Denník N

Kde môže nová vláda nájsť peniaze pre učiteľov a zdravotné sestry?

Ilustračné foto. Zdroj – Pixabay
Ilustračné foto. Zdroj – Pixabay

Štát by mal prestať plytvať a radšej investovať viac peňazí do vzdelania a zdravia občanov. Solidarita s učiteľmi a zdravotnými sestrami sa nám vyplatí.

Veľkou témou parlamentných volieb 2016 sa stali utečenci. Bolo by však chybou, ak by utečenecká kríza spolu s rôznymi politickými kauzami zakryla to podstatné, o čo vo voľbách ide – stav našej krajiny, fungovanie štátu a úroveň služieb, ktoré vláda ponúka občanom.

Tri mesiace pred voľbami sa konečne začína diskutovať o školstve a zdravotníctve. Je smutné, že súčasná vláda si učiteľov a zdravotné sestry všíma, až keď začali protestovať. A je odsúdeniahodné, že príslušní ministri ani v čase protestných akcií nebojujú za vyššie platy svojich rezortných kolegov.

Tímového ducha u ministrov nehľadajte

Minister školstva Juraj Draxler učiteľom odkazuje, že ich požiadavky na zvýšenie platov sú nereálne. Ministerstvo školstva vysvetľuje, že súčasné platy v školstve sú vlastne v poriadku, pretože posledné roky rástli rýchlejším tempom než platy iných zamestnancov štátu. Veď prečo by minister školstva bojoval práve za platy učiteľov, ak sa neujde aj iným?

Minister Draxler argumentoval pri obhajovaní neschopnosti druhej Ficovej vlády zlepšiť pomery v školstve aj tým, že po razantnom zvýšení platov učiteľov nie je spoločenská objednávka. Televízii JOJ sa posťažoval, ako od ľudí počúva, že učitelia predsa majú prázdniny a z práce chodia domov už na obed. Tomu sa teda hovorí tímový duch.

Podobný prístup k svojim kolegom má aj minister zdravotníctva Viliam Čislák. Jeho odpoveďou na podávanie hromadných výpovedí zdravotných sestier je, že akcia je politicky motivovaná a platy sa predsa neznížia. Fakt, že zdravotné sestry nežiadajú stagnáciu, ale zvýšenie platov, prihliadnuc na počet odpracovaných rokov, ministrovi zdravotníctva akosi uniká.

Postupne sa ukazuje, že protestné akcie učiteľov a sestier sú jednou z najväčších hrozieb, ktoré môžu pred voľbami otriasť preferenciami vládnej strany. Pohodlné víťazstvo SMERu a ďalšia jednofarebná vláda aj preto nie sú až takou istotou, ako sa nám snažia nahovoriť niektorí politickí komentátori. Istoty sa môžu na Súmračnej minúť práve 5. marca.

Chýbajúce stámilióny, premárnené miliardy

Nech už bude nová vláda akákoľvek, požiadavky učiteľov a zdravotných sestier by ignorovať nemala. Kde však vziať peniaze na zvýšenie ich platov?

Inštitút finančnej politiky pri Ministerstve financií odhaduje, že zvýšenie platov pre 87-tisíc pedagogických zamestnancov aspoň o 20% by nás vyšlo na 282 miliónov eur. Zvýšenie platov pre 31-tisíc zdravotných sestier o rovnaké percento by vyšlo na 109 miliónov eur. Ak by sme uvažovali ešte o rapídnejšom raste, napríklad o 40% pre obe skupiny, štát by potreboval viac ako trištvrte miliardy eur.

Odpoveď, kde ich získať, sa ponúka sama. Nová vláda by mohla začať tým, že Ministerstvu školstva by opäť zvýšila rozpočet. Končiaca Ficova vláda totiž školstvu pridelila na rok 2016 o 266 miliónov eur menej než v roku 2015. Zdravotné sestry zase navrhujú, aby štát prijal opatrenia proti rozkrádaniu a efektívnejšie nakladal s financiami v zdravotníctve. Tvrdia, že v zdravotníctve je peňazí dosť, len sa nimi plytvá.

Niečo na tom plytvaní bude a netýka sa len zdravotníctva. Konštantín Čikovský z Denníka N nedávno analyzoval päť miliardových káuz SMERu: predraženú výstavbu rýchlostnej cesty R1 cez PPP projekt, informatizáciu verejnej správy v podobe webstránky slovensko.sk, nedočerpanie eurofondov z programového obdobia 2007-2013, 15-ročnú dotáciu pre stratové Hornonitrianske bane a nešikovnú podporu slnečných elektrární aj s cieľom vyvážiť neekologické uhlie. Celkový účet len za týchto 5 káuz je 5 miliárd eur. Slušný peniaz, ktorý by zaručil zvýšenie platov nielen učiteľom a zdravotným sestrám, ale všetkým zamestnancom štátu.

Apel na vyššiu efektivitu a zastavenie plytvania a kradnutia pri nakladaní s verejnými prostriedkami však už akosi stratil svoje čaro. Je ako obohratá platňa, počúvame ho roky a žiadnej z modrých či červených vlád sa zatiaľ nepodarilo výrazne zabojovať proti plytvaniu a rozkrádaniu. Po akých iných riešeniach teda ešte môže nová vláda siahnuť?

Opatrenia, ktorých sa starí politici boja

Selektívnym znížením počtu zamestnancov vo verejnej správe aspoň o 5% oproti súčasným 360-tisícom pracovníkov napríklad získame 270 miliónov eur, čo sa takmer rovná sume postačujúcej pre 20-percentné zvýšenie platov všetkých pedagogických zamestnancov.

Následným odpredajom nepotrebných budov a efektívnejším využívaním kancelárií v kombinácii s centralizáciou nákupov a transparentnejším verejným obstarávaním sa dá získať ďalších 150 miliónov eur. To je ďaleko viac, než požadujú zdravotné sestry.

Naďalej však platí, že v zdravotníctve je peňazí dosť, len sa nedostávajú k tým, ktorí ich potrebujú – lekárom, zdravotným sestrám a pacientom. Rozpočet pre zdravotníctvo preto netreba prvoplánovo zvyšovať, ale najskôr bojovať proti tomu, aby čoraz viac prostriedkov končilo u vybraných skupín parazitujúcich na slovenskom zdravotníctve: niektorí súkromní poskytovatelia, farmaceutické spoločnosti, distribučné spoločnosti, zdravotné poisťovne a politickí nominanti.

So svojou závislosťou na štáte by mali bojovať aj cirkvi a politické strany. Ich odlukou od štátu vie nová vláda získať desiatky miliónov eur späť do svojich rúk. Ide však o tému, ktorej sa drvivá väčšina politikov na Slovensku bojí ako čert kríža.

Ďalšie stovky miliónov eur sa dajú získať administratívnym zlučovaním malých obcí či zrušením miestnej štátnej správy na všeobecnej úrovni. Jej kompetencie by prebrali posilnené mestá a municipality, pričom tie by na seba mohli prevziať aj úlohu vyšších územných celkov, ktorých ďalšiu existenciu je tiež potrebné prehodnotiť. Ušetrili by sme stovky miliónov eur a navyše decentralizovali moc, vrátili ju do rúk občanom a zvýšili úroveň demokracie na Slovensku.

Solidarita s učiteľmi a zdravotnými sestrami sa nám vyplatí

Slovensko je bohatá krajina a peňazí máme dosť. Je trápne, že sa štát už roky naťahuje s učiteľmi a zdravotnými sestrami a nevie im podať pomocnú ruku. Pritom učitelia aj sestry bojujú za nás všetkých – za vzdelanie detí, ktoré raz budú riadiť túto krajinu, a za zdravie občanov, ktoré sa starnutím obyvateľstva bude už len zhoršovať.

Riešení a nápadov, kde získať peniaze pre tieto dve skupiny zamestnancov štátu a tým aj pre nás všetkých, je mnoho.

Sumu, ktorú by nová vláda mohla rôznymi opatreniami a reformami získať, ušetriť, či si len poctivo ustrážiť pred rozkradnutím, postačuje z dlhodobého hľadiska na postupné zvyšovanie platov všetkých zamestnancov vo verejnej správe, zníženie DPH na všetky potraviny či zníženie odvodov pre všetkých zamestnancov.

Štyri roky Slovensko spalo, pretože jednofarebná vláda SMERu nevyužila historickú príležitosť zlepšiť pomery v našej krajine. Je čas sa zobudiť a privítať nátlak, ktorý učitelia a zdravotné sestry vyvíjajú na vládu. Nie je to už ani tak o končiacej vláde, ale najmä o tej novej, ktorá príde po voľbách. Solidarita s učiteľmi a zdravotnými sestrami sa nám nakoniec vyplatí všetkým.

Teraz najčítanejšie