Denník N

V Európe pravdepodobne uvidíme pokles cien nehnuteľností

Zásadný vplyv na investície bude mať ďalšie zvýšenie centrálnych sadzieb, možný pokles cien realít, ako aj zelené investície.

Každý investor sa musí pri rozhodnutiach, do čoho a v ktorom čase investovať, riadiť nielen aktuálnymi udalosťami, ale aj tzv. dlhými trendmi. To znamená, že okrem finančných nástrojov je dôležité brať do úvahy aj vývoj rôznych externých faktorov. Sem sa radia napríklad kľúčové parametre amerického trhu, trhu nehnuteľností aj segmentu zelených investícií. Pozrime sa, čo nás v týchto parametroch pravdepodobne čaká.

Centrálne sadzby v USA môžu vystúpať až na 5,5 %

Vývoj ekonomiky USA je pre investorov určujúci, keďže Spojené štáty sú ekonomickou veľmocou a svetovou jednotkou. Aj v USA sa takpovediac všetko točí posledný rok okolo zvyšovania úrokových sadzieb v snahe zredukovať vysokú infláciu. Americký FED zvýšil na poslednom zasadnutí úrokové sadzby o 75 bázických bodov na aktuálne rozpätie 3,75 až 4 %. Aj keď inflácia v októbri nečakane klesla – čo dočasne povzbudilo trhy – je pravdepodobné, že zvyšovanie úrokových sadzieb bude pokračovať. Existuje viacero dôvodov, prečo pravdepodobne centrálne úroky v USA pôjdu postupne vyššie, ako investori pôvodne očakávali. Úrokové sadzby by sa mohli dostať až na hranicu 5,5 %.

ProfitLevel-Zarska-USA zvysia centralne sadzby pravdepodobne az na 5,5%Vývoj rastu úrokových sadzieb zo strany amerického FEDu za posledných 5 rokov. (Zdroj: Tradingeconomics)

Ekonomické predikcie neúprosne naznačujú v prípade USA spomalenie rastu HDP. Treba však povedať, že Spojené štáty na tom pravdepodobne budú stále lepšie ako Európa. Americké hospodárstva by sa aj napriek spomaleniu mohlo v roku 2023 vyhnúť recesii, ktorá akútne hrozí európskemu kontinentu. Zásadným nápomocným impulzom by pre ekonomiku USA mohol byť silný domáci trh práce a tiež vysoký potenciál spolupráce s ázijským regiónom. V Spojených štátoch by sme mohli byť svedkami zníženia inflácie najmenej o jedno percento v priebehu roka 2023.

Pokles cien bytov a domov je reálny. Impulz na pád cien by mohol prísť z Británie

Realitný trh je jednoznačne pod tlakom. Za posledné roky sme si v Európe zvykli na všeobecne a pre každého dostupné úvery. To v blízkej budúcnosti pravdepodobne nebude v EÚ pravdepodobne platiť. Už dnes je dostupnosť úverov najnižšia od roku 2012. Spoliehať sa na dostatočne vysoký externý kapitál prichádzajúci do Európy takisto nevyzerá realisticky. Dôsledkom bude pravdepodobne pokles trhu s nehnuteľnosťami.

Negatívny trend už dnes cítiť vo Veľkej Británii. Viacero informácií signalizuje, že tamojší trh s nehnuteľnosťami stojí na začiatku výrazného poklesu. Napríklad počet nových záujemcov o nehnuteľnosť v Británii klesol počas októbra na najnižšiu úroveň od finančnej krízy v roku 2008. Niektorí odborníci preto odhadujú, že ceny bytov a domov by mohli v priebehu budúceho roka klesnúť až o 30 %.

Je jasné, že podmienky realitného trhu v jednotlivých štátoch EÚ a vo Veľkej Británii sú výrazne odlišné. Napriek tomu je dosť pravdepodobné, že práve ostrovný štát naštartuje vlnu poklesu hodnoty nehnuteľností v celej EÚ. Kombinácia prudkého rastu úrokových sadzieb a poklesu cien vysoko pravdepodobne ukončí 13-ročné obdobie nepretržitého rastu britského realitného trhu. A pokles cien bytov a domov by sa potom z britských ostrovov mohol preniesť do celej Európy. Aj keď dopad na cenovú úroveň bývania v jednotlivých krajinách EÚ sa bude líšiť, dá sa všeobecne povedať, že v priebehu budúceho roka sa celkové investičné a rozvojové vyhliadky v tomto segmente v Európe zhoršia.

Nič sa nemení na raste zelených investícií

Aj v roku 2023 bude jednou z top tém boj proti klimatickej zmene. Tým pádom nie je dôvod sa domnievať, že by  investície do zelených energií mali klesať. Práve naopak, budú pravdepodobne ďalej rásť.  Silný podporný signál vyšiel nedávno zo stretnutia amerického prezidenta Bidena a čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga. Obaja lídri na poslednom stretnutí signalizovali pokračovanie spolupráce v boji proti zmene klímy. Okrem toho, že tento krok je mimoriadne veľmi dôležitý – keďže obe krajiny sú najväčšími znečisťovateľmi životného prostredia – ide aj o významný globálny signál.

Ako veľkí znečisťovatelia musia Spojené štáty a Čína investovať do zelenej energie viac ako v súčasnosti. Napríklad Spojené štáty najnovšie avizovali zverejnenie plánu energetickej transformácie, ktorého cieľom je náhrada uhlia čistými zdrojmi energie. Aj pri Číne možno logicky čakať navyšovanie investícií do zelenej energie. Trend zelenej energie a investícií do tohto odvetvia bude preto v nasledujúcich rokoch narastať, a to nielen v týchto dvoch krajinách. Tento vývoj bude podporovať rast hodnoty firiem, ktoré sa angažujú vo vývoji a využití zelených technológií. V roku 2023 a nasledujúcom období by sa preto investori mohli logicky silnejšie prikláňať k investíciám súvisiacim s ochranou životného prostredia.

 

Teraz najčítanejšie

ProfitLevel_Lucia Zarska

Lucia Zarska

Som spoluzakladateľkou webu Mafinn, na ktorom som sa po obsahovej stránke venovala vzdelávaniu laického publika v oblasti rôznych druhov investícií. Som presvedčená, že investovanie môže byť jasné, zrozumiteľné a dostupné pro každého, stačí len vedieť ako na to. Aj preto som sa rozhodla v oblasti finančných trhov nasmerovať svoje ďalšie kroky na pozíciu analytičky. V pozícii hlavnej analytičky brokerskej spoločnosti ProfitLevel sa teraz venujem tejto téme podrobnejšie. Zároveň sa snažím pokračovať v písaní odborných textov o kapitálových trhoch do médií a na blogy. https://www.linkedin.com/in/lucia-%C5%BE%C3%A1rska-356b40b2/