Denník N

Vyhodené milióny. Úrady na e-schránky kašlú

Slovensko.sk. Foto N – Tomáš Benedikovič
Slovensko.sk. Foto N – Tomáš Benedikovič

Televízne reklamy presviedčajú, že netreba chodiť na úrady, lebo stačí využiť štátom zriadenú elektronickú schránku. Kliknutím vraj vybavíte skoro všetko. K realite to má veľmi ďaleko. Hoci úrady a inštitúcie majú už niekoľko mesiacov povinnosť vybavovať agendu podanú cez elektronické schránky, drvivá väčšina z nich si tú svoju neotvára. Nie dnes, či tento týždeň. Nikdy. Elektronicky podanú agendu jednoducho nevybavuje.

Projekt elektronizácie štátnej správy stál milióny eur. Pre každého občana a „právnickú osobu“ (teda organizáciu, firmu, združenie a pod.) štát vytvoril elektronickú schránku na komunikáciu s úradmi z pohodlia domova. Milióny sa minuli a pre ľudí je stále výhodnejšie osobne ísť na úrad, než pracovať s týmto nedomysleným systémom.

Spackaný projekt ľudia nevyužívajú

Čísla hovoria jasnou rečou. Štát zaplatil vytvorenie 4,9 miliónov schránok pre občanov. Celý systém je stavaný tak, aby sa zo všetkých dalo so štátom bežne komunikovať. Ľudia radi využijú niečo, čo im zjednoduší život. Realita je však taká, že zatiaľ sa do svojej schránky prihlásilo (aspoň raz) dohromady 14,1 tisíc občanov. Graficky vyjadrené to vyzerá takto:

FO použitie e-schranok

Dôsledkom je aj to, že vyše 99,7 % kapacity systému je nevyužitých – inak povedané: už dlhé mesiace plynie životnosť hardvéru bez toho, aby sa niekedy použil. Aj keby sa projekt začal využívať naplno hneď zajtra, obrovské peniaze boli premárnené.

„Orgány“ sa vykašľali na zákon, podania cez e-schránky jednoducho nevybavujú

Bežní ľudia zatiaľ nemajú povinnosť využívať štátne e-schránky. Úrady a inštitúcie však áno. Aspoň v tom zmysle, že cez ne musia prijímať podania. Zákon ich označuje ako „orgány verejnej moci“. Podľa očakávania sú tam ministerstvá, okresné úrady, mestá a obce, súdy, daňové a colné úrady, notári, exekútori ale schránky majú aj školy, osvetové strediská a pod. Spolu 6015 inštitúcií. Zákon hovorí, že musia „prijímať elektronicky doručované elektronické správy každý deň. Aspoň raz za celé tie mesiace do svojej elektronickej schránky nazrelo z nich len 1422…

OVM - použitie e-schranok

Viac ako tri štvrtiny inštitúcií si teda žiadosti, sťažnosti, odvolania atď. podané cez štátne e-schránky absolútne nevšímajú. Nevedia, či v e-schránkach niečo majú, či nie. O prípadných podaniach, ktoré treba vybaviť, preto ani len netušia.

Rozsah problému sa dá vyjadriť jednoducho. Podľa oficiálnych čísel leží v schránkach „orgánov verejnej moci“ neprečítaných 2,3 milióna (!!!) doručených správ. Časť z nich zrejme tvoria „oznamy od admina“, ale časť z nich možno tvorí skutočná úradná pošta …

Rozsah škôd známy nie je

Kritickým scenárom sú neprečítané podania, na ktoré úrady musia reagovať. Keďže štátna e-schránka je v podstate rovnocenná podateľni, žiadostiam, odvolaniam a pod. plynú lehoty, či už si ich na úrade niekto prečítal, či nie. Kebyže ich nikto nevybavoval, občanom a firmám by to okrem zbytočných patálii mohlo spôsobiť aj reálne škody.

Navyše, časť ignorovaných občanov (príp. firiem) by sa mohla obrátiť na súd. Keby aj nechceli náhradu škody a žiadali len rozhodnutie, že úrad musí konať, štát by nakoniec zaplatil súdne poplatky a právnikov za zastupovanie nespokojných občanov. Ak by išlo o veľa žalôb, preplácanie právnikov by sa mohlo vyšplhať na miliónové položky. Nehovoriac o zaťaženosti súdov.

Je dokonca možné, že niekto toto ignorovanie zákona zámerne využije. Možno už teraz podnikaví právnici posielajú žiadosti, odvolania a predžalobné výzvy o zmier, ktoré nikto nečíta. Na súde, ktorý nemôžu prehrať, sa budú obhajovať sami a uplatnia si trovy, ktoré im patričný úrad bude musieť preplatiť. V podstate si tak zabezpečia živobytie za verejné zdroje.

Scenár nie je nereálny

Nie je to tak dávno, čo samosprávy čelili stovkám súdnych sporov za to, že nevybavovali žiadosti jedinej právnej kancelárie, ktoré boli popísané (šifrované) elektronickým podpisom. Mnohé obce ich nevedeli prečítať, a tak sa na ne vykašľali. Na súde sa hájili tým, že nemali potrebný softvér a teda prostriedky ako vôbec zistiť, čo v žiadosti od nich žiadateľ chce. Tentoraz taká obhajoba možná nebude.

Peter Kunder

 

Tento materiál vznikol aj vďaka podpore bežných občanov. Ak aj vy chcete prispiesť k lepšej verejnej kontrole,  môžete veľmi jednoducho finančne podporiť Alianciu Fair-play, aby sme sa podobným témam mohli venovať intenzívnejšie. Ďakujeme.

Darujte

Ďakujeme všetkým individuálnym darcom, ktorí nás podporili priamo tu, cez portál Dobrá krajina alebo cez 2 % z daní. Tento blog vznikol aj vďaka podpore Open Society Foundations, Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho kráľovstva a veľvyslanectva USA na Slovensku.

Teraz najčítanejšie