bolo jasné, čo ho asi čaká, skutočnosť jeho očakávania výrazne zatienila.

Nebudeme deptať interaktívnu energetickú liečiteľku K. Frazierovú takými zbytočnými otázkami, či sú jej osobné pocity pri jej dôvernej komunikácii s kameňmi postačujúce na vyvodenie záverov o tom, že nejaký minerál má priaznivý účinok napríklad na cieľavedomosť, omladenie alebo úľavu od zúrivosti. Zo všetkých jej uvedených priaznivých účinkov kryštálov je asi najuveriteľnejší ten o priaznivých účinkoch jedného z minerálov pri zlepšení „spojenia sa s vyššími dimenziami“. To sú pravdepodobne tie, ktoré prezradili autorke detaily o priaznivých účinkoch tých ostatných.

Napriek tomu, že názov tejto knihy prezrádza, že bude o liečivej sile kryštálov, našťastie o nich nie je v knihe žiadna zmienka. Viete si to predstaviť, že na zlepšenie cukrovky by nám (na rozdiel od iných) odporúčala napríklad taký pyrit alebo chalcedón? Za to jej je potrebné  úprimne sa poďakovať. Disproporcia medzi názvom knihy a jej obsahom sa tak stáva bezvýznamnou, i keď dosť kurióznou maličkosťou. Práve absencia tejto témy je asi jediné pozitívum tejto knižky. Aby sme nalákali potenciálneho čitateľa na jej kúpu, prezradíme aspoň zopár v nej uvedených priaznivých účinkov kryštálov: úľava od pocitov viny, zmenšenie nadmerného hladu po moci, liečenie fyzického tela, spojenie s prírodou, hlboké emočné uzdravenie, uľahčenie prechodov a prečistenie aury.

Hneď som vyskúšal minerál na zmenšenie nadmerného hladu po moci. Výsledok sa však výnimočne nedostavil asi preto, že som žiaden doteraz na sebe nespozoroval. Vo formuláciách týchto priaznivých účinkov vidíme síce niektoré drobné nedostatky, ako napríklad ignorovanie nefyzického tela alebo nedostatočná špecifikácia prechodov (možno mala autorka na mysli tých cestných pre chodcov), ale v zásade nemožno mať voči nim vážnejšie výhrady.

Ďalším drobným nedostatkom názvu tejto knihy je, že hovorí o kryštáloch. No mnohé z tých kamienkov v knihe žiadnymi kryštálmi nie sú. Ide o nekryštalické amorfné minerály alebo horniny ako napríklad jantár, opál, obsidián alebo vltavín.

Za zmienku stojí aj to, že táto knižka je určená pre začiatočníkov. S trochou irónie by sme sa mohli spýtať, ako by asi vyzeralo jej pokračovanie v podobe rozšírenej verzie „kryštálov pre pokročilých“. O odpoveď autorku radšej nežiadajme. Už aj tak sú na mieste pochybnosti, či by sa jej súčasná verzia nemala predávať záujemcom až nad 18, prípadne 40 rokov.

Mimoriadne zaujímavé na tejto knižke je však to, že ju vydavateľstvo Tatran zaradilo medzi literatúru faktu popri naozaj solídnych knihách, akými sú napríklad dve knižky o počasí (Počasie ako ho nepoznášTajný svet počasia). Avšak pokladať informácie, že nejaký minerál je dobrý preto, že umožňuje spájanie sa s transcendentnom, zvyšuje vibrácie a  navodzuje zmysluplné sny, za fakty, je celkom trúfalé. Samozrejme, navodiť si zmysluplné sny znie dosť lákavo, ale čakať nápravu tých našich obyčajných (ktoré sa dostavia napríklad po tom, ako sa večer prepcháme jaternicami) od nejakého zafíru by nebolo asi na mieste. Druhá vec je, že keby to fungovalo, zobrali by sme tak džob vykladačom snov, teda ľuďom v „našom“ jasnovidecko-vešteckom fachu. Asi bolo pre vydavateľstvo Tatran východiskom z núdze zaradiť túto knihu medzi literatúru faktu, pretože kvôli nej sa nevyplatilo vytvoriť samostatnú kategóriu ezoterickej a vešteckej literatúry. Dôsledok tohto rozhodnutia je však mizerný, pretože takýmto spôsobom devalvuje hodnotu tých skutočne dobrých kníh. Zaujímavé by bolo spýtať sa riaditeľky vydavateľstva Tatran, či trvá na tvrdení o kvalitnom čítaní aj v prípade tejto knihy.

Samozrejme, mám určité výčitky svedomia pri spochybňovaní viery ľudí v liečivé účinky minerálov, pretože už je to tak, že akokoľvek môže byť absurdná, pozitívny efekt sa skutočne môže dostaviť. Buď ako náhoda, pretože mnohé neduhy zmiznú sami od seba, alebo ako výsledok placebo efektu. Môže to byť však aj opačne. Zlý odhad možnosti liečivého efektu takýchto „neštandardných“ metód a predovšetkým jednostranné spoľahnutie sa na ne, vás môže stáť aj život. Našťastie knižka K. Frazierovej vám podobné návody nedáva. Aj tak by sa však mali priaznivci týchto „liečebných“ metód zamyslieť nad tým, prečo sa tieto účinky priraďujú takmer výlučne iba pekným farebným minerálom a nie tým „fádnym“ s nevýraznými farbami, ktorých je drvivá väčšina.

Akási okrasa tejto a podobných knižiek v podobe odborných výrazov, ako sú napríklad kryštálová mriežka, kryštálová sústava, chemické zloženie, piezoelektrický alebo pyroelektrický efekt, im dávajú falošný punc odbornosti, ktorej sa však nedá rozumieť, resp. dá sa jej rozumieť až príliš dobre. Avšak normálnou reakciou na tieto „odborné ozdoby“ by bola napríklad otázka, aký vplyv majú tieto vlastnosti kryštálov na ich liečebné účinky. Už položenie tejto otázky vyvoláva na tvári úsmev v očakávaní nejakej absurdnej odpovede. Aby sme boli konkrétnejší, mohli by sme sa spýtať, aký má vplyv napríklad obsah železa sfarbujúceho kalcit do žlta na zlepšenie komunikácie s vyššou mocou, prípadne aký vplyv má na to jeho kryštálová sústava. To znamená, porovnať tento vplyv pri dvoch podobných mineráloch kryštalizujúcich v rôznych sústavách (napríklad kalcit a aragonit). Alebo ako vysvetliť výrazne rozdielne účinky rôznych farebných variet minerálu, ktoré sa často líšia iba stopovými množstvami prímesí. A na čo je vlastne v knižke spomínaný piezoelektrický efekt kremeňa alebo pyroelektrický efekt turmalínu? Že by autorka predpokladala vznik nejakého napätia na týchto mineráloch po tom, čo si na ne sadneme? No radšej to už nepreháňajme. Tých pascí, ktoré si sama týmito ozdôbkami nastražila je práve dosť.

Nie je vôbec nič negatívne na tom, ak veríme, že napríklad plyšový medvedík alebo nejaký talizman nám prináša šťastie a vďaka nemu sa cítime lepšie, čo môže znamenať aj to, že z nejakej choroby sa vylížeme skôr. Asi však dosť ľudí potrebuje aj nejakú barličku v podobe tých nezrozumiteľných „odborných“ táranín o pozitívnych energiách a špeciálnych vlastnostiach kamienkov. Akoby nestačilo, že mnohé z nich sú skutočne pekné. Mimochodom, naozaj existujú minerály, ktoré nejakú energiu vyžarujú. To sú tie, ktoré obsahujú rádioaktívne prvky. Pre naše jadrové elektrárne je síce „pozitívna“, avšak prikladať si ich k telu by asi nebol dobrý nápad.

Ak hľadáme nejaké pozitívum tejto knižky (okrem už spomenutého „milosrdného“ opomenutia liečenia skutočných chorôb), tak je to snáď príležitosť na malú exkurziu do mentálneho sveta autorky tejto knihy a aj autorov podobných textov. Je asi úplne zbytočné zaoberať sa všetkými tvrdeniami v knihe K. Frazierovej. Konečne, takmer každú vetu v nej môžeme považovať za blud a existuje mnoho užitočnejšej práce ako ich vyvracanie. Mnohí z nás sa celkom často oprávnene spoliehajú na fenomenálne schopnosti niektorých ľudí, avšak toto by nemal byť ten prípad. „Trepať“ dve na tri a mať odvahu to položiť aj na papier, svedčí iba o absencii akejkoľvek súdnosti autorky. Obviňovať ju z toho, že to robí iba pre peniaze asi nemožno. To sa však o samotnom vydavateľstve Tatran povedať v tomto prípade nedá. Snáď jedinou poľahčujúcou okolnosťou tohto vydavateľstva bolo „zmeškanie príležitosti“ vydať prvú knihu tejto autorky Crystals for Healing (Kryštály pre liečenie) z roku 2015 s impozantnými 358 stranami.

Som si vedomý toho, že týmto textom asi nahlodávam vieru aj mnohých rozumných ľudí, vrátane niekoľkých geológov s vysokoškolským vzdelaním, v liečivú silu prikladania si kameňov na povrch tela, ich vkladania do peňaženiek, pod vankúš a rozmiestňovania kdekade po byte. Avšak zdá sa mi, že pre zvládanie rôznych našich problémov by sme si mohli vystačiť aj bez hlúpych rečí s nepodložených „dôkazmi“. Dobrá všeobecná rada pri posudzovaní týchto a podobných „neoceniteľných rád“ je spýtať sa sami seba, ako by sme sami zistili pozitívny účinok nejakého kameňa na niečo a ako by sme si overili to, či niektoré z tých rád fungujú. To, že sa vyliečite z chrípky po tom, čo si dáte pod vankúš kus hematitu, nie je žiadnym dôkazom. A argument „energetického liečiteľa“, že nejaký liečebný účinok sa nedostavil, pretože ste nedostatočne verili? Predstavte si, by vás touto argumentáciou liečil váš všeobecný lekár alebo kardiológ. Ak vás chce váš liečiteľ odbaviť týmito rečami, mali by ste si položiť otázku, či by za „liečivý“ opál alebo jantár nemohol bez výčitiek svedomia dosadiť taký kutáč alebo škrabku na zemiaky. Asi poznáte „Myslím, teda som“ (René Descartes, veta z roku 1637), čo sa dá interpretovať aj ako schopnosť klásť si dobré otázky. A potom máte nádej, že k správnemu záveru sa prepracujete aj vlastnými silami. A to sa zďaleka neobmedzuje iba na farebné kamienky.

Teraz najčítanejšie

Karol Jesenák

Prof. Ing. Karol Jesenák, CSc.
Vysokoškolský učiteľ