Denník N

Ako začať investovať?

Investovanie svojich peňazí je najspoľahlivejší spôsob, ako časom vybudovať bohatstvo. Je čas, aby vaše peniaze pracovali za vás.

Predtým, ako vložíte svoje ťažko zarobené peniaze do nejakého investičného nástroja, budete potrebovať základné znalosti o tom, ako správne investovať svoje peniaze. Tu však neexistuje univerzálna odpoveď. Najlepší spôsob, ako investovať svoje peniaze, je ten, ktorý vám najviac vyhovuje. Aby ste to zistili, mali by ste zistiť aký výnos pri akom riziku chcete dosiahnuť.

Investovanie je časom overený spôsob, ako dať svoje peniaze do práce za vás, keďže aj vy pracujete, aby ste ich zarobili viac. Legendárny investor Warren Buffett definoval investovanie ako „vzdanie sa aktuálnej spotreby, aby ste mohli neskôr spotrebovať viac.

Kroky ako začať investovať:

  1. Definujte svoju toleranciu voči riziku

Aká je vaša tolerancia voči riziku? Akcie sa kategorizujú rôznymi spôsobmi, ako napríklad akcie s veľkou kapitalizáciou (large caps), akcie s nízkou kapitalizáciou (small caps), akcie s agresívnym rastom (growth stocks) a akcie s hodnotou (value stocks). Všetky majú rôzne úrovne rizika.

  1. Rozpočet

Možno si myslíte, že na založenie portfólia potrebujete veľkú sumu peňazí, no môžete začať investovať napríklad so 100 eurami. Množstvo peňazí, s ktorými začínate, nie je to najdôležitejšie, ide o to, aby ste sa uistili, že ste finančne pripravení investovať, a že peniaze investujete v priebehu času viackrát a pomerne často.

  1. Definujte svoje investičné ciele

Určte si svoje investičné ciele. Ak svoju kariéru ešte len začínate, investičným cieľom môže byť zvýšenie množstva peňazí na vašom účte. Ak ste starší, možno budete chcieť ochrániť svoje bohatstvo. Vaše investičné ciele môžu zahŕňať kúpu domu, financovanie vášho dôchodku alebo sporenie na školné. Ciele sa môžu časom meniť. Len sa uistite, že ich definujete a pravidelne kontrolujete, aby ste sa mohli sústrediť na ich dosiahnutie.

  1. Vaša tolerancia voči riziku

Každý typ investície má svoju vlastnú úroveň rizika. Riziko však často koreluje s výnosmi. Je dôležité nájsť rovnováhu medzi maximalizáciou výnosov z vašich peňazí a nájdením úrovne rizika, ktorá vám vyhovuje. Napríklad dlhopisy ponúkajú predvídateľné výnosy s veľmi nízkym rizikom, ale prinášajú aj relatívne nízke výnosy okolo 2 – 3 %. Naproti tomu výnosy akcií sa môžu značne líšiť v závislosti od spoločnosti a časového rámca, ale celý akciový trh dosahuje v priemere 8 – 10 % ročne.

  1. Divzerzifikujte

Diverzifikácia je dôležitý investičný koncept, ktorému treba porozumieť. Stručne povedané, investovaním do rôznych aktív alebo diverzifikáciou znižujete riziko. Táto stratégia má mnoho rôznych spôsobov kombinovania aktív, no jej základom je jednoduchá myšlienka rozložiť svoje portfólio do niekoľkých tried aktív. Diverzifikácia môže pomôcť zmierniť riziko a volatilitu vo vašom investočnom portfóliu.

Záver:

Ak ako investor len začínate, je možné vyhľadať skúseného wealth managera. Wealth manager vám objasní celú problematiku.

Ak sa rozhodnete investovať na „vlastnú päsť“ je potrebné, aby ste si určili svoje investičné ciele sami. Na určenie vašej tolerancie rizika spojené s investovaním do akcií a dlhopisov, či podielových fondov budete potrebovať dostatok času a štúdia, aby ste neprišli o úspory a aby vás následne negatívna skúsenosť neodradila od investovania.

 

 

Teraz najčítanejšie

HABERL

Sme investičná skupina HABERL, ktorá začala rozvíjať aktivity na investičnom trhu už v roku 2013. V súčasnosti vytvárame kompaktný celok niekoľkých divízií, ktoré poskytujú prvotriedne služby v oblasti investičného bankovníctva.

Tento blog je platený.