Denník N

Arnold Schwarzenegger prevzal rolu klíma-Terminátora

Parížska radnica prestrela v piatok červený koberec pre ochranu klímy. Prominenti s eko faktorom: Robert Redford, Leonardo DiCaprio, Sean Penn, spolu s tisíckou starostov veľkomiest sveta prišli vyzvať politikov k zodpovednosti.

 

foto: swr.de

Starostovia miest ako: Londýn, Sydney, Rio de Janeiro, Brussel, Chicago, lobovali za zodpovedný prístup ministrov životného prostredia 190 štátov, ktorí budú od pondelka rokovať o konečnej podobe parížskej klimatickej dohody nahradzujúcej Kjótsky protokol z roku 1997.

Stále väčší počet prominentov chápe poslanie vlastnej popularity – postaviť sa na čelo predvoja riešenia globálnych problémov ľudstva a svoju hviezdnu žiaru poskytnúť službe vzorového postoja – nám ostatným. Svojím aktivizmom nás môžu tak trochu nakaziť a možno budeme menej ľahostajní a menej skeptickí v názore, že nemôžeme nič zmeniť, a že zmena záleží len na vôli veľkých politických a ekonomických hráčov.

Možno si pri pravidelnom otáčaní vodovodného kohútika – častejšie ako predtým – spomenieme na miliardu ľudí Zeme, pre ktorých prístup k pitnej vode neznamená samozrejmosť. Možno si pri pravidelnom vyhadzovaní potravinových odpadkov spomenieme na takmer miliardu ľudí, pre ktorých jedlo nie je samozrejmosťou. Možno si pri nakupovaní handier v značkových obchodoch spomenieme na státisíce detí, ktoré sú zneužívané pri ich výrobe. Možno nám konečne „trkne“, že aj konzument nesie svoj podiel viny za neférovosť svetového obchodu.

A možno na chvíľu, na zlomok sekundy, nám preblesknú mysľou súvislosti našich postojov nielen so zmenou podnebia, ale aj so zmenou politickej klímy.

Arnold Schwarzenegger si svoj podiel pre vec ochrany životného prostredia pripísal nielen eko – pôsobením na poste guvernéra Kalifornie, ale aj popularizovaním ochrany klímy v Indii. Aj jeho zásluhou sa India – ako tretí najväčší producent oxidu uhličitého na svete, pripojila k účastníckym štátom klimatickej konferencie v Paríži.

foto: zimbio.com

Leonardo DiCaprio, zakladateľ nadácie „Leonardo DiCaprio Foundation“, od roku 2014 mierový vyslanec OSN, je pravidelným účastníkom ekologických demonštrácií.

foto: Reuters 

Paul McCartney, spolu s ďalšími 15 interprétmi, nahral charitatívnu pieseň Love Song To The Earth upozorňujúcu na aktuálny stav planéty. Tak ako táto pieseň, aj pápežove topánky – spolu s ďalšou tisíckou topánok aktivistov vystavených na Námestí republiky –  predstavujú symbol očakávania tej najsprávnejšej klimatickej dohody.

 

Teraz najčítanejšie