Denník N

5 dôvodov, prečo by ste mali prečítať knihu Telo si pamätá. Mozog, myseľ a telo pri liečení traumy

Telo si pamätá
Telo si pamätá

Vydavateľstvo Tatran vydalo v roku 2022 knihu Telo si pamätá od amerického psychiatra a autora Bessela A. Van der Kolka. Kniha sa v čase písania tejto recenzie dostala medzi top knihy v kníhkupectve Martinus a nemožno sa tomu čudovať, keďže ponúka veľmi pestré a užitočné informácie na tému, ktorá sa týka svojím spôsobom takmer každého človeka. V tejto recenzii som pre vás štrukturovane pripravil niekoľko dôvodov, prečo sa knihu oplatí prečítať.

Kniha Telo si pamätá. Mozog, myseľ a telo pri liečení traumy poskytuje sondu do toho, ako sa naše telo a myseľ vyrovnávajú s traumou a ako ju môžeme liečiť. Titul obsahuje množstvo zaujímavých informácií o tom, ako funguje naše telo a myseľ pri zážitkoch traumy a ako sa traumy prejavujú na našom zdraví a správaní.

Kniha je napísaná zrozumiteľným a prístupným spôsobom, a je doplnená aj o príbehy skutočných ľudí, ktorí prekonali traumu a ukazuje, ako im tá či oná liečba pomohla. Prečítanie knihy vám môže pomôcť pochopiť, ako sa vyrovnať s traumou a poskytnúť vám nástroje na jej liečenie. Každý z nás si v sebe nesie traumu, ktorá určuje naše minulé, prítomné aj budúce činy.

Autor v knihe zhŕňa niekoľko dôležitých postrehov o traume:

  1. Trauma môže mať vážne dlhodobé účinky na naše telo a myseľ vrátane fyzických a emocionálnych prejavov.
  2. Trauma sa môže prejaviť na našom telesnom zdraví formou chronickej bolesti, úzkosti, depresie a iných mentálnych a emocionálnych problémov.
  3. Liečba traumy by sa mala zamerať nielen na emocionálne prejavy, ale aj na fyzické prejavy a na prácu s celým telom.
  4. Existuje množstvo rôznych liečebných metód, ktoré môžu pomôcť pri liečbe traumy, ako napríklad terapia hovorením, pohybová terapia a neurofeedback.
  5. Dôležitým krokom pri liečbe traumy je uvedomiť si, že ste sa stali obetou a že nemáte zodpovednosť za to, čo sa vám stalo. Je dôležité hľadať podporu a pomoc pri liečbe.

Kniha je v zahraničí odporúčaná aj odborníkom špecializujúcim sa na oblasť zdravia a liečby, pretože obsahuje množstvo aktuálnych informácií stratégií o liečbe tráum. Rozsahovo ide o značne hrubú knihu, hoci podľa mojej mienky ju bolo možné napísať aj stručnejšie a menej sa strácať v detailoch. V každom prípade zaujme každého fanúšika psychológie.

Knihu Telo si pamätá si môžete zakúpiť tu

Teraz najčítanejšie

Albert Lučanský

Vyštudoval som históriu a slovenskú literatúru a literárnu vedu na Univerzite Komenského v Bratislave, kde si v súčasnosti aj robím doktorát z literárnej vedy. Medzi moje záľuby patrí čítanie kníh o literatúre, histórii, filozofii, religionistike či psychológii. Moje knižné blogy na Denníku N sa obsahovo týkajú kníh, ktoré sa mi dostali do rúk (novšie aj staršie). Ak máte záujem o recenzovanie knihy či spoluprácu, kontaktujte ma a dohodneme sa :-)