Denník N

T. C. Foster: Jak číst film (Čitateľský denník 53/2022)

„Leone se ve svých spagetti westernech zaměřil na nejednoznačnou povahu dobra a zla v onom mýtu o Divokém západu. Jeho hrdinové, ať už je to Eastwoodův Muž beze jména, nebo Harmonika Charlese Bronsona, sice stojí na straně dobra, ale rozhodně je nelze považovat za ‚kladné‘ postavy, ať už to znamená cokoli.

(…) Leone se také nebojí vzít další westernové tropy a převrátit je vzhůru nohama, často tím, že je dovede až do extrému. Pokud je typický kovbojský hrdina málomluvný, pak Leoneho verze zarpudile mlčí. Až se nám chce zakřičet na plátno ‚Tak už proboha něco řekni‘. Pokud jsou důležitou součástí dynamiky filmu pauzy, Leone je natáhne do nesnesitelných délek. Úvodní sekvence Tenkrát na Západě, kterou jsme spolu rozebírali, by mohla nést podtitul ‚Sedm minut ticha‘ (s omluvou Johnu Cageovi). Po nich samozřejmě následuje mela, která trvá asi tři vteřiny. Zkrátka a dobře Leoneho přístup zpochybňuje všechno, na čem si klasické westerny tak zakládaly.“

Na filmy sa v princípe môžeme pozerať dvoma spôsobmi — ako na jednorázovú spotrebnú zábavu alebo ako na dielo s hĺbkou, ktorú sa oplatí skúmať. Ak patríte k divákom s obľubou toho druhého, tak už určite viete, že strih, kompozícia, technické hračičky či režisérov rukopis rozhodne stoja za vašu pozornosť a dodávajú kinematografickému zažitku významnú vrstvu navyše. Ako ju však skúmať? Jak číst film?

T. C. Foster tejto celuloidovej archeológii venuje mnoho kapitol zameraných práve na naše vnímanie filmu a spôsoby jeho tvorby. Nepúšťa sa do výkladu rôznorodých symbolov či významov toho-ktorého diela (ako to častokrát robil vo svojej predchádzajúcej knihe Čítaj literatúru ako profesor), skôr sa pozerá na samotný proces natáčania, rozoberá konkrétne scény alebo žánre a snaží sa podať čitateľovi základnú výbavu laického filmového kritika.

Darí sa mu to menej, ako som u neho zvyknutý — najmä v prípadoch, keď sa až príliš zdrží pri jednom filme alebo použitím málo známych príkladov. Ako jednoduchá príručka pre filmových nadšencov-začiatočníkov však Jak číst film úplne postačí. A ešte vo vás vyvolá túžbu pozrieť si Tenkrát na Západěna veľkom plátne.

T. C. Foster: Jak číst film
Host, 2017
400 strán
*
70 %

Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať na:
Spotify, SoundCloude, Apple alebo Google podcasts.

Moju výtvarnú tvorbu môžete sledovať na:
Facebooku alebo webe.

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, komiksoch a kultúre.