Denník N

5 varovných signálov, že vám chýba magnézium

magnezium horčík

Prvok života, ako sa zvykne magnézium označovať, je nenahraditeľným minerálom pre každého z nás. Najčastejšie po ňom siahame v období stresu a po aktívnom športe. Aké ďalšie signály vysiela naše telo pri jeho nedostatku?

Nedostatok horčíka a varovné signály tela

Horčík je minerál rozpustný vo vode a jeho prebytok sa z tela vylúči močom. S krátkodobým nedostatkom horčíka si telo, teda obličky poradia. Jednoducho tak, že ho vylúčia močom menej.

Dlhodobý nedostatok horčíka hlási telo rôznymi signálmi. Sú situácie, keď vás ani nemusí varovať a zvýšenie dávky horčíka vám nariadi lekár.

Tehotenstvo a horčík

Tehotenstvo je obdobie, ktoré si vyžaduje zvýšený príjem horčíka. Počas gravidity prirodzene klesá hladina horčíka v tele matky. Rastúce bábätko ho potrebuje na stavbu orgánov, tvorbu kostí a vývoj centrálnej nervovej sústavy.

Aby sa budúce mamičky vyvarovali vysokému krvnému tlaku či predčasnému pôrodu, odporúča sa im pravidelné dopĺňanie horčíka vo forme výživových doplnkov.

Magnézium na stres a vyčerpanie

Fenomén modernej doby priniesol do života viac stresu, viac ponáhľania, rastúce nároky na vlastné výkony i zvládanie množstva pracovných úloh.

Práve počas obdobia, keď pociťujeme vnútorné napätie či rôzne obavy, oceníte pozitívne účinky magnézia. Horčík vám pomôže dať do normálu vysoký krvný tlak, zníži svalové napätie, zmierni migrénu, zmierni príznaky chronickej únavy a zlepší fyzický stav i psychické nastavenie.

Horčík na všetky kŕče

Svalové kŕče, svalové tiky a nečakané kŕče v nohách počas noci môžu predznamenávať nedostatok horčíka.

Nepríjemná bolesť dokáže ochromiť a vôbec nezáleží na vašom veku alebo na vašej fyzickej aktivite.

Prvá pomoc pri zmiernení kŕčov, ktoré prichádzajú bez varovania, je magnézium ako výživový doplnok.

magnézium

Magnézium a vysoký krvný tlak

Vysoký krvný tlak môže byť ďalším znakom, že vaše telo trpí nedostatkom horčíka. Ako prevencia vzniku iných srdcovocievnych ochorení sa do istej miery postará prísun magnézia.

Najnebezpečnejším príznakom, že máte deficit magnézia, je arytmia srdca. Môže sa prejaviť dýchavičnosťou, bolesťou na hrudníku a únavou.

Magnézium je jednoducho potrebný aj pre správne fungovanie srdca.

Horčík a nespavosť

Trpíte nespavosťou? Vyskúšajte doplniť magnézium.

Doplnky stravy s obsahom horčíka môžu podporiť uvoľnenie svalových kŕčov, napätia, úzkosti a bolesti. Teda všetkého, čo bráni vášmu kvalitnému spánku. Tým, že podporuje hlboký spánok, sa podieľa na regenerácii svalov aj po namáhavom tréningu. To je ďalší tip pre aktívnych športovcov.

Horčík si telo nevie vytvoriť samo. Ideálne je, keď si ho doplní stravou. Ďalšou možnosťou sú rôzne druhy výživových doplnkov.

V lekárni etabletka nájdete magnézium v kombinácii napríklad s vitamínom B6 alebo s kyselinou orotovou, ktoré zvyšujú jeho absorpciu.


Foto: elements.envato.com

Teraz najčítanejšie

etabletka logo

eTabletka

eTabletka online lekáreň

Predaj liekov, vitamínov, zdravej výživy, doplnkov stravy, kozmetiky, veterinárnych produktov. WEB: etabletka.sk

Tento blog je platený.