Denník N

Prechádza sa pomedzi police s knihami, obľúbili si ho deti aj seniori. Súčasťou knižnice vo Vrakuni je pes Pluto

Pluto, pes z knižnice

Už rok nie sú jediným lákadlom knižnice vo Vrakuni knihy. Čitateľky a čitateľov tu vo dverách víta špeciálny člen knižničného tímu. Labrador Pluto pozná každé zákutie knižnice, spoločnosť robí deťom v detskom kútiku aj seniorom na ich pravidelných stretnutiach. Odkúpiť špeciálne vychovaného psa, ktorý celkom rozžiaril vrakuňskú knižnicu, sa podarilo vďaka príspevkom od darcov. Výzva na darcovskom portáli ĽudiaĽuďom.sk sa naplnila za neuveriteľné 3 dni.

Plutov prvý rok

Keď sa Tatiana, riaditeľka knižnice, rozhodla pred viac ako rokom zapojiť sa do dobrovoľníckeho programu Výcvikovej školy pre vodiace a asistenčne psy, ani nevedela ako jej to zmení život. Dobrovoľníci ako Tatiana pomáhajú výcvikovej škole s výchovou psov počas ich prvého roku života. Vezmú si ich domov, starajú sa o ne a vychovávajú ich počas jedného roka za asistencie a podpory školy. Vychované ročné psíky potom odovzdajú profesionálnym trénerom školy, aby sa z nich po náročnom tréningu stali asistenčné a vodiace psy.

Vo výchove budúceho asistenčného alebo vodiaceho psa je hneď niekoľko zvláštností. „Počas roka som Pluta učila základné povely, sadnúť, počkať a prísť na zavolanie. Tieto psy sa neučia napríklad podať labku. Pri takomto povele je majiteľ psa sklonený, a keď by sa nevidiaci človek k psovi sklonil napríklad kvôli zaviazaniu šnúrky a pes by to nesprávne vyhodnotil, mohol by mu labkou ublížiť. Budúcim vodiacim alebo asistenčným psíkom ani nehádžeme loptičku, aby sme v nich zbytočne neposilňovali lovecké pudy,“ vysvetľuje Tatiana.

Dôležitá je aj socializácia psa a zvykanie na rôzne zvuky. Tatiana s Plutom chodievala na železničnú stanicu, do nákupného centra, vystavovala ho najrôznejším ruchom a zvukom. Veľa času trávil Pluto s Tatianou v knižnici.

Pluto so svojou majiteľkou Tatianou

Ideálnych kandidátov nakoniec z výcviku vyradili

„Pluto má osem súrodencov, s ktorými sme sa stretávali na pravidelných tréningoch aj s ostatnými dobrovoľníkmi,“ hovorí Tatiana a dodáva: „psíky výborne prešli zdravotnými testami, mali vynikajúce povahové vlastnosti, boli ideálnymi kandidátmi na budúce vodiace či asistenčné psy.“

Osud to však zariadil inak. Plutov otec dostal vo veku 5 rokov epileptický záchvat. Keďže existuje predpoklad, že by toto ochorenie mohli jeho potomkovia zdediť, Pluto a jeho súrodenci boli automaticky vyradení z ďalšieho výcviku.

Tatiane to bolo ľúto, no netrvalo dlho a jej myšlienka ponechať si Pluta, bola čoraz jasnejšia. Výcvikovej škole veľmi záleží na budúcnosti psov, ktorí sa do výcviku napokon nemôžu zapojiť. Potešili sa, že by Pluto mohol svojou prítomnosťou v knižnici rozdávať radosť aj naďalej. „Plánujem si urobiť canisterapeutický kurz, aby sa Pluto naučil zas niečo nové a mohol vďaka svojej povahe a všetkému, čo už vie a čo sa ešte naučí, pomáhať iným,“ približuje svoje plány Tatiana.

Pluto sa dostal aj na návrh známky vytvorenej k 100. výročiu narodenia Kláry Jarunkovej

Tatiane pomohli Pluta odkúpiť darcovia

Odkúpenie Pluta stálo 700 eur. „Na prvý pohľad vysoká cena však ani nepokrýva všetky investície do psíka. Testy, vyšetrenia, kvalitné krmivo, pomôcky, profesionálnu starostlivosť. Úplne rozumiem tejto sume, pre mňa osobne však bola vysoká, preto som sa obrátila na darkyne a darcov cez portál ĽudiaĽuďom.sk,“ hovorí Tatiana. Výzva bola naplnená za neuveriteľné 3 dni. „Som vďačná každému jednému darcovi. Vďaka tejto podpore sa Pluto stal plnohodnotným členom knižničného tímu a ako z výcviku vyradenému psovi som mu dokázala zabezpečiť domov a som si istá, že aj šťastnú a zmysluplnú budúcnosť. Ďakujem aj predstaviteľom našej mestskej časti, ktorí boli od začiatku naklonení prítomnosti Pluta v knižnici.“

Psy vedia meniť život človeka k lepšiemu

Vycvičiť vodiaceho psa pre nevidiaceho človeka alebo asistenčného psa napríklad pre človeka s telesným alebo duševným znevýhodnením je nesmierne náročné. Na čas, starostlivosť, trpezlivosť, no v neposlednom rade na financie, ktoré atakujú sumu 25 000 eur. Vodiaci či asistenčný pes sa na Slovensku považuje za kompenzačnú pomôcku, a preto nie je plne hradený zo zdravotného poistenia. „Ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím môžu požiadať o príspevok na kúpu tejto kompenzačnej pomôcky úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Jeho maximálna výške je 7 200 eur. Rozdiel medzi príspevkom a celkovými nákladmi dotuje výcviková škola,“ upresňuje Ľubica Radimská z Výcvikovej školy pre vodiace a asistenčné psy, odkiaľ pochádza aj Pluto. Výcvikovú školu môžete podporiť aj cez ĽudiaĽuďom.sk.

Aj na našom portáli ĽudiaĽuďom.sk nájdete výzvy od ľudí, ktorým môžu asistenčné a vodiace psy výrazne zjednodušiť život. Po psom kamarátovi túži aj sedemročný Adamko. Od narodenia ho sprevádzali viaceré zdravotné problémy, trpí autizmom, nerozpráva. Zbožňuje zvieratá a špeciálne vycvičený asistenčný pes by mu bol veľkou pomocou a oporou. Každým darom je Adam bližšie k naplneniu svojho sna.

„Pluto nám v knižnici robí veľkú radosť. Je krásne pozorovať ako si ho pritúli 80-ročný pán alebo ako sa pani, ktorá vždy pôsobila trochu odmerane, „roztopí“, keď sa zvíta s Plutom. Ďalšia stála čitateľka nosí pravidelne Plutovi jeho obľúbenú mrkvu,“ hovorí Tatiana. Pluto sa voľne pohybuje pomedzi police plné kníh, čas trávi rád v detskom kútiku aj na stretnutiach seniorov. O čitateľky a čitateľov knižnica vo Vrakuni núdzu nemá. Prichádzajú aj zo vzdialených mestských štvrtí, dokonca z iných miest. My sa im vôbec nečudujeme.

Zaujímavosti zo života asistenčných a vodiacich psov

Môžeme sa prihovoriť špeciálne vycvičenému psovi, keď ho stretneme so svojim pánom na ulici?

Ak má pes vo výcviku alebo vodiaci či asistenčný pes v danej chvíli na sebe vestu výcvikovej školy alebo špeciálny postroj, nehladkáme ho. Vtedy pes pracuje a rozptyľovanie by ho mohlo vyrušiť od povinností. Aj nevidiaci človek však svojho vodiaceho psa venčí a hrá sa s ním, a vtedy pes vestu nenosí. Najlepšie je vždy sa majiteľa opýtať, či je vhodná chvíľa sa vodiacemu psovi prihovoriť.

Vedeli ste?

  • Asistenčný pes dokáže zavolať v krízovej situácii pomoc vďaka špeciálnemu tlačidlu.
  • Automaticky zdvihne spadnuté kľúče, či svojmu majiteľovi na povel prinesie ovládač.
  • Vie neuposlúchnuť povel ak sa jeho nevidiaci majiteľ rozhodne prejsť trasou, kde hrozí neočakávaná situácia alebo nebezpečenstvo.
  • Keďže, rovnako ako bežní psíčkari, musia o čistotu prostredia dbať aj nevidiaci majitelia, vodiaci pes uľahčí svojmu majiteľovi život aj tým, že dokáže vykonať svoju potrebu na povel.

Teraz najčítanejšie

ĽudiaĽuďom.sk

ĽudiaĽuďom.sk

Už viac ako 11 rokov pomáhame pomáhať. Sme nádejou pre ľudí v núdzi, chorobe, ale pomáhame aj tým, ktorí hľadajú prostriedky na zrealizovanie zaujímavého verejnoprospešného projektu. Darcovský portál ĽudiaĽuďom.sk je charakteristický vysokou transparentnosťou, pomáha adresne a všetky dary sprostredkuje bez akýchkoľvek poplatkov. Online portálu ĽudiaĽuďom.sk sa od začiatku svojho fungovania podarilo sprostredkovať pomoc v hodnote presahujúcej 18 miliónov eur pre 5000 príjemcov od viac než 239 tisíc darcov. Doteraz bolo na darcovskom portáli ĽudiaĽuďom.sk publikovaných takmer 8000 výziev, teda žiadostí o pomoc. Každá z nich je jedinečným príbehom konkrétneho človeka či organizácie. Potrebujete podať pomocnú ruku? Ocitli ste sa v núdzi? Máte dobrý nápad a chýbajú vám prostriedky na jeho realizáciu? Sme tu pre vás.