Denník N

Zdravotníctvo pred kolapsom alebo kto z koho?

Aj lekári sú pacienti a nemôžu operovať sami seba. Ako bude pokračovať vyjednávanie o platy?

Už od čias zúriacej korony sme svedkami oprávnenej kritiky zo strany lekárov, sestier a zdravotníkov že to, čo tu predvádza manažment zdravotníctva, má ďaleko do normálu. Robia ťažkú a zodpovednú prácu, no zdá sa, že nikto hore si to vážne nevšíma. Doktori a najmä zdravotné sestry, unavené z takmer troch rokov koronakrízy a núdzového stavu si lížu rany, poukazujú na populizmus niektorých súčasných mediálne sa pretŕčajúcich politikov a vidia, že horšie to už azda nemôže byť. Môže.

Lekári na svoju situáciu upozorňovali už naozaj celé dva roky a keď videli, že štát nepočúva a spolieha sa (možno) už iba na donucovacie nástroje alebo zotrvačnosť, stanovili v lete jasné podmienky. Tie nemohol nikto prepočuť. Osem podmienok lekárskych odborárov je verejne dostupných na webe LOZ, pričom vo viacerých z nich sa opakuje práve platová otázka, vrátane mzdového ohodnotenia sestier, ktoré je prinajmenšom rovnako dôležité, keďže ich je už pomaly menej ako lekárov v tomto štáte. Po ústupkoch zástupcov lekárov a zdaniu dohody vláda vyhlásila, že ďalej neustúpi.

Aké tu môže byť riešenie? Veď majú všetci pravdu, že plán B nie je. Kde vyklonujete toľko vojenských lekárov či bratov Čechov alebo dokonca Rakúšanov? Lekári sú v práve a viac peňazí si zaslúžia a reči o bankrote štátu už sú trochu mimo, o rezervách rôzneho druhu sa vie, tak o čo ide?

Druhá vec je otázka na lekárov: Pýtam sa, veď aj lekári sú pacienti! Ku ktorému chirurgovi pôjdu internisti keď dostanú zápal slepého čreva alebo pediatri, ak ich nedajbože postihne infarkt. Aj zubár musí ísť k zubárovi a nevyvŕta si ten kaz sám. Neviem ako ďaleko to môže zájsť, ale dúfam, že toto sú už absurdity, ku ktorým nikdy nedôjde.

Nechajme sa prekvapiť.

Teraz najčítanejšie

Jaroslav Stahl

Vyštudoval FFUK v Bratislave ako prekladateľ a tlmočník, v súčasnosti pôsobí na tej istej fakulte ako vysokoškolský pedagóg. Preložil viacero poviedok aj vecnej literatúry z nemčiny do slovenčiny a naopak. Zaujíma sa o spoločenské a politické dianie, ktoré rád okomentuje aj svojimi názormi.