Denník N

Pani prezidentka, spravte pre pomoc ľuďom Ukrajiny viac ako pekné slová

Dobrý deň pani prezidentka,
každý rok na jar a na jeseň pri výmene pneumatík mám takýto rituál: v podstate priateľsky sa doberám s pracovníkmi pneuservisu – voličmi Kotlebovcov. Je to už vlastne tradícia, ktorá začala tým, že pred prezidentskými voľbami si ma zaradili ako „Čaputovca“. Na zadnom sedadle auta som mal totiž Vaše letáčiky, ktoré som roznášal v našej a vedľajšej dedine.

Teraz na jeseň sme opäť preberali čo a ako. A ja som im povedal, že Vaše letáčiky už roznášať určite nepôjdem.

V prvom rade preto, že som tvrdohlavý.

Paradoxne je to však z úplne opačných dôvodov aké u mnohých iných: málo pomáhate ľuďom Ukrajiny! Teda presnejšie: málo ste využili Vašu funkciu a autoritu na reálnu pomoc Slovenska ľuďom Ukrajiny!

 

Najviac ma irituje Vaše vyhlásenie v ukrajinskom parlamente v duchu „Postaráme sa o vaše ženy a deti tak dlho, ako to budú potrebovať.“ Začiatkom júna som sa na to pýtal aj cez Vašu podateľňu. Odpoveď som však nedostal.

„Chcel by som sa preto spýtať na detaily, čo je tým myslené. Zaujímal by ma proste obsah / aktivity, ktoré sa skrývajú za týmto pekným vyhlásením. Čo z pohľadu pani prezidentky vlastne Slovensko – v zmysle „štát“, ktorý aj prezidentka reprezentuje – pre ľudí z Ukrajiny robí, prosím?“

 

Mohli by ste sa zaujímať o pomoc cez okresné úrady. Iritujú ma aj totálne zbytočné štatistiky, ktoré zbiera a vykazuje jeden zo splnomocnencov vlády. Čo reálne spravili? Ako pomohli?

Zaujímajte sa ako to reálne funguje na našej hranici s Ukrajinou.

  • Prečo mnohé slovenské organizácie chodia na Ukrajinu radšej cez Maďarsko? Áno, cez orbánovske Maďarsko!
  • Prečo humanitárna pomoc smerujúca na Ukrajinu čaká často niekoľko dní, kým sa dostane cez „čiaru“? Takto tam často mrhajú časom aj dobrovoľníci, ktorých si právom ceníte.
  • Prečo naši „colníci“ obťažujú ľudí z Ukrajiny – matky s deťmi utekajúce pred vojnou – ponižujúcim vybaľovaním kufrov?

 

Pravda – tento stav na hranici je len jedným zo symptómov celkového stavu Slovenska, ktoré je skutočne v rozklade. A áno, možno som príliš kritický a nahrávam „druhej strane“. Lebo priznávam, že Vy, pani prezidentka, reprezentujete to lepšie, čo nám v štáte a verejnom priestore zostalo. Naše kritéria „za slušné Slovensko“ však musia byť prísne!

 

Zvážte preto, prosím, či Váš záujem a Vaša autorita môže ľuďom z Ukrajiny pomôcť viac.

Ďakujem!

 

P.S.: Ak ste sa ktokoľvek dočítali až sem a máte tú možnosť, pomôžte s nákupom veľmi potrebných generátorov (elektrocentrál) pre ľudí na Ukrajine TU cez Donio. Naša pomoc je veľmi potrebná a má veľký zmysel!

 

Teraz najčítanejšie