Denník N

Ako vyzerá štúdium IT a biznisu v Londýne

University College London (1827-9), by William Wilkins and J Gandy Deering
University College London (1827-9), by William Wilkins and J Gandy Deering

Alžbeta Dlhá píše o tom, ako sa študuje spojenie IT a biznisu na prestížnej University College London v Británii.

University College London je jednou z 19 univerzít vo Veľkej Británii, ktoré od roku 2005 ponúkajú atraktívny odbor Information Management for Business. Možno to znie pofidérne, ďalší business kurz, čo ma tam už len naučia. V tomto prípade sa však rozhodne nemusíte obávať toho, či sa po ukončení univerzity zamestnáte.

Som prváčka na UCL – MS&I department a študujem ITMB. Síce je ešte len december ale akronymov mám už dosť, poďme si to teda rozobrať. ITMB vznikol v spolupráci s britskou vládou a top zamestnávateľmi z rôznych sektorov – IBM, BBC, Accenture, EY, Unilever, P&G, Deutsche Bank, Morgan Stanley a mnohými ďalšími. Cieľom je naplniť dopyt po absolventoch s business pozadím a praktickými IT zručnosťami. Neznamená to však, že ITMB z vás urobí zamestnanca č. 31 548. Práve naopak, kurz je ideálny pre nadšených startupistov, podnikateľov a budúcich IT manažérov. A k tomu pre všetkých ambicióznych ľudí, ktorí sa stále nevedia nájsť, ale vedia, že diplom odzrkadľujúci potreby pracovného trhu z jednej z najlepších univerzít sveta uškodiť nemôže.

Musím sa priznať, že keď som si podávala prihlášky na univerzity, s ponukou od UCL som vôbec nerátala (viď mikina University of Bath, ktorá mi visí v skrini). Moje PSko bolo zamerané na business studies a o IT časti som nemala tušenie. Okrem chabého pokusu naučiť sa základy Pythonu na Codecademy a nedeľného čítania článkov na TechCrunch som o technológiach naozaj nevedela veľa. Ničoho sa netreba báť, stačí ak máte uprimný záujem o jedno alebo druhé. Zvyšok sa dá naučiť a prednášky pokrývajú všetko od základov.

Projektový management, management, marketing, financie, ekonómia, informačné systémy, programovanie – na ITMB absolvujete minimálne semester štúdiom každej z kľúčových oblastí biznisu. Kurz preto spája naozaj zaujímavý mix ľudí s rôznymi záujmami, čo sa odráža aj v projektoch na ktorých pracujeme. Všetci môžeme mať to isté zadanie, no kým jedni dávajú dôraz na vývoj modelu, iní sa zamerajú na marketovanie svojho produktu a rozbehnú kampane na sociálnych médiách, ďalší zas programujú funkčné prototypy. Je skvelé pohybovať sa medzi tak talentovanými ľudmi a spolupracovať s nimi na reálnych projektoch, naučíte sa neskutočne veľa.

To nie je všetko – univerzity vyučujúce ITMB sú zastrešené organizáciou Tech Partnership (pôvodne e-skills UK), ktorá poskytuje pre “svojich” študentov veľa atraktívnych príležitostí. Guru prednášky s inšpiratívnymi rečníkmi, kariérne poradenstvo, prípadové štúdie s prestížnymi konzultačnými firmami, široká ponuka stáží a príležitostí na networking. Dostanete sa na zaujímavé miesta a prídete do kontaktu so zaujímavými ľuďmi. Po pár týždňoch som s mojim tímom pitchovala projekt pred bankármi z Credit Suisse, strávila deň v IBM South Bank, sedela na afternoon tea s konzultantami z McKinsey, v priebehu tohto mesiaca sa zas chystáme na podujatia do Manchester a Oxfordu (tu je možno vhodné spomenúť, že ak si ulietavate na štvrtinových sendvičoch, koláčikoch a víne zadarmo, u nás sa vám určite zapáči).

Pre ITMB študentov ponúka samozrejme veľa možností aj univerzita ako taká. Náš Department of Management Science & Innovation pravidelne hosťuje prednášky profesorov z iných univerzít a spolupracuje s rôznymi societies (business, entrepreneurship, trading, economics & finance, management science & innovation, advertising, marketing & PR, consulting), medzi ktorými si určite nájdete tú svoju. Napokon, ideou ITMB je formovať sa ako “T-shaped” študent – začať so širokým záberom predmetov, rôznymi aktivitami, postupne nájsť svoju oblasť záujmu a prehlbovať si znalosti v danom odbore, v čom sú profesori veľmi nápomocní. To je mimochodom ďalší z dôvodov, prečo môže byť ITMB skvelou voľbou – väčšina profesorov nie sú len akademici, ale majú za sebou roky v biznise. Je super sedieť na prednáškach a počúvať o skúsenostiach bývalých investičných bankárov, právnikov a marketérov. Navyše je v ponuke Career Service špeciálne pre študentov nášho kurzu, kde vám odborníci pomôžu s prihláškami na štipendiá, stáže alebo jednoducho poradia, keď neviete ako ďalej. O Career Service na UCL už napísala článok aj Iva Recmanová, nájdete ho tu.

Rada by som povzbudila všetkých tých, ktorým pripadá štúdium v Londýne nereálne pri vysoké životné nálady. Ak naozaj túžite po skúsenosti vysokoškolského života v UK, netreba sa báť. Okrem všeobecných rád ohľadom financovania štúdia, ktoré nájdete na našej stránke Unimak si nezabudnite pozrieť rôzne štipendia, ktoré poskytujú priamo univerzity. UCL napríklad ponúka finančnú podporu zo schémy National Scholarship Programme, v ktorej môžete získať medzi £1,000 – £3,000 ročne počas celej dĺžky štúdia, a to len v závislosti od rodinného príjmu.

Pokiaľ vás štúdium ITMB zaujalo, netreba zabúdať na možnosti, ktoré prináša samotný kontakt so zamestnávateľmi. Už v prvom ročníku je možné získať jarné stáže v rámci tzv. spring weeks, ktoré rozbieha čoraz viac firiem. Momentálne ich ponúkajú všetky veľké banky, ale zapája sa aj čoraz viac marketingových a consultingových spoločností, niektoré z nich sú dokonca platené. Takéto schémy majú za cieľ nájsť mladé talenty hneď v začiatkoch a vychovať ich pre svoju firmu. Sú súťaživé, no snaha stojí za to – po niekoľko dňovej – týždňovej stáži v prváku môžete absolvovať pohovory na letnú stáž po druhom ročníku, čo vo väčšine prípadov znamená ponuku na prácu po skončení univerzity. Aj počas štúdia je teda niekoľko príležitostí nabrať pracovné skúsenosti a zároveň si slušne privyrobiť. Department pritom neustále rozbieha pre ITMB nové projekty. Aktuálne sú to ročné stáže vo firmách HP a Cisco v Silicon Valley či letné pracovné skúsenosti v Číne pre prvákov a druhákov, ktoré úspešným kandidátom takisto financuje škola.

Čerešnička na záver – od augusta 2015 Department of Management Science & Innovation začína postupné sťahovanie niektorých odborov do Canary Wharf, hlavného finančného centra Londýna. A nie len tak hocikam, ale rovno na 38. poschodie ikonickej One Canada Square, druhej najvyššej budovy mesta. Je to viac cool ako to znie, iba o poschodie vyššie sa nachádza najväčší technologický akcelerátor v Európe zameraný na finančný sektor a retail. Mám síce zopár pochybností o tom, ako táto relokácia zvýši našu zamestnanosť, no minimálne ušetríme na cestovnom a budeme mať pekný výhľad z okna. Tí podnikaniachtiví zas budú mať ideálnu príležitosť na stretnutie s angel investormi a potenciálnymi business partnermi priamo vo výťahu. Len keď sa potom budete predstavovať Slovákom, informatikom alebo nebodaj slovenským informatikom, treba najprv povedať že študujete Computer Science a až potom Business. Viem že sú to len dva semestre Javy ale ak to poviete naopak, podľa mojej skúsenosti prestanú počúvať hneď nazačiatku.

Betka Dlhá

Ak Ťa článok zaujal, si ambiciózny stredoškolák a chceš študovať v zahraničí, neváhaj a prezri si našu stránku, FB page, alebo nám napíš na [email protected]! Radi zodpovieme na všetky otázky a pomôžeme Ti s prípravou na štúdium v zahraničí!

Teraz najčítanejšie

Unimak

Unimak je občianske združenie slovenských a českých študentov a študentiek na prestížnych zahraničných univerzitách, ktorí chcú zdieľať svoje skúsenosti so všetkým, čo štúdium v zahraničí prináša. Poskytujú bezplatnú pomoc stredo- i vysokoškolákom a školáčkam pri prijímacom procese na svetové univerzity.