Denník N

Johnnie Pellegrini Walker

Peter Pellegrini je iný frajer. Jazdí na traktore, aj na stíhačke. A natáča akčné videá. Žiadny suchársky filozof typu Pavol Paška. Akurát by si mohol odpustiť tú príležitostnú podprahovú reklamu pre komerčné produkty. To by naozaj ako ústavný činiteľ nemusel. Teda vlastne to nesmie.

Vo februári 2015 sa Pellegrini ako vychádzajúca smerácka hviezda a vtedy už predseda parlamentu pochválil na svojom profile šviháckym videom, v ktorom jazdil na traktore. Išlo o reklamu na súťaž The School Dance a on v nej vystupoval. Ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov verejným činiteľom, vrátane poslancov NR SR, zakazuje „používať svoju osobu, svoje meno a priezvisko, svoju podobizeň, obrazovú snímku, záznam svojho hlasu alebo svoj podpis na reklamu“. Možno je chyba, že nerozlišuje medzi komerčnou a nekomerčnou reklamou, ale nerozlišuje a zákon je zákon.

Navyše Pellegriniho reklama nebola čisto nekomerčná, bol v nej umiestnený product placement na výrobok firmy Samsung. Samsung bol jedným z troch hlavných partnerov súťaže The School Dance a Pellegrini sa vo videu hral s tabletom jeho značky. Podprahová reklama ako vyšitá.

Vo februári som proti Pellegrinimu podal podnet parlamentnému výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, ale keďže v ňom majú smeráci väčšinu, iste je jasné, ako dopadol.

Minulý týždeň sa Pellegrini na svojom facobookovom profile pochválil ďalším šviháckym videom. Miesto traktora v ňom jazdí na stíhačke. A miesto podprahovej reklamy na tablet od Samsungu je v ňom podprahová reklama na whisky Johnnie Walker. Tvorcovia videa evidentne poučení z februárovej komplikácie etiketu rozostrili, ale tvar fľaše, farebnosť aj umiestnenie etikety zjavne odkazujú, že nejde o nejakú „bežnú whisky“, ale o Johnnieho Walkera. Znalci potvrdia.

Nuž keď si Pellegrini s tou podprahovou reklamou nechce dať pokoj, nedám si ho ani ja. Spolu s predsedom Mladých liberálov Jakubom Nedobom sme podali ďalší podnet proti Pellegrinimu na príslušný parlamentný výbor. Okrem podprahovej reklamy žiadame preveriť, či nebolo porušené aj ustanovenie zákona, ktoré verejným činiteľom zakazuje prijímať dary v súvislosti s výkonom ich funkcie. Z videa nie je totiž jasné, od koho a za čo dostal predseda parlamentu let stíhačkou a kto zaplatil výrobu profesionálneho videa, ktoré nebolo natočené na bežný smartfón od Samsungu. A je iste dobre využiteľné aj v prebiehajúcej volebnej kampani.

V parlamentnom výbore majú smeráci stále väčšinu, takže ilúzie si robiť netreba. Ale určite to netreba ani nechať tak.

————————————————————————————————————–

Prečítajte si tiež: Prečo nehlasovať so Smerom

Opozícia nie je polícia. Jej úlohou nie je pomáhať a chrániť…

————————————————————————————————————–

Podnet proti Petrovi Pellegrinimu – kauza whisky

Teraz najčítanejšie

Ondrej Dostál

Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a poslanec NR SR (klub SaS).